بررسی لنز جدید سیگما Sigma 16-28mm F2.8 DG DN Contemporary


بررسی لنز جدید سیگما Sigma 16-28mm F2.8 DG DN Contemporary

لنز جدید سیگما Sigma 16-28mm F2.8 DG DN Contemporary یک لنز زومواید انگل با بدنه ای بسیار کوچک . کم حجم است که به طور خاص برای استفاده به همراه دوربینهای سونی E-mount و L-mount طراحی شده است . در ادامه این مطلب ، ویژگی ها و عملکردهای این محصول جدید کمپانی سیگما را مورد اشاره قرار می دهیم.

همانگونه که می دانیم در خط تولید محصولات کمپانی سیگما سه رده مختلف از انواع لنز ها را می توان مشاهده نمود که این رده ها عبارتند از :

'Art' گران ترین و با کیفیت ترین لنز های سیگما

'Contemporary' لنز های سطح نیمه حرفه ای کمپانی سیگما که دارای بدنه ای کوچک و انواع مختلفی از فواصل کانونی می باشند.

'Sport' که در بر گیرنده لنز های پرایم تله فتو و انواع لنز های تله زوم می باشند.

لنز جدید 16-28mm F2.8 DG DN یک محصول متعلق به رده 'Contemporary' است که به همراه یک محصول دیگر یعنی لنز 28-70mm F2.8 DG DN | C معرفی شده است. این لنز دارای یک دیافراگم ثابت F2.8 در تمامی فواصل کانونی است و با توجه به ساختار و طراحی اپتیکال ، این محصول به طور واقعی دارای یک بدنه کوچک و کم حجم می باشد. این لنز در زمان استفاده بر روی بدنه دوربین هایی با سنسور APS-C فاصله کانونی معادل با 24-42mm را ارایه می دهد .

تعمیر لنز سیگما - تعمیر دوربین سونی - تعمیر دوربین کانن

اندازه و حجم بدنه

لنز جدید سیگما 16-28mm F2.8 DG DN | C را به طور واقعی یک لنز کوچک و کم حجم باید بدانیم که به خوبی به همراه دوربین های فول فریم میرورلس قابل استفاده می باشد. این لنز با وزن 450 گرم تنها 100.6mm طول دارد و به همین دلیل یک همراه خوب برای دوربین های سری آلفا از کمپانی سونی می تواند باشد. زمانی که آنرا بر روی بدنه دوربین خود متصل می کنید ، بسیار خوش دست به نظر می رسد و هیچ گونه عدم تعادل در زمان کار با آن مشاهده نمی شود.

این لنز با طراحی زوم داخلی ،‌در زمان انجام فرایند زوم ، هیچ تغییری در طول خود به وجود نمی آورد و به همین دلیل است که کار کردن با آن موجب به هم خوردن تعادل و توازن دوربین نمی شود.

تعمیر لنز سیگما - تعمیر دوربین سونی - تعمیر دوربین کانن

ساختار اپتیکال

در طراحی و ساختار اپتیکال لنز سیگما 16-28mm F2.8 DG DN | C از 16 المنت در 11 گروه استفاده شده است که در برگیرنده 5 المنت FLD و 4 عدسی نیمه کروی می باشند. حداقل فاصله فوکوس دهی این لنز 25 سانتیمتر بوده و بیشترین نسبت بزرگنمایی 1:5.6 با آن قابل دستیابی می باشد.

استفاده از یک دیافراگم 9 تیغه ای مدور در درون ساختار این لنز ، دستیابی به بوکه های کاملا نرم و مدور در پس زمینه های خارج از فوکوس را امکان پذیر می نماید. همچنین به کار گیری یک کوتینگ چند لایه بر روی عدسی اصلی لنز ،‌ حفظ کنتراست تصویر به همراه از بین بردن حالت فلیر را امکان پذیر نموده است.

تعمیر لنز سیگما - تعمیر دوربین سونی - تعمیر دوربین کانن

شکل و ظاهر بدنه

با وجود وزن سبک و ابعاد جمع و جور، 16-28 میلی متر F2.8 DG DN | C دقیقاً در کنار سایر لنزهای «C» در مجموعه سیگما از نظر ظاهری محکم و خوش‌ساخت به نظر می رسد . بدنه لنز تقریباً به طور کامل پلاستیکی است، به استثنای حلقه فوکوس که بافت لاستیکی دارد   سایر بخشهای آن قالب گیری محکم و روکش مشکی مات کم رنگ  داشته تا  حالتی متمایز با کیفیت نسبتا بالا را ایجاد کنند. ما تحت تاثیر تناسب و پرداخت تمام لنزهای سیگما Global Vision قرار گرفته‌ایم و 16-28 میلی‌متر نیز از این قاعده مستثنی نیست.

تعمیر لنز سیگما - تعمیر دوربین سونی - تعمیر دوربین کانن

کلید ها و کنترل ها

تنها کنترل‌های فیزیکی  موجود بر روی  استوانه خارجی این لنز یک حلقه فوکوس ( ساخته شده از پلاستیک پیچ خورده) و یک حلقه زوم لاستیکی و یک کلید ضامن AF/MF است. هر دو حلقه صاف و نرم هستند، و این در  حالی است که کلید کنترل فوکوس با یک «کلیک» محکم حرکت می‌کند که به نیروی کافی برای جلوگیری از عملکردهای تصادفی نیاز دارد.

تعمیر لنز سیگما - تعمیر دوربین سونی - تعمیر دوربین کانن

اتوفوکوس

از بین همه معیارهایی که می توان با آن لنزهایی از این نوع را قضاوت کرد، مسلماً یکی از کمترین موارد مربوط به سرعت فوکوس خودکار است. همانطور که گفته شد، 16-28mm F2.8 DG DN | C یک لنز کاملا بی‌صدا نیست و موتور پله‌ای که AF آنرا به حرکت در می‌آورد، این کار را با سرعت معقول و بسیار بی‌صدا انجام می‌دهد. فوکوس دستی، همانطور که انتظار می‌رود، "با سیم" است، و در مکانیزم آن به اندازه کافی دانه‌بندی وجود دارد تا در صورت نیاز به کنترل، کنترل دقیق را تضمین کند.

البته علاوه بر  عکاسی، این لمز برای استفاده در طول زمانهای فیلم‌برداری نیز طراحی شده است، که فوکوس خودکار بی‌صدا و فوکوس دستی صاف و دقیق ، هر دو از مزیت‌های آن در طول فیلم‌برداری هستند.

تعمیر لنز سیگما - تعمیر دوربین سونی - تعمیر دوربین کانن

مانت مهر و موم شده

این تصویر قسمت پشتی لنز را نشان می دهد و واشر لاستیکی باریک اطراف پایه برنجی را برجسته می کند که به جلوگیری از ورود گرد و غبار و رطوبت به درون بدنه دوربین کمک می کند. سیگما هیچ ادعای بزرگی در مورد  مهر و موم کردن این لنز در برابر آب و هوا ندارد، اما پایه را بر این اساس (و فقط پایه) را به عنوان "مقاوم در برابر گرد و غبار و رطوبت" توصیف می کند.

تعمیر لنز سیگما - تعمیر دوربین سونی - تعمیر دوربین کانن

جمع بندی

در نتیجه، Sigma 16-28mm F2.8 DG DN | C  یک لنز عالی برای اضافه شدن به مجموعه لنز های معاصر برای عکاسی با دوربین های دارای مانت  E و L است که محدوده فاصله کانونی با زاویه دید عریض مفیدی را در بسته‌ای ارائه می‌کند که کیف دوربین شما را سنگین نمی‌کند. از نظر کیفیت تصویر، عملکرد خوبی دارد، اما نمی‌تواند با اپتیک‌های گران‌تر سری «Art» سیگما در بدنه‌ای با وضوح بالا مانند Panasonic Lumix DC-S1R برابری کند. نمونه ما به طور کلی در 16 میلی متر قوی تر از 28 میلی متر است، اما عملکرد کلی با توجه به قیمت زیر 1000 دلار بسیار قوی است.

نظرات