مود شبیه سازی ویزور اپتیکال چیست و چه کاربردی در دوربین Canon R3 دارد ؟

مود شبیه سازی ویزور اپتیکال چیست و چه کاربردی در دوربین Canon R3 دارد ؟

کمپانی کانن اولین شرکت تولید کننده دوربین است که از مزیت دامنه دینامیکی بالاتر در ویزور الکترونیکی دوربین های جدید خود استفاده می کند. در نقطه مقابل ، مود شبیه سازی ویزور اپتیکال  ( OVF   Simulation) یک ویژگی بسیار نوین است که در طراحی دوربین کانن EOS R3 از آن استفاده شده و با استفاده از آن می توان به یک تصویر طبیعی تر و واقعی تر در ویزور نسبت به سایر دوربین های میرورلس می توان دست یافت . این حالت تصویری شبیه به تصویر قابل مشاهده در ویزور های اپتیکال را ارایه می دهد .

کمپانی کانن اولین شرکت تولید کننده دوربین های عکاسی در جهان است که ویزور الکترونیکی OLED با ویژگی 1000-nit را در دوربین های خود قرار می دهد. بنا بر اعلام کانن ، این حالت بالاترین نرخ دامنه دینامیکی استفاده شده در نمایش تصویر ویزور است که تاکنون در صنایع تولید دوربین مورد استفاده واقع شده است .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن - نمایندگی تعمیر کانن

OVF Simulation Mode ابزاری است که در آن از یک دامنه دینامیکی برتر برای نمایش تصویر در صفحات OLED استفاده شده و به عکاسان اجازه می دهد تا درک بهتری از صحنه مورد عکاسی خود را به دست بیاورند. پیش نمایش تصویر ویزورهای الکترونیکی در دوربین های عادی تصویر رندر شده همان فایل های JPEG است که در نهایت در دوربین ذخیره خواهند شد و همانگونه که می دانیم دامنه دینامیکی تصاویر JPEG با فناوری چندین دهه پیش تنها مناسب برای چاپ عکس و یا نمایش بر روی نمایشگر های CRT می باشند.

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

تصویر بالا نمایش مختصری از تفاوت های موجود میان یک ویزور الکترونیکی عادی و مود شبیه سازی ویزور اپتیکال است . اگر چه در نگاه اول ممکن است تفاوت ها به صورت محسوسی مشاهده نشوند اما در زمان کار با دوربین ، این تفاوت ها به شکل آشکارتری نمایان می شوند. در زمان کار با مود شبیه سازی ویزور اپتیکال تصویر ویزور الکترونیکی مشابه تصویر به دست آمده در ویزورهای اپتیکال دوربین های DSLR است و این حالتی است که بنا به دلایل زیر  ممکن است به وجود آید :

1 – شبیه سازی حالت نوردهی غیر فعال شده و تصویر نمایش داده شده در ویزور همان حالتی است که به طور واقعی در صحنه مورد عکاسی وجود دارد .

2- سیستم پردازش تصاویر بر اساس منحنی های استاندارد نوردهی غیر فعال می شود.

3 – سایه ها کمی روشن تر دیده میشوند.

4 – در مقایسه با سایر تنالیته های تصویر ، هایلایت ها روشن تر شده و با این روش از تنالیته های میانی و سایه ها متمایز می گردند .

زمانی که مود شبیه سازی ویزور اپتیکال در دوربین کانن EOS R3 را فعال می کنید ، عبارت زیر در توضیح عملکرد آن در منو ظاهر می شود:

نمایش تصویر صحنه واقعی در ویزور یا صفحه نمایش در طول زمان عکاسی . تصویر نمایش داده شده در ویزور باآنچه صبت میشود ممکن است متفاوت باشد.

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

در OVF Simulation Mode دوربین به صورت مداوم و خودکار روشنایی کلی تصویر را تنظیم می کند و از این روی شما به یک پیش نمایش قابل استفاده از آن دست پیدا می کنید. این تصویر دقیقا شبیه به همان تصویر قابل مشاهده در ویزور اپتیکال دوربین های DSLR است و همان حالتی را به وجود می آورد که نوردهی تصویر در مود P به صورت خودکار و در تطابق با شرایط موجود در صحنه تنظیم میشود.

این امر بدان معنا می باشد که در هر حالت شما به یک پیش نمایش قابل قبول از صحنه مورد عکاسی دسترسی خواهید داشت . آنچه که باعث تمایز مود شبیه سازی OVF از حالت های عادی ویزور OLED می شود آن است که در این حالت از منحنی های گاما برای تبدیل روشنایی صحنه به روشنایی صفحه نمایش استفاده می شود.

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

چرا این مسئله برای ما مهم است ؟

آنچه که کانن در این دوربین ارایه داده است یک فناوری نوین و انحصاری در تاریخ صنایع تولید دوربین به شمار می آید. آنچه که کانن انجام داده است استفاده از یک دامنه دینامیکی بالاتر برای نمایش یک تصویر واقعی و زنده در تطابق با شرایط مورد عکاسی است و در این رابطه یک قدم از رندر تصاویر JPEG برای نمایش در ویزور دوربین فراتر رفته است. تا جایی که می دانیم در تمامی دوربین های تولید شده در بازار محصولات عکاسی ، از خروجی رندر شده تصاویر JPEG برای ارایه تصویر در ویزور الکترونیکی استفاده می شود که این حالت گستره رنگ بسیار محدود تری را در درون تصویر ویزور به وجود می آورد.

این مسئله در دوربین های سینمایی و دوربین های پخش تلویزیونی برای مدت های طولانی مورد توجه بوده است و بسیاری از اوقات تهیه کنندگان مستند های حیات وحش و طبیعت از نوعی صفحات نمایش OLED استفاده می کرده اند که قدرت نوردهی آنها 10 برابر بالاتر از تلویزیون ها و صفحات نمایش موجود در بازار بوده است . بدون شک کمپانی کانن با تکیه بر تجربه عظیم خود در تولید دوربین های سینمایی و صفحات نمایش HDR ، اکنون توانسته است این فناوری را در دوربین کانن EOS R3 اجرایی نماید.

مود شبیه سازی ویزور اپتیکال تصویری واقعی با رنگ های زنده تر را پیش چشمان شما قرار می دهد و به شما این توانایی را می دهد تا تصاویر خود را به گونه ای تولید کنید که ارتباط نزدیک تری با جهان پیرامون داشته باشد .

 

 

آشنایی با بخش تعمیر دوربین کانن
آشنایی با بخش تعمیر دوربین سونی
آشنایی با بخش تعمیر دوربین نیکون

 

نظرات