اتوفوکوس دوربین چیست و چه کاری انجام می دهد ؟

اتوفوکوس دوربین چیست و چه کاری انجام می دهد ؟

 

سیستم اتوفوکوس و عمبکرد آن یکی از مهمترین ویژگی هایی است که در درون هر یک از دوربین های عکاسی وجود دارد . در دوربین های پیشرفته امروزی ، سیستم های اتوفوکوس از عملکرد ها و الگوریتم های بسیار پیچیده ای برای تشخیص و در تعقیب قرار دادن سوژه های مورد عکاسی استفاده می کنند .

دوربین های جدید با برخورداری از ویژگی هایی همچون قابلیت تشخیص چشم سوژه و یا قابلیت تعقیب سوژه در زمان واقعی نسبتا ساده به نظر می رسند اما در هر صورت در هر سیستم اتوفوکوس انتخاب مود و یا ناحیه مورد فوکوس از جمله عملکرد های پیشرفته ای است که باید به آن توجه نمود .

اینکه هر یک از سیستم های اتوفوکوس به چه صورت کار می کنند نیازمندن توضیحات بسیار طولانی می باشد اما به عنوان یک عکاس برای به دست آوردن تصاویر کاملا شارپ ، باید بدانیم که از هر سیستم در چه زمان و در چه حالتی باید استفاده نمود.

در رابطه با سیستم اتوفوکوس دوربین ، اولین نکته ای که باید به آن توجه نمود ؛ مسئله مود های فوکوس موجود در دوربین است . مود های فوکوس با توجه به نوع سوژه و وضعیت حرکت آن در درون کادر تصویر انتخاب می شوند . به عنوان مثال برای عکاسی از سوژه های ثابت مود اتوفوکوس (AF-S/One-Shot) و یا برای عکاسی از سوژه های دارای حرکت از مود اتوفوکوس (AF-C/AI-SERVO) می توان استفاده نمود .

در مود اتوفوکوس (AF-S/One-Shot) به محض نیمه فشردن دکمه شاتر ، دوربین تنها یک مرتبه فوکوس را انجام می دهد و تا زمانی که دکمه شاتر را به صورت نیمه فشرده نگه داشته باشید ، سوژه در قفل فوکوس دوربین قرار دارد. این مود برای فوکوس بر سوژه های کاملا ثابت طراحی شده است و در صورت حرکت داشتن سوژه ، استفاده از این مود ، کارایی نخواهد داشت .

از مود اتوفوکوس (AF-C/AI-SERVO) برای به دست آوردن جزئیات از سوژه های دارای حرکت می توان استفاده نمود. در این حالت ؛ دوربین به صورت متوالی بر روی سوژه متحرک فوکوس نموده و و سعی می کند تا جزئیات یک سوژه دارای حرکت را به صورت صحیح به دست آورد .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

فوکوس بر نقطه مناسب

این نکته از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است که سیستم اتوفوکوس دوربین بر روی مناسب ترین بخش از کادر تصویر متمرکز شود و به عنوان مثال در عکاسی پرتره لازم است تا نقاط فوکوس بر روی چشم سوژه قرار داشته باشند . برای انجام اینکار لازم است تا تعداد نقاط فوکوس فعال دوربین را در سطح محدودتری قرار دهید .

با توجه به مدل یا برند دوربین ؛ تعداد نقاط و نواحی اتوفوکوس آن ممکن است متفاوت باشند . تعداد نقطه های فوکوس و تعداد ناحیه های قابل فوکوس در دوربین را با توجه به شرایط عکاسی می توان محدود نمود . همچنین در هر یک از حالت های عکاسی از ویزور و یا عکاسی با استفاده از صفحه نمایش دوربین ؛ حالت های متفاوتی را برای نقاط و نواحی فوکوس دوربین می توان به دست آورد . به طور کلی برای به دست آوردن بالاترین میزان از دقت در سیستم اتوفوکوس دوربین بهتر است تا از یک نقطه و یا تعداد محدودتری از نقاط فوکوس دوربین استفاده شود .

به طور کلی در زمانی که تمامی نقاط فوکوس دوربین به صورت همزمان فعال می باشند سیستم اتوفوکوس به صورت خودکار عمل نموده و احتمال دستیابی به فوکوس در یک نقطه اشتباه بسیار بالاتر می باشد. در حالت انتخاب خودکار نقاط فوکوس ؛ این سیستم بر اساس تشخیص حالت های کنتراست موجود در صحنه عمل می کند . اما زمانی که تنها یک نقطهو یا تعداد محدودی از نقاط فوکوس دوربین را فعال می نمایید ، کنترل نمودن آنها آسانتر بوده و نقطه فوکوس دوربین را به صورت دلخواه در هر یک از نواحی کادر تصویر می توان قرار داد .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

اتوفوکوس تشخیص فاز یا اتوفوکوس تشخیص کنتراست ؟

به طور کلی سیستم های اتوفوکوس بر دو نوع می باشند .

Contrast Detection

Phase Detection

شاید شما تصویر می کنید که دوربین شما تنها دارای یکی از این سیستم ها است اما در واقع هر دو آنها در درون دوربین شما وجود دارند . سیستم اتوفوکوس تشخیص فاز به شما اجازه می دهد تا به سرعت نقطه فوکوس مورد نظر خود را به دست آورید و به طور کلی از این سیستم برای اتوفوکوس بر سوژه های دارای حرکت استفاده می شود . سیستم اتوفوکوس تشخیص کنتراست در زمان عکاسی نمای زنده با صفحه نمایش دوربین وارد عمل شده و اگر چه از سرعت عمل پایین تری برخوردار است اما در هر صورت ؛ دقت بسیار زیادی را به دست می آورد.

 

بیشتر بخوانید :

8 مشکل رایج در اتوفوکوس دوربین

بررسی دلایل عدم عملکرد سیستم اتوفوکوس در دوربین

تفاوت مود های اتوفوکوس در دوربین های نیکون

 

 

نظرات