نقد و بررسی دوربین سونی Sony a7C

نقد و بررسی دوربین سونی Sony a7C

دوربین سونی Sony a7C جدید ترین و در عین حال کوچکترین دوربین میرورلس فول فریم ساخت کمپانی سونی است که در درون بدنه آن از یک سنسور 24 مگاپیکسلی به همراه استابیلایزر استفاده شده است و از لحاظ شکل ظاهر ، شباهات بسیار زیادی با دوربین قدیمی تر a6600 را متبادر می سازد.

کمپانی سونی برای تولید کوچکترین میرورلس فول فریم فعلی به طور قطع تلاش های فراوانی نموده است اما در هر صورت بسیاری از ویژگی های موجود در این دوربین را ؛ پیش از این نیز شاهد بوده ایم . به همراه این دوربین ؛ یک لنز کیت زوم نیز ارایه شده است که با برخورداری از قابلیت جمع شدن به سمت داخل ، در حفظ وزن و حجم کوچک این دوربین ، کمک بسیار زیادی را ارایه می نماید.

تعمیر دوربین سونی - نمایندگی دوربین سونی

ویژگی های اصلی دوربین سونی Sony a7C

سنسور فول فریم از نوع 24MP BSI CMOS

پردازشگر Bionz X مشابه با مدل موجود در دوربین سونی a7 III

سیستم اتوفوکوس با قابلیت تعقیب همزمان و سیستم تشخیص چهره ؛ چشم و سر در سوژه های انسان و حیوان

فیلمبرداری 4K اوور سمپل تا 30p و دارای 8-bit S-Log و HLG

سرعت عکاسی متوالی تا 10 فریم بر ثانیه

صفحه ال سی دی لمسی کاملا چرخان با کیفیت 921 هزار نقطه

ویزور الکترونیکی با کیفیت 36/2 میلیون نقطه

سوکت هدفون و میکروفون

باتری بزرگ نوع 'Z-type' با قابلیت ثبت 740 شات درهر مرتبه شارژ کامل

دوربین سونی Sony a7C با قیمت 1799 دلار برای بدنه تنها و با قیمت 2099 دلار به همراه یک لنز 28-60mm F4-5.6 kit در بازار های جهانی عرضه می شود.

ویژگی های جدید

از لحاظ ویژگی های داخلی دوربین سونی Sony a7C دارای شباهت های بسیار زیادی با مدل a7 III می باشد . اما در هر صورت بزرگترین تفاوت این دو مدل در اندازه و حجم بدنه آنها است . کمپانی سونی ، سیستم استابیلایزر داخلی این دوربین را مورد بازنگری قرار داده است تا از سازگاری بیشتری با بدنه کوچک شده این دوربین برخوردار باشد .

تعمیر دوربین سونی - نمایندگی دوربین سونی

اتوفوکوس

در طراحی و فناوری ساخت دوربین سونی a7C از آخرین و جدیدترین سیستم اتوفوکوس سونی موسوم به 'Real-time tracking AF.' استفاده شده است . در این سیستم , هر سوژه مورد نظر و در هر دو حالت عکاسی و فیلمبرداری ؛ به آسانی در فوکوس دوربین قرار گرفته و به صورت خودکار ؛ سر ؛ چهره و چشم آن تشخیص داده می شود . این سیستم از چنان قابلیتی برخوردار است که وجود چهره ها و سوژه های دیگر در درون کادر تصویر ؛ موجب سردرگمی آن نمی شود . همچنین این دوربین دارای قابلیت تشخیص حیواناتی همچون سگ ؛ گربه و یا پرنده ها بوده و چهره و چشم آنها را نیز تشخیص می دهد .

سیستم اتوفوکوس این دوربین دارای قابلیتهای بسیار بهتری نسبت به دوربین a7 III می باشد و یکی از اصلی ترین وجوه تمایز میان این دو دوربین در ویژگی تشخیص چشم سوژه است که عملکرد آن در درون مود های اتوفوکوس این دوربین قرار گرفته است . در زمان کار با دوربین سونی  a7C نیازی به پایین نگه داشتن یک دکمه مجزا برای تشخیص و تعقیب چشم سوژه وجود ندارد . همچنین باید توجه داشته باشیم که قابلیت تعقیب سوژه این دوربین در طول زمان فیلمبرداری نیز تقویت شده است و چنین می توان بیان نمود که قدرت تعقیب سوژه حالت فیلمبرداری از دقت و عملکردی شبیه به حالت عکاسی برخوردار است .

تعمیر دوربین سونی - نمایندگی دوربین سونی

صفحه نمایش لمسی کاملا چرخان

در دوربین سونی a7C نیز همانند مدل حرفه ای تر a7S III از یک صفحه ال سی دی لمسی کاملا چرخان استفاده شده است و اگر چه در اغلب موارد صفحه ال سی دی لمسی چرخان را برای استفاده در فیلمبرداری یا تهیه تصاویر سلفی موثر می دانند اما در هر شرایط کاربرد های دیگری را برای این امکان می توان در نظر گرفت .

با توجه به حجم بدنه بسیار کوچک دوربین سونی a7C که حمل و نقل آن در بسیاری از موقعیت های مختلف را امکان پذیر می نماید ؛ این قابلیت را در اختیار افراد قرار می دهد تا با چرخاندن و بستن صفحه ال سی دی پشت دوربین ؛ آنرا به آسانی به همراه سایر وسایل در درون کیف یا کوله پشتی قرار داده و نگرانی از بابت خراشیده شدن صفحه نمایش دوربین خود نداشته باشند. 

منو ها

متاسفانه به دلیل استفاده از پردازشگر قدیمی Bionz X در این دوربین ؛ امکان به روز رسانی و استفاده از منوهای جدید تر در a7C وجود نداشته است و البته این امر دارای یک حسن نیز می تواند باشد زیرا کاربران قدیمی دوربین های سونی که با انواع مدل های مختلف این محصولات کار کرده اند به آسانی قادرند تا با سیستم منوهای موجود در این دوربین نیز کار کنند .

تعمیر دوربین سونی - نمایندگی دوربین سونی

بدنه

اگر چه این دوربین از شکل ظاهری شبیه به دوربین های سری a6000 برخوردار است اما a7C به گونه ای کوچک و کم حجم شده است که مشابه آنرا پیش از این مشاهده نکرده ایم . بدنه این دوربین از آلیاژ مونوکوک منیزیم ساخته شده است و وجود بدنه یکپارچه برای این دوربین به معناس آن است که کابل های انعطاف پذیر کمتری در ساختار آن استفاده شده و همچنین برای حالت مهر و موم آن از لحیم کاری های کمتری استفاده شده است .

تعمیر دوربین سونی - نمایندگی دوربین سونی

دایل های کنترل

درحالیکه برای دوربین سونی a7III از چهار دایل کنترل استفاده می شود در طراحی و ساختار a7C وجود تنها سه دایل کنترل قابل مشاهده می باشد . یک دایل پشت بدنه ؛ یک دایل جبران نور دهی و یک دایل برای تنظیمات سرعت شاتر ؛ از قابلیت های ویژه این دوربین به شمار آورده می شوند . هر سه این دایل ها در یک سمت از دوربین قرار داده شده اند و از این روی با یک دست نیز آنها را می توان کنترل نمود و علاوه بر این ؛ در هر دو وضعیت عمودی یا افقی قرار دادن دوربین ؛ به راحتی از تمامی دایل های a7C می توان استفاده نمود .

تعمیر دوربین سونی - نمایندگی دوربین سونی

ویزور

شایان توجه ترین ویژگی متمایز در دوربین سونی a7C ؛ ویزور آن است . این ویزور در گوشه سمت چپ بالای بدنه دوربین جایگذاری شده است و از این روی شکل ظاهری شبیه به دوربین های سری a6000 را به وجود آورده است و بزرگترین تفاوت آن با دوربین های مدرن تر در آن است که پانل داخلی این ویزور دارای اندازه کوچکتر و رزولوشن نسبتا پایین تری می باشد.

تعمیر دوربین سونی - نمایندگی دوربین سونی

کارت حافظه

برای دوربین سونی a7C تنها از یک درگاه کارت حافظه SD استفاده شده است که این درگاه نیز با یک درپوش پلاستیکی از محیط بیرونی محافظت می شود . اطراف محل قرار گیری کارت حافظه در برابر شرایط محیط بیرونی مهر و موم شده است و از آنجا که درپوش قسمت کارت حافظه به سمت داخل فرو داده نمی شود ؛ بنابراین ؛ مهر و موم کردن این قسمت با پیچیدگی خاصی انجام شده است .

Auto ISO

سیستم ایزو خودکار ( Auto ISO ) این دوربین به شما اجازه می دهد تا کمترین و بالاترین عدد حساسیت سنسور در برابر نور را تنظیم کنید . همچنین در این سیستم ؛ پایین ترین عدد سرعت شاتر را نیز می توان مشخص نمود . در این رابطه ؛ عدد سرعت شاتر ثابت و یا تنظیم سرعت شاتر بر اساس فاصله کانونی لنز را نیز می توان تعیین کرد . در حالت استفاده از گزینه تنظیمات 'Standard' ؛ از فرمول 1/[Focal Length] برای تنظیمات سرعت شاتر استفاده می شود . و در هر شرایط چهار گزینه دیگر برای تنظیم سرعت شاتر بالاتر یا پایین تر از آن می توان استفاده نمود .

تعمیر دوربین سونی - نمایندگی دوربین سونی

باتری

نکته مطلوب در مورد دوربین سونی a7C آن است که کاهش حجم و اندازه بدنه آن موجب از دست رفتن قدرت باتری نشده است و برای آن از یک باتری کاملا بزرگ NP-FZ100 استفاده شده است که در ردیف برترین گونه های موجود در میان محصولات سونی قرار دارد. به طور معمول دوربین های کوچک و کم حجم دارای باتری های کوچکتری هستند که طول عمر ناچیزی را ارایه می دهند اما باتری نسبتا بزرگ استفاده شده برای a7C به شما این امکان را می دهد تا در ساعت های طولانی سفر و عکاسی در محیط  های بیرونی ؛ از ذخیره نیروی کافی برخوردار باشید .

کیفیت تصویر

کیفیت تصویر این دوربین در هر دو حالت RAW و JPEG در سطح عالی قرار دارد . این دوربین این فناوری اولین پرده شاتر الکترونیک استفاده می کند که این امر موجب آسیب دیدن نواحی خارج از فوکوس تصویر در شرایط سرعت شاتر بسیار بالا و دیافراگم های باز می شود. فایل های فشرده نشده به دست آمده با این دوربین ؛ دارای دامنه دینامیکی نسبتا بالایی می باشند و به شما اجازه می دهند تا در شرایط سخت نور ؛ به آسانی قادر به عکاسی باشید .

تعمیر دوربین سونی - نمایندگی دوربین سونی

فیلمبرداری

دوربین سونی a7C قادر به انجام فیلمبرداری با کیفیت 4K در 24p با استفاده از تمام سطح سنسور است و 4K/30p را با کمی ضریب کراپ انجام می دهد . همچنین وجود درگاه هدفون و میکروفون برای این دوربین امکان صدابرداری حرفه ای به همراه فیلمبرداری را امکان پذیر نموده است .

نظرات