نقد و بررسی اولیه دوربین نیکون Z fc

نقد و بررسی اولیه دوربین نیکون Z fc

دوربین نیکون Z fc یک دوربین میرورلس APS-C است که در طراحی آن از مانت لنز های سری Z بر روی بدنه ای شبیه به دوربین های کلاسیک سری FM و FE استفاده شده است . این دوربین ، دومین محصول کراپ سنسور نیکون است که در سری Z معرفی می شود و همانند دوربین نیکون Z50 برای این محصول نیز از یک سنسور 20.9MP استفاده شده است .

 

تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون - نمایندگی تعمیر نیکون

 

ویژگی های اصلی دوربین نیکون Z fc

سنسور 20.9MP CMOS 

حداکثر سرعت عکاسی متوالی 11 fps با اتوفوکوس کامل و 9 fps با 14-bit Raw

فیلمبرداری با کیفیت UHD 4K تا 30p با استفاده از تمام سطح سنسور

صفحه ال سی دی لمسی با کیفیت 1.04M-dot

ویزور الکترونیکی OLED با کیفیت 2.36M-dot

تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون - نمایندگی تعمیر نیکون

ویژگی های جدید :

دوربین جدید نیکون Z fc در واقع یک محصول میرورلس APS-C که با ظاهری شبیه به دوربین های کلاسیک قدیمی ارایه می شود . این دوربین به گونه ای طراحی شده است که به میزان زیادی یاد آور دوربین های سری FM و FE نیکون باشد . اما دوربین نیکون Z fc به رغم ظاهر کلاسیک خود ، دارای بخش های درونی بسیار مدرن و امروزی است و برخی از ویژگی های آن به صورت منحصر به فرد تنها در این دوربین قرار داده شده اند .

 

اتوفوکوس تشخیص چشم تمام وقت در زمان فیلمبرداری

دوربین نیکون Z fc دارای ویژگی اتوفوکوس تشخیص چشم به صورت تمام وقت در طول زمان فیلمبرداری می باشد . در حالت عکاسی نیز این دوربین دارای انواع مختلفی از  مود های فوکوس می باشد که اتوفوکوس تشخیص چشم و چهره را با مود های ناحیه فوکوس گسترده تر ترکیب نموده و به کاربر اجازه می دهند تا کنترل بیشتری بر روش انتخاب سوژه داشته باشد. در درون بدنه این دوربین از همان پردازنده 'Expeed 6' شبیه به مدل موجود در Z50 استفاده شده است . یکی از جدیدترین ویژگی های این دوربین آن است که به روز رسانی نرم افزار داخلی آن با استفاده از تلفن های هوشمند نیز امکان پذیر می باشد .

تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون - نمایندگی تعمیر نیکون

صفحه ال سی دی لمسی کاملا چرخان :

دوربین نیکون Z fc اولین دوربین سری Z است که برای آن از یک LCD لمسی کاملا چرخان استفاده شده است . حالت چرخشی صفحه نمایش دوربین از جمله امکاناتی است که امروزه به مقدار زیادی مورد توجه بلاگر ها و محتوانویسان اینترنتی قرار می گیرد .

تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون - نمایندگی تعمیر نیکون

شارژ دوربین با استفاده از درگاه USB

دوربین نیکون Z fc از قابلیت شارژ با استفاده از درگاه سوکت USB-C برخوردار است و این ویژگی امکان شارژ مستقیم دوربین در هر زمان را به وجود آورده است . درگاه USB این دوربین از نوع USB 3.2 Gen 1 'Superspeed' است که امکان انتقال بسیار پر سرعت اطلاعات را به وجود می آورد .

 

تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون - نمایندگی تعمیر نیکون

به روز رسانی فریمور با تلفن هوشمند

یکی دیگر از ویژگی های بسیار مفید در دوربین نیکون Z fc قابلیت به روز رسانی فریمور آن با استفاده از دستگاههای تلفن هوشمند می باشد . برخی از برند های تولید کننده دوربین از این قابلیت استفاده نموده اند و اکنون کمپانی نیکون نیز به سوی استفاده از آن قدم برداشته است .

تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون - نمایندگی تعمیر نیکون

بدنه و کلید های کنترل

از لحاظ اندازه و شکل بدنه ، دوربین نیکون Z fc به میزان زیادی شبیه به مدل های سری FM و FE می باشد .بر روی بدنه این دوربین تعداد زیادی از دایل های فلزی وجود دارند و هر یک از آنها به نحوی یکی از تنظیمات نوردهی دوربین را کنترل می نمایند . هر یک از دایل های کنترل ایزو و سرعت شاتر دارای قفل ضامن مرکزی هستند تا بدین وسیله از تغییر ناگهانی تنظیمات آنها جلوگیری شود . اگرچه در نهایت Z fc شباهت زیادی به دوربین X-T30 فوجی فیلم دارد ،اما  دایل های آن کمی متفاوت عمل می کنند. در این دوربین به جای اینکه حالت نوردهی توسط ISO و دایل سرعت شاتر تعریف شود ، Z fc دارای یک سوئیچ نوردهی مجزا است. به عنوان مثال با قرار دادن این دوربین در مود اولویت دیافراگم، دایل سرعت شاتر غیر فعال می شود.

تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون - نمایندگی تعمیر نیکون

به طور کلی هر یک از پارامتر های نوردهی به وسیله یک دایل مخصوص کنترل می شوند و یک دایل در قسمت جلو بدنه دوربین تنظیم دیافراگم را بر عهده دارد . در این شرایط اگر دایل سرعت شاتر را در موقعیت های 1.3 استاپ قرار دهید این حالت موجب می شود تا دایل دستور پشت دوربین ، کنترل کامل سرعت شاتر را به دست بگیرد.

یک نکته جالب در این دوربین آن است که دایل کنترل ایزو فاقد حالت 'Auto' است و و به جز با استفاده از گزینه های My Menu برای تنظیم مقدار ایزو خودکار گزیه آسان دیگری وجود ندارد .

تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون - نمایندگی تعمیر نیکون

عملکرد مجزا در عکاسی/فیلمبرداری

یک سوئیچ کوچک در قسمت پایین دایل سرعتش شاتر قرار دارد که به شما اجازه می دهد تا تغییر وضعیت از عکاسی به فیلمبرداری و یا برعکس را انجام دهید .همانند دوربین نیکون Z50 و سایر محصولات جدید نیکون ؛ در این دوربین نیز امکان استفاده از حالت ها و تنظیمات مختلف برای هر یک از حالت های تصویر برداری وجود دارد . اما در هر صورت وجود دایل های مجزا برای تنظیمات نوردهی به این معنا است که تنظیمات نوردهی را در هر شرایط باید انجام داده و بعد از سوئیچ کردن میان حالت های عکاسی و فیلمبرداری ، به تنظیم مجدد حالت های نوردهی نیاز خواهید داشت .

تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون - نمایندگی تعمیر نیکون

باتری

برای دوربین نیکون Z fc از همان باتری EN-EL25 موجود در Z50 استفاده شده است زیرا هر دو این محصولات دارای سنسور ، پردازشگر و صفحه نمایش و ویزور مشابه می باشند . بر اساس اعلام نیکون ، این باتری قادر است تا انرژی لازم برای ثبت 300 شات در  هر مرتبه شارژ کامل را فراهم بیاورد .

توانایی شارژ باتری با استفاده از درگاه یو اس بی یکی از ویژگی های جذابی است که فشار کار زیاد را از روی باتری این دوربین بر می دارد و به طور خاص در صورت استفاده از یک پاور بانک ، این دوربین در هر شرایط به اسانی قابل استفاده بوده واز بابت کاهش انرژی باتری در شرایط عکاسی و فیلمبرداری نگرانی وجود نخواهد داشت .

 

نظرات