5 نکته برای عکاسی با لنز های تله فتو

5 نکته برای عکاسی با لنز های تله فتو

 

لنز های تله فتو به دلیل دارا بودن فاصله کانونی بلند ؛ عملکردی فراتر از قدرت زوم کردن و عکاسی از سوژه های دور را انجام می دهند . در زمان استفاده از یک لنز تله فتو ویژگی های بصری منحصر به فردی را در درون کادر تصویر می توان به وجود آورد و در این مطلب نکاتی را مورد اشاره قرار می دهیم که به شما کمک می کنند تا بهترین استفاده از یک لنز تله فتو را به دست آورید .

1 – استفاده از لایه های مختلف بوکه در پس زمینه

احتمالا از این نکته به خوبی آگاه هستید که با استفاده از یک دیافراگم کاملا باز ؛ حالت هایی از بوکه های بزرگ را در پس زمینه تصویر می توان به وجود آورد . اما آیا می دانید که استفاده از یک فاصله کانونی بلند نیز قادر به ایجاد چنین حالتی می باشد ؟

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

در تصویر فوق برای عکاسی از قطرات آب نشسته بر روی برگ ها لنز را در حالت تله فتو قرار داده ایم و بر روی قسمتی از پیش زمینه فوکوس شده است . در قسمت های مختلفی از این تصویر ؛ قطرات آب نشسته بر روی برگ ها به شکل بوکه های مدور دیده می شوند و این تاثیری است که با استفاده از فاصله کانونی بلند یک لنز تله فتو به دست آورده می شود .

نکته : برای دستیابی به نتایج بهتر ؛ از فواصل کانونی بلند تر و حالت نزدیک شدن به سوژه نیز می توان استفاده نمود .

روش ایجاد بوکه های رنگی در پیش زمینه تصویر

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

2 – استفاده از حالت فشرده سازی لنز های تله فتو برای توجه مخاطب به عمق تصویر

لنز های تله فتو دارای حالت منحصر به فردی می باشند و با استفاده از این ویژگی منحصر به فرد خود قادرند تا عمق پرسپکتیو در درون کارد تصویر را به صورت فشرده شده نمایش دهند . فشرده سازی ناشی از حالت تله  فتو ؛ موجب می شود تا اشیا و سوژه های موجود در عمق تصویر به صورت نزدیک به هم دیده شوند .کمتر شدن فضاهای خالی در اثر حالت فشرده سازی لنز های تله فتو موجب می شود تا توجه مخاطب به سمت عمق تصویر کشیده شود .

تاثیر لنز های تله فتو کوتاه بر فاصله کانونی و زاویه دید در عکاسی

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

3 – ایجاد  پس زمینه تاریک در زمان عکاسی در نور روز

در تصویر بالا نور های بوکه شده موجود در پس زمینه احتمالا به شکل نور چراغ های شهری در زمان شب دیده می شوند اما واقعیت آن است که این نورهای بوکه شده نور چراغ خودرو ها در زمان روز می باشد . تنها با استفاده از یک لنز تله فتو چنین حالتی را می توان به دست آورد . برای انجام این تکنیک از قدرت لنز تله فتو برای ایجاد بوکه در پس زمینه و از یک فلاش اسپیدلایت برای نوردهی به سوژه در سرعت شاتر بالا استفاده شده است .

نکته : یک لنز تله فتو گزینه های مختلفی را برای عکاسی از سوژه های پرتره در اختیار عکاس قرار می دهد و در واقع با استفاده از این لنز ها انواع شات ها و اندازه نماها از کلوز آپ های بسیار بسته تا نمای های باز فول شات را می توان به دست آورد . به دست آوردن این اندازه نماها با استفاده از یک لنز تله فتو موجب می شود تا در زمان عکاسی نیازی به تعویض لنز و استفاده از لنز های مختلف وجود نداشته باشد .

تکنیک عکاسی با فلاش برای بوکه کردن قطره های باران

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

4 – ایجاد عکس های کلوز آپ – شبیه به عکس ماکرو

در مقایسه با سایر لنز ها ؛ لنز های تله فتو از نزدیک ترین فاصله فوکوس دهی نسبتا بلند تری برخوردار می باشند و به همین دلیل به شما اجازه می دهند تا به میزان بیشتری از سوژه خود فاصله بگیرید . از فضای بیشتری که در زمان استفاده از یک لنز تله فتو به دست آورده می شود ؛ برای قرار دادن اجسام و عناصر دیگر در فاصله میان لنز و سوژه در پیش زمینه و پس زمینه می توان استفاده نمود . در این حالت ؛ عمق میدان بسیار پایین به دست آمده ؛ موجب ایجاد حالت هایی از ماکرو-کلوزآپ در درون کادر تصویر می شود .

لنز های تله فتو 200 و 300 میلیمتر چه تفاوت هایی با هم دارند ؟

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

5 – قدرت زوم بر جزئیات کوچک

قدرت لنز های تله فتو برای زوم کردن بر سطوح مختلف موجب می شود تا خلاقیت های بیشتری را در تولید عکس های آبستره بتوان به دست آورد .

شکل ها ؛ کنتراست ها ؛ الگوها و سایر مواردی که به طور معمول با چشم عادی انسان دیده نمی شوند با استفاده از یک لنز تله فتو در درون  کادر تصویر مورد توجه قرار میگیرند . قرار دادن جزئیات کوچک موجود بر روی سطوح موجب می شود تا جزئیات شگفت انگیزی را از سطوح مختلف بتوان به دست آورد .

 

تفاوت بوکه و عمق میدان

نظرات