مقایسه دوربین های سونی A7 IV و A7R IV

مقایسه دوربین های سونی  A7 IV  و A7R IV

دوربین سونی A7 mark IV  به عنوان جانشین مدل قدیمی تر سونی  A7 mark III  که یک دوربین بسیار محبوب  در بین کاربران سونی است  ، معرفی شده و پیشرفت‌های نسبتا زیادی را از سنسور جدید گرفته تا سیستم فوکوس خودکار و قابلیت‌های ویدئویی به‌روز شده به ارمغان می‌آورد.

 دوربین سونی  A7R IV  نیز در سال 2019 عرضه شد و اولین دوربین فول فریم با سنسور 61 مگاپیکسلی بود که رزولوشن بسیار بالایی برای عکاسی و فیلمبرداری در اختیار کاربران قرار می دهد. هر دو این دوربین ها در ظاهر، تقریباً یکسان به نظر می رسند، اما تفاوت های زیادی در درون ویژگی های آنها وجود دارد که می توان در مورد آنها صحبت کرد.

لطفا به این نکته توجه داشته باشید : در کمپانی سونی تولید دوربین A7R IV اصلی متوقف شده و بی سر و صدا با A7R IVA جایگزین شده است. تغییرات به وجود آمده در این محصول بسیار ظریف هستند، و قابل توجه ترین تفاوت در مدل به روز رسانی شده این محصول ،  وضوح بالاتر صفحه نمایش LCD  به (2.36M در مقابل 1.44M نقطه در مدل اصلی) می باشد .

تعمیر دوربین سونی - تعمیر لنز سونی - نمایندگی سونی

1. رزولوشن سنسور

هر دو  این دوربینهای سخت کمپانی سونی  دارای سنسور فول فریم با BSI (نورپردازی پشت) هستند، اما تفاوت اصلی آنها در تعداد پیکسل‌های موجود بر روی سطح سنسور است:سونی  A7 IV دارای یک سنسور  33 مگاپیکسلی است، در حالی که مدل R تقریباً دارای دو برابر رزولوشن  با 61 مگاپیکسل است.

سپس محدوده ISO را داریم که در A7 IV گسترده تر است:

     A7 IV: ISO 100-51200 (محدوده نرمال) یا ISO 50-204800 (محدوده گسترده)

     A7R IV: ISO 100-32000 (محدوده عادی) یا ISO 50-102400 (محدوده گسترده)

A7 IV همچنین دارای یک پردازشگر تصویر جدیدتر به نام BionZ XR است که قابلیت پردازش سریع تری نسبت به مدل BionZ X در مدل R دارد.

دوربین جدید می‌تواند فایل‌های HEIF/HDR را در 10 بیت ضبط کند که نمونه‌برداری رنگ بهتری را نسبت به JPG (8 بیتی) ارائه می‌کند. با این حال، این موضوع در حال حاضر چندان ارزشی ندارد زیرا فرمت فایل های HEIF هنوز یک قالب محبوب نیست، بنابراین  با هر نرم افزار ویرایشگر عکس سازگار نیست.

آخرین چیزی که ارزش برجسته کردن و اشاره به آن را دارد، امکان انتخاب RAW فشرده بدون اتلاف در A7 IV است، در حالی که A7R فقط دارای Lossy فشرده و غیر فشرده است.

تعمیر دوربین سونی - تعمیر لنز سونی - نمایندگی سونی تعمیر دوربین سونی - تعمیر لنز سونی - نمایندگی سونی

2. سیستم فوکوس خودکار

هر دو دوربین دارای فناوری فوکوس هیبریدی سونی و الگوریتم پیشرفته ای هستند که شامل ردیابی بلادرنگ و فوکوس خودکار بر روی چشم سوژه می باشند.

A7 IV نقاط تشخیص فاز بیشتری دارد: به طور دقیق 759 و 94٪ از منطقه سنسور را پوشش می دهند.

A7R IV دارای 567 نقطه فاز است که 99 درصد از ارتفاع سنسور و 74 درصد از عرض سنسور را پوشش می دهند.

تعداد نقاط تشخیص کنتراست برای هر دو دوربین یکسان است: 425.

 دوربین سونی A7 IV دارای مزیت یک استاپ تشخیص فوکوس بهتر در نور کم است، با امتیاز -4Ev، در مقابل -3Ev در A7R IV (هر دو با لنز F2 اندازه گیری می شوند).

در رابطه با نرم افزار، A7 IV جدیدترین پردازنده را دارد، بنابراین چند چیز اضافی تر را در این دوربین می توانید دریافت کنید . به عنوان مثال، Eye AF علاوه بر انسان و حیوانات با پرندگان نیز کار می کند و سه نوع موضوع (انسان، حیوانات، پرندگان) نیز در در طول زمان های فیلمبرداری با این دوربین قابل تشخیص می باشند.

تعمیر دوربین سونی - تعمیر لنز سونی - نمایندگی سونی

در مدل R، تشخیص گزینه اتوفوکوس تشخیص پرنده در دسترس نیست و Eye AF فقط در حین فیلمبرداری از سوژه انسان کار می کند.

 دوربین جدیدتر سونی A7 IV در مورد سرعت و حساسیت فوکوس خودکار، به خصوص در طول زمان های فیلمبرداری ، کنترل های دقیق تری دارد. سرعت انتقال AF و حساسیت تغییر سوژه AF با مراحل تنظیمات بیشتری نسبت به تنظیمات موجود در مدل R (سرعت AF Drive و AF Track Sens) کار می کنند.

در نهایت، A7 IV دارای گزینه AF help است که به شما امکان می‌دهد تنظیمات فوکوس دستی را در حالی که فوکوس خودکار و ردیابی فعال است انجام دهید.

 

3. حافظه بافر

سرعت عکاسی پیاپی دو دوربین برابر با 10 فریم در ثانیه (حداکثر در دسترس، با ردیابی AF/AE) است. A7R IV با توجه به تعداد مگاپیکسل بالاتر در اینجا به خصوص خوب به نظر می رسد.

هر چند در این رابطه چند نکته را باید در نظر داشت. دوربین سونی  A7 IV فقط با JPG یا RAW فشرده شده Lossy می تواند به سرعت 10 فریم بر ثانیه ادعایی دست یابد. به گفته گوردون لینگ، با دومی، به کارت CFexpress نیاز دارید یا اینکه سرعت آن به حدود 8 فریم در ثانیه کاهش می یابد. اگر Lossless compressed یا Uncompressed RAW را انتخاب کنید، سرعت به حدود 6 فریم در ثانیه کاهش می یابد. (منبع: DPreview)

 دوربین جدید تر سونی A7 IV می تواند 10 فریم در ثانیه را با RAW فشرده یا JPG حفظ کند، اما با RAW فشرده نشده به حدود 7 فریم در ثانیه کاهش می یابد که قابل درک است (طبق گزارش Imaging Resource،).

با این حال، کمی عجیب به نظر می رسد که مدل R  با توجه به اینکه مگاپیکسل آن تقریباً دو برابر است بتواند فریم در ثانیه بیشتری نسبت به A7 IV با RAW فشرده نشده انجام دهد،. امیدواریم آزمایش‌های بیشتری بتواند همه این داده‌ها را تأیید یا تصحیح کند.

همانطور که می توانید تصور کنید، قابلیت های بافر کاملاً متفاوت است.مدل R می تواند 68 فریم قابل احترام (JPG یا RAW فشرده) را انجام دهد.A7 IV می‌تواند بیش از 1000 تصویر (JPG یا RAW فشرده‌شده بدون اتلاف) را ذخیره کند، اما زمانی که از یک کارت CFexpress نوع A در اولین درگاه کارت حافظه استفاده می‌کنید، این حالت را می توانید به دست بیاورید .

تعمیر دوربین سونی - تعمیر لنز سونی - نمایندگی سونی

4. Pixel Shift Multi Shooting

هر دو دوربین دارای تثبیت کننده تصویر 5 محوره با امتیاز CIPA 5.5 استاپ جبران لرزش تصویر هستند.

A7R IV دارای یک ویژگی اضافی تر است که با مکانیزم IBIS کار می کند و به آن Pixel Shift Multi Shooting می گویند.

هنگام گرفتن عکس با فعال بودن این حالت، دوربین 16 عکس می گیرد و حسگر را هر تصویر را نیم پیکسل (8 بار) و یک پیکسل (8 بار) بین هر عکس حرکت می دهد. در نتیجه این عملکرد شما می توانید یک عکس فوق العاده 240.8 مگاپیکسلی  را به دست بیاورید !

توجه داشته باشید که 16 تصویر باید در زمان ویرایش با نرم افزار  با استفاده از نرم افزار دسکتاپ Sony Imaging Edge ترکیب شوند. همچنین این حالت برای رسیدن به نتایج بهینه نیاز به قرار گرفتن دوربین روی سه پایه و بدون سوژه های متحرک دارد.

 

5. فیلمبرداری

در مورد  فیلمبرداری ویدیو تفاوت های زیادی وجود دارد که باید در مورد آنها صحبت کرد.

به طور خلاصه، A7 IV می تواند 4k/60p  (در حالت Super35)  را انجام دهد و می تواند 10 بیت 4:2:2 داخلی با حداکثر نرخ بیت 600 مگابیت بر ثانیه ضبط کند.

نکته مهم دیگری که باید درک کنید این است که به دلیل تعداد مگاپیکسل بالاتر، A7R IV هنگام ضبط ویدیو در حالت فول فریم، مقداری پرش تصویر را انجام می دهد. برای کیفیت بهتر (خوانش کامل پیکسل)، در این دوربین شما باید از حالت Super35/APS-C استفاده کنید.

در دوربین سونی  A7 IV، حداکثر کیفیت را می توان در حالت فول فریم (تا 30p) به دست آورد، و این جایی است که دوربین از ناحیه 7K  بیش از حد نمونه برداری می کند.

تعمیر دوربین سونی - تعمیر لنز سونی - نمایندگی سونی

A7 IV دارای مجموعه جدیدی از پروفایل های رنگی به نام Creative Looks (همانند دوربین سونی  A7S III) است که برای ارائه نتایج بهینه در حالت عکس و فیلم طراحی شده است. آنها جایگزین پروفایل های قدیمی (سبک های خلاقانه) موجود در A7R IV می شوند. دوربین جدید حالت Soft Skin Effect را نیز دارد.

در نهایت، A7 IV دارای تنظیمات و ویژگی های اضافی است که در مدل R نمی توانید پیدا کنید، مانند:

     حالت فعال: با استفاده از داده های سنسور ژیروسکوپ، فیلم را پایدارتر می کند. در این حالت ضریب کراپ اندک 1.1 برابر وجود دارد

تثبیت پست با Catalyst: دوربین می‌تواند داده‌ها را از حسگر ژیروسکوپی خود ضبط کند و نرم‌افزار Sony Catalyst می‌تواند از این اطلاعات برای تثبیت فیلم در زمان ادیت با نتایج بهتر استفاده کند (IBIS باید در حین ضبط خاموش باشد)

جبران تنفس: اثر تنفسی را که هنگام فوکوس از یک نقطه به نقطه دیگر ایجاد می شود کاهش می دهد (در نتیجه میدان دید تصویر شما کمی بریده می شود). این حالت اگرچه با همه لنزها سازگار نیستند اما شما می توانید لیست لنز های سازگار و قابل استفاده با این ویژگی را در وب سایت سونی بررسی کنید)

WB بدون شوک: تغییرات دستی در تراز سفیدی را هنگام ضبط نرم‌تر می‌کند

حالت نوردهی انعطاف پذیر: به شما امکان می دهد بین تنظیمات نوردهی خودکار و دستی به طور جداگانه برای دیافراگم و سرعت شاتر (مانند دوربین های سینمای حرفه ای) جابجا شوید. این یک جایگزین برای حالت های P/A/S/M است.

تعمیر دوربین سونی - تعمیر لنز سونی - نمایندگی سونی

6. منظره یاب و مانیتور

 دوربین سونی A7R IV دارای منظره یاب الکترونیکی با وضوح بیشتر، به طور دقیق 5.76 میلیون نقطه است. A7 IV دارای یک ویزور الکترونیکی با کیفیت  3.69 میلیون نقطه است.

هر دو EVF با پنل OLED 0.5 اینچی ساخته شده اند و نرخ تازه سازی سریع 120 هرتز دارند. بزرگنمایی 0.78x و طول نقطه چشم 23 میلی متر است.

در مورد صفحه نمایش LCD عقب، صفحه نمایش A7R IV وضوح بیشتری دارد (1.44M در مدل اصلی، 2.36M نقطه در A7R IVA) اما فقط به سمت بالا و پایین کج می شود.

در A7 IV، مانیتور دارای 1.04 میلیون نقطه است. می توان آن را به پهلو و 180 درجه چرخاند.

هر دو LCD حساس به لمس هستند، اما کارهای بیشتری می توانید در A7 IV انجام دهید، از جمله پیمایش در منو و تغییر تنظیمات.

تعمیر دوربین سونی - تعمیر لنز سونی - نمایندگی سونی

7. طراحی و عملکرد

طراحی این دو دوربین تقریباً یکسان است اما با این اوصاف، چیزهای کمی وجود دارد که ارزش صحبت کردن را داشته باشد.

     A7 IV: 131.3 x 96.4 x 79.8 mm، 658 گرم

     A7R IV: 128.9 x 96.4 x 77.5 mm، 665 گرم

اول،بدنه دوربین سونی  A7 IV کمی حجیم‌تر است، زیرا در درون بدنه آن ساختار از بین بردن گرما وجود دارد که به آن اجازه می‌دهد ویدیوی 4K  را برای مدت طولانی‌تری و بدون گرم شدن بیش از حد ضبط کند.

تفاوت دیگر این دو دوربین ،‌در موقعیت دکمه ضبط ویدیو است که این دکمه در بالای بدنه دوربین  A7 IV می باشد و در دوربین a7R IV در قسمت عقب نزدیک به منظره یاب یافت می شود.

تعمیر دوربین سونی - تعمیر لنز سونی - نمایندگی سونی

سپس دایل  فرعی جدیدی را در این دوربین داریم که در زیر صفحه اصلی در بالا یافت می شود، و به شما امکان می دهد از حالت ثابت به حالت فیلم یا S&Q تغییر وضعیت دهید. این بدان معناست که می‌توانید از صفحه کلید بالا برای تنظیم روش نوردهی (دیافراگم، اولویت سرعت شاتر، دستی یا برنامه) استفاده کنید، برخلاف A7R IV، هنگام کار در حالت ویدیو، بدون نیاز به رفتن به داخل منو. وقتی از عکس به ویدیو یا S&Q جابجا می‌شوید، منو نیز برای نمایش تنظیمات مناسب تغییر می‌کند.

تفاوت دیگر موجود در صفحه نمایش جبران نوردهی است که هیچ علامتی روی A7 IV ندارد و می توان آن را سفارشی سازی  کرد.دوربین جدید همچنین به شما امکان می دهد تنظیمات انتخابی مانند دیافراگم یا ISO را به طور مستقل برای حالت های فیلم و عکس تغییر دهید.همچنین ، A7 IV دارای جدیدترین طراحی منو است که بسیار بهتر از نمونه موجود در مدل A7R سازماندهی شده است و با حساسیت لمسی نیز سازگار است.

در مورد اتصالات، A7 IV دارای HDMI با اندازه کامل (در مقایسه با Micro Type D برای مدل R) است و می تواند با یک اتصال LAN سیمی با آداپتور LAN به USB C به صورت اختیاری کار کند. مدل R دارای پورت همگام سازی فلش نیز می باشد .

وقتی صحبت از USB C شد، A7 IV و A7R IVA با سرعت 10 گیگابیت در ثانیه کار می کنند، در حالی که سرعت A7R IV که تولید آن متوقف شده است تنها تا 5 گیگابیت در ثانیه افزایش می یابد.

هر دو دوربین دارای قابلیت ضبط صدا در داخل و خارج (سوکت 3.5 میلی متر) هستند و با صدای دیجیتال (از طریق کفشک چند منظوره) سازگار هستند.

هر دو دوربین از یک باتری BP-FZ100 استفاده می کنند، اما A7R IV دارای امتیاز کمی بالاتر از 660 عکس در هنگام استفاده از LCD است، در مقابل 610 برای A7 IV  در هر مرتبه از شارژ کامل باتری را می توان به دست آورد . همچنین هر دو این دوربینها را می توان از طریق USB شارژ یا تغذیه کرد.

در نهایتاینکه هر دو این دوربین ها هم در برابر گرد و غبار و هم در برابر رطوبت مقاوم هستند.

تعمیر دوربین سونی - تعمیر لنز سونی - نمایندگی سونی

8. کارت های حافظه

هر دو این مدل دوربینهای سخت کمپانی  سونی دارای دو اسلات کارت حافظه هستند.

دو اسلات موجود بر روی A7R IV کارت‌های SD UHS-II را می‌پذیرند، درست مانند A7 IV. اما دوربین جدیدتر a7 IV  همچنین می تواند با کارت CFexpress (نوع A) در اسلات اول کار کند.  همانطور که قبلا توضیح داده شد،‌ CFexpress سرعت نوشتن سریع‌تری دارد و به دوربین اجازه می‌دهد تا قابلیت‌های بافر بسیار بهتری داشته باشد.

9. نکات مهم

از آنجایی که A7 IV یک مدل جدیدتر است، دارای ویژگی های اضافی است که در A7R نخواهید یافت، مانند:

     نقشه فوکوس: آنچه خارج از عمق میدان است را با رنگ های مختلف برجسته نشان می دهد  (قرمز پشت است، آبی در جلو).

     شاتر متغیر: سرعت شاتر را با دقت بیشتری نسبت به حالت پیش‌فرض 1.3 استاپ ،‌ تنظیم کنید، و این حالتی است که برای از بین بردن  حالت سوسو زدن از منابع نور مصنوعی دشوار مانند LED  در طول زمان های عکاسی مفید است.

     عملکرد ضد گرد و غبار: مانند سری Canon EOS R، می‌توانید هنگام خاموش کردن دوربین، پرده‌های شاتر مکانیکی را ببندید تا از سنسور محافظت کنید.

     USB Streaming: A7 IV بدون نیاز به نرم افزار اضافی به عنوان یک وب کم کار می کند. فقط گزینه ای را در منو انتخاب کنید، آن را به رایانه متصل کنید، پلتفرم پخش خود را راه اندازی کنید و دوربین را به عنوان منبع ویدیو (و صوتی) خود انتخاب کنید. تا 4K 15p یا 1080p 60p کار می کند. شما همچنین می توانید از A7R IV به عنوان وب کم استفاده کنید، اما به یک نرم افزار اضافی نیاز دارید (Webcam Imaging Edge)

تعمیر دوربین سونی - تعمیر لنز سونی - نمایندگی سونی

10. قیمت

A7 IV با قیمت خرده فروشی 2500 دلار، 2400 پوند یا 2800 یورو روانه بازار شده است.

A7R IVA را می توان با قیمت 3500 دلار، 3200 پوند یا 3400 یورو پیدا کرد.

توجه: A7R IV اصلی (بدون "A") ممکن است هنوز در چند فروشگاه موجود باشد و قیمت باید با مدل A یکسان باشد. قیمت ها فقط برای بدنه و از اواخر اکتبر 2021 است.

 

نتیجه

بدون شک تفاوت اصلی این دو دوربین در سنسور آن است. مدل A7R دارای وضوح عالی 61 مگاپیکسل (قابل ارتقا تا 240 مگاپیکسل برای مصارف خاص) است که می تواند عکاسان مناظر، طبیعت بی جان و حیات وحش و غیره را به خود جلب کند. و با وجود تعداد مگاپیکسل بالا، سرعت بسیار مناسب و فوکوس خودکار عالی را حفظ می کند.

با این حال، بسیاری از عکاسان هستند که بیش از (تقریبا) نیمی از وضوح راضی خواهند بود. 33 مگاپیکسل برای بسیاری از چیزها کافی است و در ازای آن، آخرین تغییرات نرم افزاری را در فوکوس خودکار و عملکرد کلی دوربین دریافت می کنید. و اگر به فیلمبرداری حرفه ای نیز  علاقه دارید، A7 IV مدلی است که باید تهیه کنید.

نظرات