چند نکته در مورد فیلتر های عکاسی که باید از آنها آگاهی داشته باشیم

چند نکته در مورد فیلتر های عکاسی که باید از آنها آگاهی داشته  باشیم

 

فیلتر های قابل نصب بر روی لنز ؛ از جمله مهمترین و مفید ترین لوازم جانبی عکاسی به شمار می آیند . این فیلتر ها هنوز قادرند کارهایی را انجام دهند و عکس هایی را به وجود آورند که با استفاده از فتوشاپ و سایر نرم افزار های ویرایش تصویر , به آنها نمی توان دست یافت . در این مطلب چندین نکته مهم در مورد فیلتر ها و تاثیرات منحصر به فرد آنها در زمان های عکاسی را مورد اشاره قرار می دهیم .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

1 – فیلتر های پلاریزه قابل شبیه سازی نیستند

فیلتر های پلاریزه کننده تصویر از جمله مهمترین فیلتر ها در عکاسی هستند و بسیاری از افراد تصور می کنند که این فیلتر  ها تنها برای کم کردن شدت نور و تقویت رنگ آسمان قابل استفاده می باشند. هر دو این موارد از جمله اموری هستند که با استفاده از فتوشاپ نیز می توان به دست آورد و در این حالت نیازی به استفاده از فیلتر های پلاریزه کننده ؛ وجود نخواهد داشت .

اما باید توجه داشته باشیم که فیلتر های پلاریزه کننده تاثیراتی فراتر از موارد فوق را به وجود می آورند. این فیلتر ها قادرند تا بازتاب ها و انعکاس ها از سطوح شیشه های و صیقلی را از بین ببرند . همچنین عکاسی از شیشه ها ؛ پنجره ها ؛ سطوح بازتاب دهنده نور ؛ و سطوح رنگ شده ؛ با استفاده از این فیلتر ها اسان تر می باشد و تمامی اینها مواردی هستند که با استفاده از فتوشاپ قابل انجام نمی باشند .

به طور کلی در دوربین های مدرن امروزی از فیلتر های پلاریزه مدور استفاده می شود. تاثیر پلاریزه کننده در این فیلتر ها نسبت بهمدل های قدیمی تر کمی متفاوت است و در برابر سنسور و سیستم اتوفوکوس پیشرفته این دوربین ها از تطبیق پذیری بالاتری برخوردار می باشنند.

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

2 – در عکاسی منظره به فیلتر ND درجه بندی شده نیاز است.

یکی از سخت ترین بخش ها در عکاسی از مناظر طبیعی ؛ به دست آوردن رنگ اسمان است . دستیابی به یک آسمان آبی با ابر های برجسته و کامل یکی از چالش های پیش رو در عکاسی از مناظر است و دوربین در به دست آوردن آن به طور معمول دچار مشکل می شود.

اما مشکل شدید تر زمانی به وجود می آید که آسمان صاف و بدون ابر و با درخشش خورشید در درون کادر عکس وجود دارند. همچنین در زمان های عکاسی از غروب آفتاب و هنگامی که تابش خورشید به صورت مستقیم به طرف دوربین است؛ مشکلاتی به وجود می آیند.

در این شرایط اگر نورسنجی را بر اساس نور موجود در آسمان انجام دهید پیش زمینه تصویر به صورت تاریک دیده خواهد شد. و اگر نورسنجی را بر اساس پیش زمینه خود انجام دهید ؛ آسمان به شدت پر نور دیده خواهد شد .

اصلاح این حالت در فتوشاپ با استفاده از براکت گذاری نوردهی ؛ و یا با استفاده از نرم افزار های HDR امکان پذیر می باشد.

اما فیلتر های درجه دار ؛ دستیابی به این حالت در زمان عکاسی را به آسانی امکان پذیر می نمایند. این فیلتر ها موجب می شوند تا در قسمت پایین تصویر حالتی شفاف وجود داشته و با یک درجه بندی مشخص ؛ به سمت مرکز تصویر و قسمت بالای آن حالتی تاریک تر به دست می آید . این فیلتر ها دارای انواع و درجه بندی های متفاوتی هستند . فیلتر های مربع شکل به همراه یک نگه دارنده در قسمت جلو لنز نصب می شوند.

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

3 – فیلتر ND برای تکنیک های نوردهی طولانی

استفاده از تکنیک نوردهی طولانی برای عکاسی از جریان ها و روند های موجود در طبیعت یک تکنیک محبوب و متداول است . در انجام این تکنیک ها ؛ هیچ ترفند پیچیده ای وجود ندارد و تنها لازم است تا از شیوه نوردهی طولانی استفاده نمایید . در ساعت های میانی روز ؛ استفاده از تکنیک نوردهی طولانی تقریبا غیر ممکن است زیرا نور شدید موجود در محیط موجب ایجاد نور بیش از اندازه در تمام کادر آن می شود .

در این شرایط استفاده از فیلتر ND یک روش مفید و موثر است. این فیلتر ها از مقدار نور وارد شونده به درون لنز کاسته و شرایط لازم برای استفاده از سرعت شاتر کند را به وجود می آورد. فیلتر  های ND دارای توان های متفاوتی هستند اما معروف ترین آنها که در عکاسی از صحنه های طبیعی بسیار پر کاربرد است ؛ فیلتر ND 10-stop می باشد .

فیلتر های ND دارای شکل مدور هستند و مستقیما بر دهانه لنز نصب می شوند . اما در هر صورت برخی از عکاسان از فیلتر های مربع شکل به همراه پایه نگهدارنده استفاده می کنند.

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

4- فیلتر ND متغیر برای فیلمبرداری

استفاده از فیلتر ND  متغیر در زمان عکاسی نیز یک ایده بزرگ به شمار می آید زیرا با چرخاندن آنها ، مقدار توان فیلتر را می توان تنظیم نمود . در برخی از شرایط از این فیلتر ها به جای فیلتر معمولی می توان استفاده نمود . از جمله نکاتی که در مورد آنها مورد توجه باید قرار داد این است که این فیلتر ها از قدرت چندان زیادی برخوردار نیستند و تنها 3 تا 4 استاپ نوردهی را ارایه می دهند .

در واقع فیلتر های ND متغیر بیشتر برای فیلمبرداری مورد استفاده قرار می گیرند. در طول زمان های فیلمبرداری به طور معمول سرعت شاتر در یک وضعیت ثابت قرار دارد و دیافراگم لنز به طور مداوم تغییر می یابد.

بنابراین با استفاده از یک فیلتر ND متغیر در طول زمان فیلمبرداری ، با تغیر شرایط نور ؛ مقدار نوردهی را با استفاده از فیلتر ND می توان تغییر داد و در این شرایط به تغییر تنظیمات داخلی دوربین ؛ نیازی وجود نخواهد داشت .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

5 – فیلتر های رفع آلودگی نور در زمان عکاسی نجومی

فیلتر های رفع آلودگی نور ؛ لوازمی نسبتا جدید به شمار می آیند. این فیلتر ها در پاسخ به اشتیاق شدید افراد برای عکاسی از ستاره ها به وجود آمده اند و در زمان های عکاسی از آسمان شب در محیط های شهری ؛ یک ابزار کاملا مفید و کاربردی می باشند. آلودگی نوری در واقع پراکندگی نور های زرد و نارنجی  لامپ های مورد استفاده در خیابان های شهر ها در سراسر جهان است و وجود آنها موجب می شود تا آسمان به شکل کاملا تیره و سیاه دیده شود .

فیلتر های رفع آلودگی نور ؛ با فیلتر کردن طیف های زرد و نارنجی مقدار نور وارد شونده به دوربین را کاهش داده و در نتیجه آسمان به شیوه شفاف تری دیده خواهد شد . این فیلتر ها نیز به شکل مدور بوده و مستقیما روی دهانه لنز نصب می شوند .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

6 – استفاده از فیلتر کلوز آپ به جای لنز ماکرو

البته لنز  های ماکرو کیفیت بسیار بهتری را در طول زمان عکاسی ارایه می دهند اما اگر در هر صورت به دنبال گزینه ای ارزان تر برای به دست آوردن نماهای بسته هستید ؛ فیلتر های کلوز آپ یک گزینه قابل اطمینان هستند .

از تولید اولین فیلتر کلوز آب چندین دهه گذشته است و با عرضه انواع مختلفی از لنز های ماکرو ؛ این فیلتر ها تقریبا در حال فراموش شدن بودند .

فیلتر های کلوز آب معمولا به صورت مجزا به فروش می رسند اما در بسیاری از مواقع در هر بسته بندی از فیلتر کلوز آپ ؛ سه فیلتر با بزرگ نمایی های متفاوت وجود دارند . در هر زمان هر یک از این فیلتر ها به صورت مجزا و یا به صورت دوگاه یا چند گانه بر روی لنز قابل استفاده می باشند.

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

7 – همواره فیلتر از لنز ارزان تر است .

در زمان های گذشته و در زمان عکاسی با دوربین های آنالوگ ؛ از فیلتر UV برای از بین بردن حالت های کدر شدن رنگ در عکاسی از طبیعت و آسمان استفاده می شد . اما دوربین های جدید و مدرن امرزوی دارای سنسور های پرقدرتی هستند که نسبت به اشعه UV حساسیتی ندارند و از این روی نیازی به استفاده از فیلتر UV برای آنها وجود نخواهد داشت . اما در هر صورت این فیلتر ها کارکرد دیگری نیز دارند. از یک فیلتر UV به عنوان محافظ برای عدسی قسمت جلو لنز می توان استفاده نمود . این فیلتر ها مانع از برخورد شن و سنگریزه و یا ورود گرد و غبار به عدسی ابتدایی لنز می شوند .

مزیت ها و معایب استفاده از فیلتر ND

فیلتر ND ثابت در مقایسه با فیلتر ND متغیر در عکاسی با نوردهی طولانی

روش استفاده از فیلتر های پلاریزه در عکاسی

تکنیک حرفه ای استفاده از فیلتر ND برای عکاسی با مود نوردهی طولانی

 

نظرات