در داخل قاب دوربین Canon R7 چه نهفته است؟

در داخل قاب دوربین Canon R7 چه نهفته است؟

 

بازکردن قاب Canon EOS R7 و نمایش محتوای درونی آن:

پنج ماه پیش نمایندگی فروش کانن با معرفی دو دوربین Canon EOS R10  و Canon EOS R7 خود توجه بازار فروش دوربین‌های APC-C را به خود جلب کرد. البته کاملاً بدیهی است که این برند بزرگ ، به روند تولید دوربین‌های بدون آینه (میرورلس ) ادامه دهد.

 اما این بار این کمپانی بزرگ تصمیم گرفته است که با تولید این دو دوربین جدید که سنسورهای کوچکتری دارند و مقرون به صرفه‌تر هستند ، بازار دوربین‌های ارزان‌ قیمت را نیز به نفع خود تغییر دهد.

 

از زمانی که دوربین‌های میرورلس فول فریم کانن تولید شده است تا به امروز، این کمپانی به صورت مستمر اقدام به اصلاح و بهبود محصولات خود نموده است و همچنین مدام در حال بررسی بازار خرید و نیازسنجی بازار بوده تا بسته به نیاز بازار مدل‌های متنوع و جدیدتری تولید کند.

دوربین Canon EOS R7 نیز به عنوان یک دوربین خوش ساخت این قابلیت را دارد که در کنار دوربین‌های بدون آینه کانن ، سهمی درخور خود در بازار داشته باشد و با رقبای همسطح خود با قدرت به رقابت بپردازد.

دوربین Canon EOS R7 یک سنسور 32.5 مگاپیکسلی (موثر) درقطعه APS_C دارد که قادر است تا 126 عکس با فرمت JPEG (یا 42عکس با فرمت RAW) آن هم با سرعتی معادل 30 فریم بر ثانیه ثبت کند.

این دوربین همچنان می‌توانند برای تصویر برداری با کیفیت UHD 4k (آن‌هم با 60فریم در ثانیه) و همچنین برای تصویر برداری با فرمت 1080P (آن هم 120 فریم بر ثانیه) کاربرد داشته باشد. هر دوی این فرمت‌ها یعنی 4K و 1080P را می‌توان در فرمت H 2.64 8 بیتی و H 2.65 10 بیتی در دسترسی قرار داد.

کانن در دوربین  R7 فوکوس خودکاری تعبیه کرده است که قابلیت تشخیص و تثبت فاز می‌باشد. این قابلیت هم در حالت عکسبرداری فعال است و هم در حالت ضبط ویدئو.

از طرفی ، استفاده از نمایه تصویر Gamma LOG3 در حین فیلمبرداری این دوربین را قادر ساخته که محدوده‌ی داینامیکی بیشتر و ریز داده‌های و جزئیات بیشتری را (برای درجه‌بندی رنگ‌ها) در تصاویر شما درج نمایند. لازم به ذکر است که ضبط لاگ،  روشی است برای رکورد فیلم‌ها که طی ان محدوده تونال حسگر تصویر به حداکثر میزان خود می رساند.

دوربین R7 ، همانند دیگر دوربین‌های بدون آینه سری CANON R دارای سیستم لرزشگیری 5 محوره IBIS (لرزشگیر داخلی دوربین)است. این قابلیت ، به عکاسان امکان می‌دهد که عکاسی دستی را با اطمینان بیشتری انجام داده و در فیلمبرداری‌ها نیز لرزش دست را تا حد قابل توجهی کاهش دهند.

 

آنچه که در بخش بیرونی دوربین Canon R7 می‌بینیم

پیش از باز کردن قاب و نمایش قطعات داخلی دوربین ، اجازه دهید به عملکرد کلیدهای روی دوربین R7 بپردازیم.

اگر دوربین R7 را از روبرو نگاه کنیم ، مانت RF ، که گرداگرد سنسور جدید APS-C قرار دارد دارد ، توجه را به خود جلب می‌کند. در سمت چپ و گوشه پایین دوربین یک سوئیچ گردنده تعبیه شده است که برای سهولت در دسترسی به حالاتِ مختلفِ فوکوسِ خودکار و فوکوس دستی روی بدنه دوربین قرار داده شده است.

در پشت دوربین (که مرکز اصلی فعالیت عکاس می‌باشد) یک صفحه نمایش LCD باز شوی 3 اینچی با وضوح 1.62 میلیون نقطه در هر اینچ قرار دارد. در پشت کانن R7 سمت راست نمایاب الکترونیکی (EVF)   یک کلید جوی‌استیکی برای سهولت در تغییر نقطه‌ی فوکوس ارائه شده است .

 

نمایندگی کانن در بالای دوربین R7 خود چیدمان دکمه‌ها را بسیار ساده کرده است. در سمت چپ ، دیال مد و کلید ضبط قرار دارد. این دوربین برای تغییر ISO یک دکمه اختصاصی دارد که در نزدیکی کلید شاتر قرار داده شده است.

در طراحی این دوربین،  سوئیچ پاور (کلید روشن و خاموش کردن دوربین) را به سمت راست برده‌اند تا در زمان کار با این دوربین ، بتوان با یک دست نیز به راحتی به عکاسی پرداخت

درب کارت حافظه در سمت راست دوربین پشت دسته قرار دارد. Canon R7 امکان استفاده از کارت حافظه دوگانه را با قابلیت پردازش سرعت کارت SD UHS-II برای پشتیبانی از فیلمبرداری روان 4k فراهم می کند.

در دوربین Canon R7 درب ورودی به جایگاه کارت حافظه را در سمت راست دوربین (پشت دسته دوربین) قرار داده‌اند. این دوربین امکان استفاده از کارت حافظه را به صورت دوگانه ارائه نموده است. آن هم با سرعت پردازش SD UHS-II جهت پشتیبانی از فیلمبرداری روان و بدون اشکال در فرمت‌های 4K.

 

نمایش ساختار داخلی Canon R7

اجازه دهید برای درک بهتر اینکه R7 از چه چیزی ساخته شده است، به سمت تخریب برویم.

ابتدا پیچ های زیر EVF را برمی داریم.

حال اقدام به باز کردن دوربین قاب دوربین می‌کنیم تا ببینیم محتویات داخلی دوربین Canon R7 چیست و این دوربین از چه قطعاتی ساخته شده است .

برای این کار ابتدا بایستی پیچ‌های EVF (منظره یاب الکترونیکی) را باز می‌کنیم.

 

برای این کار بایستی  پوشش لاستیکی روی EVFبرداشته شود تا چهار پیچ زیر آن مشخص گردد.

پس از برداشتن آن‌ها، به سمت راست دوربین رفته و دستگیره لاستیکی را برداریم تا پیچ دیگری که بین دکمه‌های AF-ON و INFO قرار دارد نمایان شود.

پس از برداشتن آن پیچ که در پشت دوربین است ، به سمت راست دوربین رفته  و دو پیچ دو طرف درب کارت حافظه را بیرون می آوریم.

حالا دوربین را برگردانید تا به بخش پورت‌های USb دسترسی پیدا کنید، چهار پیچ ریز نیز در زیر درپوش پورت قرار دارد، آن‌ها را نیز باز کنید.

در زیر دوربین یک سری پیچ وجود دارد که بایستی آنها را نیز باز نمود.

قبل از اینکه بتوانیم محفظه پلاستیکی دوربین را باز کنیم فقط یک پیچ دیگر باید باز کنیم که این یکی در جلوی دوربین، درست در زیر آرم R7 قرار گرفته است.

و با باز کردن آن، ما آماده‌ایم که قسمت های داخلی دوربین را برای معرفی و نمایش باز کنیم.

هنگام باز کردن دوربین، ابتدا باید پانل سمت پورت را برداریم، قبلاً پیچ‌های آن را باز کرده ایم و فقط کافیست کمی آن را بالا بکشید تا از بدنه جدا شود.

همانطور که دوربین را باز می کنیم، با یک کابل پهن و بزرگ روبرو می شویم که هر دو نیمه دوربین را در کنار هم نگه می دارد. در زمان بلند کردن پانل خیلی باید مراقب بود که این کابل آسیب نبیند. قدم بعدی ما این است که آن کابل پهن را با احتیاط و دقت جدا کنیم.

الان زمان آن رسیده که  شروع به بیرون آوردن مادربرد (مین‌برد یا برد اصلی دوربین) کنیم. برای این کار ابتدا تمامی کابل‌هایی را که به مادربرد متصل است از روی آن جدا می‌کنیم.

کابل‌های پهنی که در سراسر دوربین می‌بینید وظیفه‌ی انتقال اطلاعات حساس و خاص را دارند که هرکدامشان می‌تواند تا ده‌ها رشته سیم نازک را در داخل خود جای داده باشند که اگر به هر دلیلی هر کدام از این رشته سیم‌ها آسیب ببیند ممکن است دوربین دچار نقصان و ایرادات شدیدی شود. پس برای جداسازی آن‌ها باید بسیار محتاط بود.

کابل‌ها که جدا شدند می‌توان مادر برد را برداشت اما لازم به ذکر است که قبل از برداشتن مادربرد، بایستی EVF را از بدنه جدا کنیم.

 EVF توسط دو کابل پهن دیگر، از دو سمت یکی در زیر و دیگری در سمت راست به مادر برد متصل است.

در تصویر بالا EVF باز شده در کنار قاب دوربین نمایش داده شده است.

یک سری کابل پهن دیگر نیز وجود دارند که به همراه چند پیچ دیگر در اطراف محیط مادربرد به آن متصل شده‌اند.

هنگامی که تمام نوارهای روی مادربرد را جدا کردیم، می‌توانیم مادربرد را جدا کنیم با جدا کردن ، مادربرد  پنل هیت سینک نمایان می‌شود.

قبل از اینکه بتوانیم هیت سینک را برداریم، باید چند پیچ ​​را در قسمت بالایی آن برداریم تا اتصال آن به قسمت فوقانی دوربین جدا شود.

 پس از بازکردن چند پیچ، که در تصاویر زیر نمایش داده شده است ، در نهایت می توانیم سنسور را در زیر پانل هیت سینک ببینیم.

اکنون زمان برداشتن سنسور است.

یک سری پیچ در اطراف قاب فلزی اطراف سنسور است که برای جداسازی سنسور لازم است که برداشته شود.

در این مرحله باید  بسیار  مراقب بود که قسمت جلو یا نوارهای متصل شده به آن آسیب نبیند.

در تصویر زیر می‌توانید سنسور APS-C برش‌خورده R7 را در مقایسه با ابعاد سنسور یک دوربین دیگر را مشاهده کنید.

در تصویر زیر نیز تمام اجزای R7 نمایش داده شده است  تا ذهنیتی نسبت به میزان هزینه های دوربین جدید Canon EOS R7 داشته باشید.

تمام مراحلی را که دیدید ، فقط باز کردن یک دوربین بدون آینه بود که ساختاری نسبتاً ساده دارد، اما دوربین‌های پیشرفته‌تر ساختاری بسیار بسیار پیچیده‌تری دارند که باز کردن آن‌ها بسیار بسیار دشوارتر است.

در تعمیرگاه مرکزی ایده‌آل دوربین باز و بسته کردن تمامی این دوربین‌ها در کمتر از نیم ساعت اعمال می‌شود و جالب‌تر اینکه در خلال همین باز و بسته کردن‌ها عیب‌یابی، تعمیر یا تعویض قطعات معیوب نیز انجام می‌شود.

چه بسا دوربین‌هایی بوده‌اند که جهت تعمیر به این مرکز ارسال شده‌اند که ایرادات چندگانه‌ای داشته‌اند. برای مثال دوربینی که آب خورده باشد(به خصوص آب شور) ممکن است از چندین بخش آسیب دیده باشد و مثلاً هم زمان با مدار فلاش ، پانل‌های اصلی ، مدار وای فای و... با هم معیوب شده باشند.

 لذا برای تعمیر تمامی این موارد لازم است که هر قطعه تعمیر شده یا تعویضی یکبار سرجایش قرار بگیرد، دوربین راه اندازی شود، تست شود و در صورت صحت بخش تعمیری دوباره دوربین از بخش‌های دیگر باز شود و قسمت دیگری مورد تعمیر قرار گیرد.

تعمیر دوربین های کانن کاری پیچیده است و صرف یک باز و بسته کردن هیچ دوربینی تعمیر نمی‌شود و همانطور که در مراحل بالا دیدید، با کمی بی‌دقتی ممکن است آسیب‌های دیگری به دوربین وارد شود که هزینه‌ی تعمیر آن آسیب‌های جدید به مراتب بیشتر از هزینه‌ی تعمیر دوربین با همان ایراد اولیه باشد.

ساختمان تعمیرگاه مرکزی ایده آل دوربین به عنوان بزرگترین مرکز تعمیرات ایران و خاورمیانه در تهران ، خیابان جمهوری اسلامی ، بعد از تقاطع ولیعصر، روبروی خیابان شیخ هادی ، خیابان رازی کوچه یاسمن پلاک یک قراردارد و آماده‌ی دریافت و تعمیر تمامی دوربین‌‌ها و لنز‌هایی است که به دلایل مختلف آسیب دیده و نیاز به تعمیر دارند.

مرکز تعمیرات دوربین عکاسی ایده آل دوربین ، هر دستگاهی که به هنر و دنیای عکاسی مربوط باشد تعمیر می‌شود.

 

نظرات