9 نکته در رابطه با دوربین نیکون Nikon Z9

9 نکته در رابطه با دوربین نیکون Nikon Z9

 

کمپانی نیکون به طور رسمی از قصد خود برای تولید یک دوربین  میرورلس پیش رفته به عنوان پرچمدار جدید محصولات این کمپانی پرده برداری کرده است . با اعلام نمایندگی دوربین نیکون ؛ Nikon Z9 در سال 2021 به عنوان یکی از پیشرفته ترین دوربین های میرورلس فول فریم از سوی این کمپانی عرضه خواهد شد . در این مطلب برخی از بهترین ویژگی هایی که از این دوربین پیشرفته باید انتظار داشته باشیم را مورد اشاره قرار می دهیم.

تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون - نمایندگی دوربین نیکون

1 – فیلمبرداری 8K

یکی از برترین ویژگی هایی که در رابطه با دوربین جدید نیکون Nikon Z9 بیان می شود ؛ قابلیت آن در ارایه فیلمبرداری با کیفیت 8K می باشد . این ویژگی پیش از این در دوربین های کانن EOS R5 و Sony a1 ارایه شده است و اکنون نیکون به عنوان سومین ضلع در دنیای محصولات عکاسی ؛ وارد عرصه رقابت برای فیلمبرداری با رزولوشن بسیار بالا شده است .

 

2 – سنسور فول فریم stacked CMOS

یکی دیگر از ویژگی های اعلام شده در رابطه با دوربین پیشرفته نیکون Z9 استفاده از فناوری سنسور stacked CMOS در درون بدنه آن می باشد . در این فناوری ؛ از یک سنسور چند لایه استفاده شده است که سطح حساس سنسور به همراه مدار ها و اتصالات در چندین لایه روی هم قرار گرفته و حافظه ای همانن RAM نیز به آن افزوده شده تا سرعت خوانش اطلاعات از سطح سنسور به نحو قابل ملاحظه ای افزایش یابد . سرعت عکاسی متوالی 30 فریم بر ثانیه ؛ به احتمال زیاد با این دوربین دست یافتنی خواهد بود .

 

3 – رزولوشن 39 MP

بنابر اعلام نیکون تاکنون می دانیم که این دوربین از قابلیت فیلمبرداری با کیفیت 8K برخوردار است و برای ارایه این رزولوشن در فیلمبرداری به یک سنسور با تعداد پیکسل های بسیار زیادی نیاز می باشد . با توجه به رزولوشن 45 مگاپیکسلی دوربین کانن R5 و 50.1 مگاپیکسلی Sony a1 این احتمال وجود دارد که دوربین نیکون Z9 نیز حداقل همانند پرچمدار قبلی نیکون ( Z7II ) رزولوشن 45.7 مگاپیکسل را ارایه نماید .

بر اساس ارزیابی ها برای ارایه فیلمبرداری 8K با تصاویر استاندارد 3:2 و 16:9 به تعداد حداقل 7,680 x 5,120 pixels بر روی یک سنسور 39 مگاپیکسلی نیاز است . بنابراین در ساده ترین حالت ممکن دوربین جدید نیکون Z9 حداقل با رزولوشن 39 مگاپیکسل باید ارایه شود .

تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون - نمایندگی دوربین نیکون

4 – پردازشگر جدید Expeed 7

نیکون تایید نموده است که برای پرچمدار جدید خود از آخرین فناوری موتور های پردازشگر استفاده خواهد نمود . در حال حاضر ؛ محصولات پیشرفته نیکون یعنی Nikon Z6 II, Z7 II و D6 دارای پردازشگر از نوع Expeed 6 هستند و بر این اساس باید انتظار داشته باشیم که پردازشگر جدید نیکون یعنی Expeed 7 در درون دوربین نیکون Z9 ارایه شود.

در واقع پردازنده های موجود در دوربین ها چه کاری انجام می دهند؟ خوب ، آنها به طور موثر "مغز" بدنه دوربین هستند. آنها همه محاسبات پیچیده را کنترل می کنند: انجام فوکوس خودکار و تشخیص سوژه ، تجزیه عکس ها و داده های ویدئویی از سنسور تصویر ، ارائه محاسباتی برای تثبیت کننده تصویر ، اصلاحات برای انحراف لنزها ، پاک کردن نویز از تصویربرداری با ISO بالا ... از جمله اموری هستند که توسط پردازشگر باید انجام شوند .

 

5 – پرچمدار جدید

دوربین جدید Nikon Z9 به عنوان پرچمدار جدید محصولات نیکون معرفی خواهد شد و جایگزین پرچمدار قبلی یعنی Nikon D6 میگردد .

به طور مشخص ارایه یک دوربین با قابلیت فیلمبرداری 8K و سنسور حداقل 39 مگاپیکسلی موجب خواهد شد تا دوربین نیکون D6  پشت سر گذاشته شود . از لحاظ سرعت عکاسی نیز این دوربین برتری قابل ملاحظه ای نسبت به D6 خواهد داشت و در حالیکه پرچمدار قبلی حداکثر سرعت 14 فریم بر ثانیه را ارایه می دهد ؛ دوربین نیکون Z9 در مقایسه با رقبای خود در برند های کانن و سونی ؛ سرعت عکاسی متوالی حداقل 20 فریم بر ثانیه را در اختیار کاربران می گذارد .

تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون - نمایندگی دوربین نیکون

6 – بدنه شبه DSLR حرفه ای

به طور سنتی دوربین های پرچمدار به همراه گریپ دستی برای عکاسی در حالت عمودی طراحی می شوند و در حال حاضر دوربین های پرچمدار سایر برند ها نیز از همین ویژگی پیروی می کنند .در حال حاضر این انتظار وجود دارد که دوربین نیکون Z9 نیز به پیروی از D6 و 1D X Mark III ؛ دارای گریپ دستی برای ارایه دو حالت کنترل دوربین باشد .

 

7 – باتری بزرگتر

یکی از مهمترین جنبه های یک دوربین پرچمدار ، وضوح تصویر یا حتی سرعت عکاسی آن نیست ؛  بلکه عمر باتری  آن است. عکاسان شاغل در ژانر های حیات وحش میبایست روزها در میادین بیرون بنشینند و عکاسان ورزشی هنگام عکسبرداری در بالاترین سرعت ممکن ، با سرعت نسبتا زیادی نیز انرژی باتری دوربین خود را تخلیه می کنند  و بنابراین عمر باتری دوربین برای آنان مهم است - و این در مورد دوربین های بدون آینه ، که حتی انرژی بیشتری مصرف می کنند  و بسیار حریص تر از همتایان DSLR خود هستند ؛ به مقدار بیشتری صدق می کند .

این واقعیت که Nikon Z9 از فاکتور شکل Pro DSLR برخوردار است و این امر به این معنی است که یک باتری عظیم و حرفه ای را نیز در درون خود جای خواهد داد - چیزی که دوربین های بدون آینه تاکنون به شدت کمبود آن را حس کرده اند .

تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون - نمایندگی دوربین نیکون

8- شکل ظاهر

با توجه به اینکه نیکون تصویری رسمی از Z9 منتشر کرده است - هرچند که ادعا می کند "ظاهر دوربین ممکن است با عکس نشان داده شده متفاوت باشد" - ما می توانیم براساس آنچه می توانیم مشاهده کنیم ، بررسی  هایی را  انجام دهیم.

دایل مود دوربین به وسیله تعداد زیادی از دکمه های دیکر جایگزین شده است  - دکمه براکت قابل مشاهده است ، احتمالاً یک دکمه تنظیم مود برای چرخش بین توابع PASM ،  نورسنجی و WB وجود دارد. به نظر می رسد یک دکمه قفل در کنار بدنه قرار داده شده است  ، که نشان می دهد قسمت پایین چرخانده می شود -  این دایل می تواند برای انتخاب سریع بین حالت های عکسبرداری تک / پیوسته / خودکار / M-Up مورد استفاده قرار بگیرد.

 

9- انتشار 2021

نیکون اعلام کرد که قرار است Nikon Z9 امسال عرضه شود. و بر اساس اطلاعت به دست آمده از زمان برگزاری بازی های المپیک چنین به نظر می رسد زمان مشخص برای اعلام رسمی این دوربین نزدیک به زمان برگزاری بازی های المپیک باشد .  به هر صورت ، Z9 در سال 2021 در حال آمدن است ... البته ، مگر اینکه  مشکلات تولید ،  COVID و کمبودهای زنجیره تأمین دوباره شروع شود.

 

 

نظرات