نگاهی نزدیکتر به دوربین نیکون D780

نگاهی نزدیکتر به دوربین نیکون D780

 

دوربین نیکون Nikon D780 به عنوان جایگزین دوربین قدیمی تر Nikon D750 به بازار معرفی شده است . برای مدت بیش از 5 سال نیکون D750 به عنوان یک دوربین خوش دست و پر قدرت در بازار محصولات عکاسی مطرح بوده است و اکنون نیکون در تلاش است تا محصولی جدید را جایگزین یکی از محبوبترین دوربین های خط تولید خود نماید . در این مطلب دوربین نیکون D780 را از فاصله ای نزدیک تر مورد بررسی و ارزیابی قرار داده ایم .

تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون - نمایندگی نیکون

سنسور BSI جدید

قلب هر دوربین دیجیتال ، سنسور آن است و در قلب دوربین نیکون Nikon D780 یکی از بهترین سنسور های موجود در بازار را قرار داده اند . در قلب نیکون D780 یک سنسور 24 مگا پیکسلی را قرار داده اند و اگر چه این یک سنسور بسیار بزرگ به شمار نمی آید اما در هر صورت رزولوشن کافی برای استفاده در بسیاری از سبک های عکاسی را فراهم می آورد . فناوری ساخت این سنسور از نوع BSI است و استفاده از طراحی dual-gain در ساخت آن بدین معنا می باشد که این سنسور قادر است تا پایین ترین مقدار ایزو از بالاترین دامنه دینامیکی موجود در سنسور استفاده کند و این در حالی به دست می آید که در بالاترین مقدار های حساسیت ایزو نیز بهترین عملکرد کاهش و کنترل نویز را به وجود می آورد .

 

این سنسور دوربین را قادر می سازد تا فیلمبرداری با کیفیت 4K را انجام دهد . همچنین سرعت عکاسی متوالی 12 فریم بر ثانیه قابل دستیابی می باشد

تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون - نمایندگی نیکون

مکانیسم جدید شاتر و آینه

در دوربین های DSLR قسمت آینه آن ؛ نور وارد شونده به دوربین را به سمت بالا و قسمت ویزور اپتیکال دوربین هدایت می کند . مکانیسم عملکرد آینه و سنسور در دوربین نیکون D780 مورد طراحی مجدد قرار گرفته است و این طراحی جدید موجوب افزایش سرعت عکاسی در این دوربین شده است . همچنین با استفاده از این طراحی جدید حداکثر سرعت شاتر قابل دستیابی با آن از 4000/1 ثانیه در مدل قدیمی تر D750 به 8000/1 ثانیه در مدل D780 ارتقا یافته است .متاسفانه سینک سرعت فلاش هنور در حد 200/1 ثانیه باقی مانده است و این در حالی است که بسیاری از دوربین های جدید تر دارای سرعت سینک فلاش در 250/1 یا 320/1 ثانیه هستند .

تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون - نمایندگی نیکون

حذف فلاش داخلی دوربین

در طراحی دوربین نیکون D780 فلاش داخلی دوربین حذف شده است . بنا بر اعلام نیکون این کار برای بهبود وضعیت مهر و موم بدنه در برابر شرایط اقلیمی انجام شده است . بنابراین در زمان استفاده از دوربین نیکون D780 فلاش داخلی برای جبران نور در شرایط محیط های داخلی کم نور را در اختیار نخواهید داشت . اما از سوی دیگر عکاسان حرفه ای که به انجام حالت های نورپردازی خلاقانه تمایل دارند ؛ نیز به ترانسمیتر های مجزا برای صدور دستور از دوربین به فلاش نیاز خواهند داشت .

تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون - نمایندگی نیکون

طراحی و کنترل های پشت بدنه دوربین

طراحی و شکل ظاهر پشت بدنه این دوربین در نگاه اول کمی آشنا به نظر می رسد اما در هر صورت تفاوت های آشکاری نسبت به مدل  های قدیمی تر در آن دیده می شوند.  افزوده شدن دکمه مخصوص AF-ON و جا به جا شدن دکمه نمای زنده ( Live View  ) و قرار گرفتن سوئیچ تغییر بین عکاسی /فیلمبرداری در حالت نزدیک به صفحه فوقانی دوربین ؛ دسترسی به این عملکرد ها را آسان تر نموده است . دکمه های i و Info در دو طرف بدنه قرار گرفته اند

تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون - نمایندگی نیکون

ویزور اپتیکال و سیستم اتوفوکوس

ویزور اپتیکال این دوربین عینا مشابه با ویزور مورد استفاده در مدل های قدیمی تر است و همچنان مقدار بزرگنمایی 0/7x را ارایه می دهد . در زمان عکاسی با ویزور ؛ سیستم اتوفوکوس 51 نقطه ای قابل استفاده خواهد بود . با توجه به تمام پیشرفت های به وجود آمده چنین می توان انتظار داشته باشیم که دقت فوکوس و قابلیت های تعقیب سوژه در این دوربین به نحود قابل ملاحظه ای بهبود یافته باشند .و این بهبود عملکرد به لطف سنسور نورسنج 180 هزار پیکسلی و الگوریتم های اتوفوکوس برگرفته از سیستم پیشرفته دوربین نیکون D5 ؛ در این دوربین به وجود آمده اند .

تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون - نمایندگی نیکون

صفحه ال سی دی لمسی  و حالت نمای زنده

در طراحی دوربین نیکون D780 همچنان از مکانیسم صفحه ال سی دی باز شونده همانند مدل های قدیمی تر استفاده شده است . این صفحه ال سی دی دارای عملکرد لمسی است و بسیاری از کنترل های دوربین را با استفاده از عملکرد لمسی صفحه ال سی دی می توان در خدمت گرفت .

در زمان استفاده از حالت نمای زنده ؛ تعداد 273 نقطه فوکوس با قابلیت تشخیص فاز حرکت و با قابلیت انتخاب نقطه فوکوس با استفاده از عملکرد لمسی صفحه نمایش در هر دو حالت عکاسی و فیلمبرداری وجود دارند . در رابطه با فیلمبرداری ؛ دوربین نیکون D780 قادر به انجام فیلمبرداری با کیفیت 4K می باشد

تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون - نمایندگی نیکون

درگاه های کارت حافظه UHS-II SD

در طراحی دوربین نیکون D780 از دو درگاه برای قرار گیری کارت حافظه UHS-II SD استفاده شده است. در این دوربین از سیستم کارت حافظه XQD همانند دوربین های میرورلس فول فریم اثری مشاهده نمی شود اما در هر صورت در مقایسه با UHS-I دوربین های قدیمیتر ؛ یک پیشرفت محسوس به شمار می آید .

تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون - نمایندگی نیکون

باتری

یکی از اصلی ترین انتقاد ها در رابطه با دوربین نیکون D780 آن است که این دوربین فاقد قدرت اتصال با گریپ عمودی دوربین است . به طور معمول در صفحه تحتانی دوربین و در قسمت زیرین پوشش های چرمی تعدادی اتصال دهنده الکتریکی برای محل نصب گریپ مشاهده می شوند اما در این دوربین ؛ از قابلیت اتصال گریپ عمودی اثری دیده نمی شود .برای این دوربین تنها از باتری EN-EL15b می توان استفاده نمود و بنا بر اعلام نیکون ؛ در هر مرتبه شارژ کامل باتری تعداد 2260 عکس با ویزور اپتیکال می توان به دست آورد .

تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون - نمایندگی نیکون

درگاه های ورودی و خروجی

در رابطه با طول عمر باتری این دوربین باید اشاره نماییم که در زمان استفاده از باتری EN-EL15b  ، این دوربین از قابلیت شارژ با استفاده از درگاه USB Type C برخوردار است . باتری  های قدیمی تر بامدل های  EN-EL15a یا EN-EL15 فاقد قابلیت شارژ با USB هستند .

همچنین این دوربین دارای قابلیت اتصال با وای فای و بلوتوث می باشد و نرم افزار مخصوص نیکون SnapBridge نیز برای انتقال تصاویر با دستگاه های هوشمند قابل استفاده خواهد بود . درگاه mini HDMI با خروجی ویدیو 10-bit 4:2:2 4K به همراه سوکت هدفون و سوکت میکروفون از دیگر امکانات این دوربین محسوب می شوند .

نقد و بررسی دوربین نیکون Nikon D780

دوربین نیکون Nikon D780 رونمایی شد

 

نظرات