مقایسه دوربین های سونی Sony a7 III و Sony a7 IV

مقایسه دوربین های سونی Sony a7 III و Sony a7 IV

جدید ترین محصول کمپانی سونی یعنی دوربین a7 IV به عنوان یک دوربین فول فریم میرورلس در مرکز خط تولید این کمپانی قرار گرفته است . در این دوربین مجموعه ای گسترده از به روز رسانی ها به وجود آورده شده اند اما قیمت آن نیز به صورت قابل ملاحظه ای افزایش یافته است . با توجه به اینکه دوربین سونی Sony a7 III یک دوربین کاملا خوب به شمار می آمد ، ما در اینجا به دنبال بررسی این موضوع هستیم که آیا ضرورتی برای خرید یک دوربین Sony A7 IV وجود دارد ؟

تعمیر دوربین سونی  - تعمیر لنز سونی - نمایندگی دوربین سونی

مقایسه ویژگی ها

از لحاظ تئوری بزرگترین تفاوت موجود میان این دو دوربین در رزولوشن سنسور آنها می باشد زیرا دوربین a7 IV در یک جهش فوق العاده رزولوشن 33MP را در مقابل سنسور 24 مگاپیکسلی a7 III ارایه می دهد .

در نگاه اول شاید این یک تفاوت ناچیز به نظر برسد اما در عمل سنسور دوربین جدید رزولوشن بالاتری را برای کراپ کردن به وجود می آورد و تغییر پردازشگر آن از سیستم قدیمی Bionz X به سیستم جدید تر Bionz XR تفاوت های بسیار محسوسی را در طول زمان های عکاسی و فیلمبرداری ایجاد می کند.

هر دو این دوربین ها قادر به عکاسی تا 10 فریم بر ثانیه هستند اما دوربین سونی a7 IV قادر به ثبت فایل های RAW با سرعت خوانش 12-bit می باشد. دوربین سونی a7 III قادر به ثبت فایل های RAW غیر فشرده با سرعت نسبتا بالاتری است اما در هر صورت در زمانی که شما به این سرعت نیازی نداشته باشید a7 IV سطح فشرده سازی کمتری را بر فایل های RAW اعمال نموده و خطر از دست رفتن جزئیات در لبه های پر کنتراست تصاویر را از بین می برد.

تعمیر دوربین سونی  - تعمیر لنز سونی - نمایندگی دوربین سونی

اتوفوکوس

یکی از بزرگترین تفاوت های موجود در میان این دو دوربین ، در سیستم اتوفوکوس آنها نهفته می باشد. برای دوربین سونی a7 III از نسخه قدیمی تر سیستم فوکوس سونی استفاده شده است . این دوربین قادر به تشخیص و تعقیب چشم سوژه است و برای اینکار از یک مود جدا از کلیت سیستم اتوفوکوس دوربین استفاده می کند. در رابطه با سایر سوژه ها Sony a7 III متکی بر سیستم تعقیب سوژه بسیار قدیمی تری است که چندان قابل اطینان نیست .

از زمانی که سونی سیستم تعقیب سوژه جدید خود را به وجود آورده است ، برای تشخیص نقطه فوکوس و تعقیب آن از الگوهای تشخیص رنگ و کنتراست ، تشخیص روشنایی ،‌تشخیص چشم و چهره و تشخیص اطلاعات فاصله دوربین نسبت به سوژه برای انجام یک تعقیب نسبتا قابل قبول استفاده میشود. این سیستم جدید دارای الگوریتم های کاملا پیشرفته ای است و قابلیت یادگیری سیستم برای طیف گسترده ای از سوژه ها قابل استفاده است . بنابراین درزمان هایی که دوربین قدیمی تر a7 III سوژه خود را از دست می دهد و قادر به تعقیب آن نیست ، دوربین Sony a7 IV به خوبی سوژه را تشخیص داده و با استفاده از الگوریتم های پیشرفته خود آنرا به خوبی قفل نموده و تعقیب می کند.

دوربین a7 IV علاوه بر تشخیص سوژه های انسان ، قادر به شناسایی پرندگان و حیوانات نیز هست .

تعمیر دوربین سونی  - تعمیر لنز سونی - نمایندگی دوربین سونی

رابط کاربری و منو ها :

هر دو این دوربین ها دارای سیستم منو بسیار بلند بالا و پیچیده ای هستند و مود های بسیار زیادی را برای استفاده کاربران در اختیار آنها قرار می دهند. اما به خوبی می توان مشاهده نمود که دوربین سونی a7 IV دارای سیستم طبقه بندی شده جدید تری است وکار کردن با آن نیز آسانتر است .

در سیستم منوهای دوربین a7 III تعدادی از زبانه ها به صورت افقی در کنار هم قرار داده شده اند و تعداد زیادی از زیربخش ها برای هر یک از آنه در نظر گرفته شده است . برای استفاده از این سیستم ابتدا زبانه بالایی را باید انتخاب نموده و سپس زیر بخش های هر یک از آنها را اسکرول باید نمود. اما برای دوربین سونی a7 IV از سیستم منو بندی جدیدتری استفاده شده است و آرایه زبانه ها به صورت عمودی دسترسی آسانتر به هر یک از زیربخشها را امکان پذیر نموده است . بنابراین خواندن و پیدا کردن گزینه ها در درون منوها و زیربخشهای دوربین سونی a7 IV آسانتر است .

تعمیر دوربین سونی  - تعمیر لنز سونی - نمایندگی دوربین سونی

صفحه ال سی دی لمسی و شخصی سازی

دوربین سونی a7 IV دارای یک صفحه نمایش کاملا لمسی است که کنترل منو ها در آن به آسانی قابل انجام است . دوربین سونی a7 III فاقد این سیستم است و عملکرد لمسی آن تنها برای تنظیم نقطه فوکوس قابل استفاده میباشد.

هر دو این دوربین ها به شما اجازه می دهند تا منوهای Fn را شخصی سازی کنید و تا 12 مورد را در قسمت دسترسی سریع منو ها می توانید قرار دهید. اما دوربین سونی a7 IV این امکان را به وجود آورده است که بتوانید سیستم منوهای Fn مجزا برای هر یک از حالت های عکاسی یا فیلمبرداری را به وجود آورید و از این روی می توان جدا سازی مطلوبی را میان حالت های عکاسی و فیلمبرداری به وجود آورد.

تعمیر دوربین سونی  - تعمیر لنز سونی - نمایندگی دوربین سونی

شکل ظاهری

دوربین سونی a7 III شکل ظاهری نسبتا زیبایی داشت و دو دایل کنترل در قسمت جلو و پشت به همراه یک دایل مخصوص برای جبران نوردهی و یک دایل کوچک در قسمت پشت بدنه کاربری های فراوانی را در اختیار کاربر قرار میدادند . همچنین این دوربین یک جوی استیک AF نیز داشت که در مدل های قدیمی تر عدم وجود آن احساس می شد.

اما دوربین سونی a7 IV همه این موارد را به همراه برخی از بهبود هاو به روز رسانی ها در اختیار شما می گذارد .یکی از واضح ترین این به روز رسانی ها دایل شانه راست دوربین است که با یک بازنگری کلی مواجه شده است . دایل جبران نوردهی تنها جبران نوردهی را انجام نمی دهد و تغییرات دیگری برای آن نیز ایجاد شده اند. دکمه AF-On بزرگتر بوده و در محل بهتری قرار داده شده است . جوی استیک پشتی دوربین نیز بزرگتر و مسطح تر است و تنظیم آن به صورت دقیق تر امکان پذیر است . گریب a7 IV نیز حالت راحت تری را به دست آورده و در دست گرفتن دوربین را به طور کلی آسانتر نموده است.

تعمیر دوربین سونی  - تعمیر لنز سونی - نمایندگی دوربین سونی

فیلمبرداری

یکی از مواردی که دوربین سونی a7 IV را یک سر و گردن بالاتر از مدل قدیمی تر قرار میدهد ؛ قدرت آن در زمان فیلمبرداری می باشد. دوربین a7 III یکی از نخستین نمونه های فول فریم میرورلس با قابلیت فیلمبرداری 4K بود و بسیاری از ویژگی های خود را از مدل a7s II به دست آورده بود اما در طول سالیان گذشته بسیاری از دوربین ها با ویژگی های جذاب تر نیز روانه بازار شده اند .

دوربین سونی a7 III فیلمبرداری 4K/24 را از ناحیه 6000 پیکسلی سنسور و یا 4K/30p را با ضریب کراپ 1.2x  با دقت 8-bit به دست می آورد. در سمت مقابل دوربین سونی a7 IV فیلمبرداری 4K را تا 30p با استفاده از ناحیه 7000 پیکسلی سطح سنسور و فیلمبرداری 4K/60 را در ناحیه APS-C انجام داده و در تمامی مود ها دارای دقت 10-bit است. عمق بیت بالاتر در این دوربین باعث تولید فوتیج هایی می شود که دارای تدرج رنگ بهتری بوده و توانایی استفاده از Hybrid Log Gamma در فوتیج های آن بدین معنا می باشد که این محصول قادر به ارایه تصاویر برای دستگاه های پخش تصویر HDR نیز می باشد.

علاوه بر این دوربین سونی a7 IV دارای گزینه ای به نام Focus Map می باشد که به وسیله آن کاربر به راحتی می تواند یک پیش نمایش سریع از موقعیت نقطه فوکوس و عمق میدان را به دست بیاورد و همانگونه که پیش از این نیز بیان شد جدا سازی تنظیمان عکاسی از تنظیمات فیلمبرداری نیز به کاربر این امکان را می دهد که دسترسی سریعتر و آسانتری به منو های تنظیم شده در هر یک از این حالت ها داشته باشد.  همچنین دوربین a7 IV دارای مودی است که امکان کراپ و تغییر اندازه تصویر فیلمبرداری شده را برای از بین بردن تاثیر شبیه زوم ناشی از لنز و تنفس فوکوس برخی از لنز های سونی را به وجود می آورد .

تعمیر دوربین سونی  - تعمیر لنز سونی - نمایندگی دوربین سونی

اتوفوکوس فیلمبرداری

تمامی مطالب بیان شده در رابطه با سیستم اتوفوکوس زمان عکاسی را به نحو برجسته تری در رابطه با فیلمبرداری نیز باید مورد اشاره قرار داده شوند. یکی از اشکالات a7 III از دست دادن فوکوس در فواصل مختلف می بود که در زمان فیلمبرداری این مشکل به نحو ملموس تری مشاهده می شده است.

دوربین a7 IV در طول زمان های فیلمبرداری نیز دارای سیستم اتوفوکوس کاملا پیشرفته تری می باشد و تمامی سیستم های هوشمند اتوفوکوس آن در زمان فیلمبرداری در دسترس قرار دارند. تنها کافی است تا روی سوژه در صفحه ال سی دی لمسی دوربین ضربه بزنید و تمامی فرایند های واضح نمایی و تعقیب سوژه را به دوربین بسپارید.

تعمیر دوربین سونی  - تعمیر لنز سونی - نمایندگی دوربین سونی

ویزور الکترونیکی / صفحه نمایش

برای دوربین سونی a7 IV یک ویزور الکترونیکی با کیفیت 3.68M-dot OLED در برابر ویزور الکترونیکی a7 III با کیفیت 2.36M-dot در نظر گرفته شده است . این حالت موجب شده است تا تصویری با رزولوشن 1280 x 960 در برابر تصویر ویزور a7 III با رزولوشن 1024 x 768 قابل مشاهده باشد . 25 درصد افزایش رزولوشن در ویزور الکترونیکی a7 IV یک پیشرفت کاملا محسوس است. هر دو این دوربین ها دارای عناصر اپتیکال همسانی در قسمت ویزور هستند و ازاین روی اندازه هر دو آنها کاملا  مشابه به نظر  می رسد.

به صورت پیش فرض در هیچ یک از این دوربینها از حداکثر رزولوشن ویزور استفاده نمی شود اما هر دو آنها دارای مودهای High Quality' برای نمایش یک تصویر با کیفیت تر هستند. نکته شایان توجه آن است که دوربین سونی a7 IV در مود استاندارد تصویری همسان با مود High Quality در دوربین a7 III ارایه می دهد. 

در رابطه با صفحه نمایش پشتی دوربین نیز a7 IV یک گزینه کاملا پیشرفته به شمار می آید. برای دوربین a7 III از از نسبت ابعاد تصویر 4:3 با کیفیت 0.92M dots (640 x 480) استفاده شده است اما دوربین سونی a7 IV با نسبت ابعاد 3:2 تصویری با کیفیت 1.04M dots (720 x 480) را در صفحه خود ارایه می دهد. اگرچه این افزایش رزولوشن چندان محسوس نیست اما در  هر صورت صفحه ال سی دی عریضتر در دوربین a7 IV به معنای آن است که در حالت نمای زنده و در زمان فیلمبرداری فضای بهتری را برای انجام تنظیمات و کادر بندی تصویر در اختیار دارید.

علاوه بر این صفحه ال سی دی دوربین a7 IV کاملا لمسی ، کاملا بازشونده و چرخان است و چرخش آن به سمت بدنه دوربین از صفحه در برابر خط و خش ها محافظت می کند .

تعمیر دوربین سونی  - تعمیر لنز سونی - نمایندگی دوربین سونی

اتصال وای فای

آخرین تفاوت بزرگ موجود میان این دو دوربین در قابلیتهای آنها برای استفاده از اتصال بلوتوث است . دوربین سونی a7 III از اتصال بلوتوث برای دریافت موقعیت مکانی از یک دستگاه تلفن هوشمند استفاده می کند اما سیستم وای فای آن برای انتقال تصاویر به صورت کاملا مجزا عمل می نماید .

در دوربین سونی a7 IV از رویکرد کاملا متفاوتی استفاده میشود. در این دوربین سیستم بلوتوث Bluetooth LE standard برای حفظ یک اتصال دایمی با دستگاه هوشمند استفاده میشود به گونه ای که از روی دوربین و یا تلفن هوشمند شما می توانید فرایند انتقال تصاویر را آغاز نمایید . اگر چه هنوز نسخه نرم افزار جداگانه ای برای انتقال تصاویر این دوربین در نظر گرفته نشده است اما در حالت تئوری ، انتقال تصاویر از آن به نحو آسانتری قابل انجام میباشد.

تعمیر دوربین سونی  - تعمیر لنز سونی - نمایندگی دوربین سونی

نتیجه گیری

به طور کلی باید بیان نمود که دوربین سونی a7 IV ار هر لحاظ یک گزینه بهتر برای عکاسی و فیلمبرداری است . نه تنها عملکرد ، بلکه ویژگی های طراحی و فناوری این دوربین به روز تر بوده و با توجه به نیاز های موجود در میان عکاسان و تصویربرداران به وجود آورده شده اند . اگر شما به دنبال یک دوربین مانت E هستید که در طول چندین سال آینده قبل اتکا باشد و فناوری های ویژه ای را در اختیارتان قرار بدهد ،‌دوربین سونی a7 IV برای شما ساخته شده است . اگر چه برای خرید این دوربین باید هزینه بالاتری بپردازید اما سرشکن کردن این هزینه بر تعداد سال هایی که در آینده از آن استفاده خواهید کرد ، این محصول را به یک گزینه قابل اعتنا برای خرید شما تبدیل خواهد نمود.

 

نظرات