بافر دوربین چیست و چگونه می توان آنرا افزایش داد ؟

بافر دوربین چیست و چگونه می توان آنرا افزایش داد ؟

 

آیا تا به حال در مورد بافر دوربین چیزی شنیده اید ؟ زمانی که شما تعدادی عکس متوالی را با سرعت زیاد و پشت سر هم به ثبت می رسانید ، دوربین قبل از ذخیره کردن عکسها در کارت حافظه ، آنها را درون یک حافظه موقت به نام بافر نگهداری می کند . اما چرا بافر وجود دارد و چه چیزهایی را در رابطه با آن باید بدانیم ؟ در این مقاله ، سئوالات فوق را پاسخ می دهیم .

احتمالا تاکنون متوجه این موضوع شده اید که شرکت های سازنده دوربین در رابطه با تعداد شات های متوالی قابل ثبت در یک دوربین تبلیغات زیادی را انجام می دهند . به عنوان مثال تا همین چند سال قبل سرعت عکاسی متوالی 10 فریم بر ثانیه (10 FPS) یک سرعت فوق العاده بالا به شمار آورده می شد اما امروزه دوربین هایی وجود دارند که با سرعت 20 و یا حتی 30 فریم بر ثانیه عکاسی می کنند . و حتما متوجه این موضوع شده اید که بعد از چندین شات عکاسی متوالی سرعت بالا ، دوربین شما کند می شود .

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

بافر دوربین چیست ؟

برای اینکه مفهوم بافر دوربین را خوب درک کنیم ، یک دوربین کانن EOS R5 را در نظر بگیرید . در این دوربین یک فایل عکس RAW دارای حجمی در حدود 45 مگابایت در زمان استفاده از شاتر الکترونیکی است . همچنین ما به خوبی می دانیم که این دوربین دارای سرعت عکاسی 20 فریم بر ثانیه می باشد .اگر شما در زمان عکاسی از فرمت RAW استفاده نمایید این امر بدان معنا می باشد که شما در هر ثانیه 900 مگابایت اطلاعات را در دوربین خود به وجود می آورید .

این فایل های RAW باید در جایی ذخیره شوند و در این موقعیت است که بافر دوربین وارد عمل می شود. بافر ، ناحیه ای از حافظه داخلی دوربین است که عکسها قبل از ذخیره شدن در کارت حافظه ، در درون آن نگهداری می شوند . بافر دوربین به گونه ای طراحی می شود که از سرعت عمل کافی برای ذخیره سازی فایل های تولید شده در طول زمان های عکاسی برخوردار باشد .

در رابطه با بیشتر بودن سرعت عملکرد بافر نسبت به کارت حافظه دو دلیل عمده وجود دارند. دلیل اول این است که بافر دوربین در مقایسه با کارت حافظه ،‌باید از سرعت انتقال بالاتری برخوردار باشد. اگر چه به وجود آوردن یک حافظه با چنین سرعت انتقالی یک کار پر هزینه می باشد اما این امر لزوما باعث گران تر شدن دوربین ها نمی شود زیرا حافظه بافر دوربین یک قطعه نسبتا کوچک در مقایسه با سایر بخشهای دوربین می باشد. به عنوان مثال در درون بدنه دوربین کانن EOS R5 حافظه بافر تنها قادر به نگهداری یک گیگا بایت از اطلاعات می باشد.

همچنین بافر دوربین باید از چنان سرعت عملکردی برخوردار باشد که اطلاعات به سرعت در آن نگهداری شده و به سرعت نیز حذف شوند  و برای به وجود آوردن این عملکرد ، دوربین به گونه ای برنامه ریزی می شود که ورود و خروج اطلاعات به بخش بافر با سرعت بسیار زیادی انجام شود.

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

کارت حافظه و بافر تصویر

شاید از خود بپرسید که چرا دوربین مستقیماً از کارت حافظه استفاده نمی کند؟ حتی ممکن است متوجه این موضوع شده باشید  که برخی از کارت‌های CFexpress مانند SanDisk 128GB Extreme PRO دارای سرعت نوشتن 1200 مگابایت بر ثانیه هستند که به نظر می‌رسد این سرعت به اندازه کافی بالا باشد تا بتواند اطلاعات 900 مگابایت بر ثانیه در یک دوربین 20 فریم مثل EOS R5 را تحمل کند .

چند دلیل وجود دارد که چرا یک وجود یک بافر در درون دوربین هنوز ضروری است. اولاً، نرخ نقل‌شده برای کارت‌های حافظه اغلب حداکثر سرعت نوشتن است و بسیاری از کارت‌ها نمی‌توانند در عمل به این سرعت به طور قابل اعتماد دست یابند. اما مهمتر از همه این دلیل است که همه کارت های حافظه به اندازه کافی سریع نیستند. بافر راهی است که دوربین بدون توجه به اینکه از کدام کارت حافظه استفاده می‌کنید، دستیابی به عکاسی متوالی با نرخ سرعت بالا را تضمین می‌کند.

 

نحوه استفاده از بافر تصویر

برای فعال کردن بافر دوربین، نیازی به انجام هیچ کاری ندارید، زیرا همه اینها در پشت صحنه و در درون ساختار دوربین شما اتفاق می افتد. تنها چیزی که مهم است نتیجه کار است: هنگامی که در حال عکاسی با سرعت بالا هستید، تا زمانی که دکمه شاتر را نگه دارید، دوربین با یک بافر بزرگ به عکاسی بسیار سریع ادامه می دهد. تصاویری که می گیرید در بافر ذخیره می شوند تا زمانی که بتوانند روی کارت حافظه نوشته شوند در درون این حافظه موقت ، نگهداری می شوند.

 

به عبارت دیگر، هر زمان که عکس‌های پشت سر هم با FPS بالا می‌گیرید، شما در واقع  دارید از  بافر دوربین خود استفاده می‌کنید.

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

چگونه از بافر دوربین خود بیشترین بهره را ببرید

اگرچه وجود بافر سرعت عکسبرداری سریع را تضمین می کند، اما چند کار وجود دارند که می توانید برای استفاده حداکثری از بافر دوربین خود آنها را انجام دهید.

مانند تمام حافظه ها،  مقدار حافظه بافر نیز محدود است. در برخی مواقع، ممکن است حافظه بافر پر شود و اگر پر شود، دوربین شما به سادگی کاری که انجام می دهد این است که تصویربرداری را متوقف می کند.

امروزه بسیاری از دوربین ها دارای نرخ انفجار دیوانه کننده ای هستند، اما گاهی اوقات بافر آنها محدودتر از آن است که بتوانند به سادگی به این امکان دست پیدا کنند . به عنوان مثال، Canon EOS R7 دارای سرعت عکاسی 30 فریم در ثانیه که این حالت بسیار چشمگیر است، اما با این سرعت، شما فقط حدود 1.5 ثانیه با سرعت  42 فریم، قبل از پر شدن بافر عکس بگیرید.

وقتی بافر را پر می کنید، دوربین لزوماً عکسبرداری را به طور کامل متوقف نمی کند. با این حال، سرعت آن به شدت کاهش خواهد یافت. هنگامی که بافر پر شد، ممکن است فقط با سرعت یک یا دو فریم در ثانیه دریافت کنید، در حالی که دوربین برای پاک کردن تمام عکس‌هایی که قبلا گرفته‌اید کار می‌کند.

 

چگونه می توانید از پر شدن بافر خود جلوگیری کنید؟

سه کار مهم در این رابطه وجود دارد که می توانید انجام دهید:

1-   از سریع ترین کارت حافظه ای که می توانید استفاده کنید. اگرچه حافظه بافر سریعتر از کارت حافظه است، اما کارت حافظه سریعتر به این معنی است که دوربین می تواند عکس های شما را سریعتر از بافر به کارت حافظه منتقل کند، که بافر را برای عکس های بیشتر پاک می کند.

   2-  از یک سرعت عکاسی  متوالی پایین تر استفاده کنید . فقط به این دلیل که دوربین شما 30 فریم در ثانیه عکاسی می کند به این معنی نیست که باید همیشه از آن استفاده کنید. در عوض، چیزی حدود 10 فریم در ثانیه را در نظر بگیرید که هنوز می تواند برای 99 درصد سوژه های مورد عکاسی شما کافی به نظر برسد. در برخی از دوربین‌ها، این ویژگی می‌تواند حالت عکاسی متوالی تقریباً نامحدودی  را به شما بدهد، زیرا بافر با سرعتی سریع‌تر از اضافه شدن عکس‌ها به آن پاک می‌شود.

   3-  فقط زمانی که واقعاً نیاز دارید دکمه شاتر را نگه دارید. وقتی دوربین عکاسی نمی کند، بافر را به سرعت پاک می کند و برای رویداد غیرمنتظره بعدی آماده می شود.

اینکه چقدر باید در این مورد عاقلانه رفتار کنید به دوربین شما بستگی دارد. اگر سریع‌ترین کارت حافظه نیکون Z9 را دارید، ممکن است هرگز بافر کامل را تجربه نکنید و بتوانید به دلخواه خود عکس بگیرید. با این حال، در اکثر دوربین ها، باید بافر خود را هوشمندانه مدیریت کنید – و زمانی که این کار را انجام دهید، به ندرت با محدودیت هایی در این زمینه مواجه خواهید شد.

 

نکات عکاسی متوالی  با سرعت بالا

حتی اگر دوربین شما دارای بافر بزرگ و  قدرت عکاسی بسیار سریع باشد، باز هم باید به مدت زمانی که دکمه شاتر را فشار داده اید، توجه داشته باشید. عکاسی انتخابی بیشتر به معنای کار کمتر در پس پردازش برای سازماندهی تصاویر شماست.

به کار بندی و ترکیب بندی تصاویر خود توجه کنید و اگر نوع کادر یا پس زمینه موجود در تصویر برای شما مناسب نیست ، به راحتی می توانید عکاسی را متوقف نموده و برای به دست آوردن حالت دلخواه ، تلاش کنید.

 

تهیه و تنظیم : ایده آل دوربین - نمایندگی تعمیر دوربین کانن در ایران

 

نظرات