نقد و بررسی لنز سیگما Sigma 150-600mm F5-6.3 DG DN OS

نقد و بررسی لنز سیگما  Sigma 150-600mm F5-6.3 DG DN OS

 

لنز سیگما Sigma 150-600mm F5-6.3 DG DN OS | Sports یک لنز زوم تله فتو است که برای استفاده به همراه دوربین های میرورلس فول فریم (‌سونی مانت E و لایکا مانت L ) طراحی شده است .

این لنز در فواصل کانونی 35 میلیمتر ، گستره فواصل کانونی 225-900mm را بر روی سنسور های APS-C به وجود می آورد و هدف از طراحی آن عکاسی از سوژه های ثابت در فواصل نسبتا دور می باشد. به طور خاص عکاسی ورزشی و عکاسی از سوژه های حیات وحش از ژانر هایی هستند که این لنز را می توان مورد استفاده قرار داد.

تعمیر دوربین سونی - تعمیر لنز سیگما - نمایندگی تعمیر لنز و دوربین سونی

ویژگی های اصلی این لنز عبارتند از :

فاصله کانونی : 150-600mm معادل با 225-900mm در سنسور های APS-C

دامنه دیافراگم : F5.0 - F22 (wide) / F6.3 - F29 (tele)

استابیلایزر : 4 stops

قطردهانه فیلتر : 95mm

نزدیکترین فاصله فوکوس دهی : 0.58m

بیشترین مقدار بزرگنمایی تصویر : 0.34x

تعداد تیغه های دیافراگم : 9

وزن بدنه لنز : 2100g

ساختار اپتیکال : 25 المنت در 15 گروه

تعمیر دوربین سونی - تعمیر لنز سیگما - نمایندگی تعمیر لنز و دوربین سونی

این لنز در میان محصولات مانت L تقریبا هیچ رقیب نزدیکی ندارد و شاید لنز سیگما 100-400mm F5-6.3 DG DN OS 'Contemporary' را نزدیکترین گونه مشابه به آن باید به شمار آورد.  اما حتی این محصول نیز به هیچ عنوان قادر به ارایه فاصله کانونی 150-600mm نمی باشد و ازاین روی آنرا یک محصول بی رقیب باید به شمار آورد.

اما برای دارندگان دوربین های سونی با مانت E همچنان مدل های مشابه ونسبتا عالی در دسترس وجود دارند.به عنوان مثال لنز تامرون Tamron 150-500mm F5-6.7 Di III VC VXD و لنز سونی Sony FE 200-600mm F5.6-6.3 G OSS از جمله محصولاتی هستند که قادر به رقابت با سیگما 150-600mm می باشند . اما باید توجه داشته باشیم که هر دو این لنز ها محصولات گرانقیمت تری می باشند و لنز سونی Sony 200-600mm F5.6-6.3 با قیمتی در حدود 2000 دلار به میزان یک سوم گران تر از لنز های سیگما می باشد.  همچنین این لنز بزرگتر و سنگین تر از لنز سیگما است و تنها با نگاه ساده به قطر بدنه آن ، تفاوت حجم و وزن این دو محصول را به خوبی می توان مشاهده نمود .

تعمیر دوربین سونی - تعمیر لنز سیگما - نمایندگی تعمیر لنز و دوربین سونی

لنز های سونی به رغم بزرگتر و سنگین تر بودن مزیت چندانی را در برابر سیگما ارایه نمی دهند . تصویر این لنز چندان روشن تر نیست و فاصله کانونی هر دو لنز تقریبا شبیه به هم می باشد. حتی چنین می توان بیان نمود که لنز سیگما 150-600mm در حالت واید ، برتری قابل ملاحظه ای را نسبت به لنز تله فتو سونی ارایه می دهد . اگر چه لنز های سوپر تله بیشتر به خاطر حالت انتهای زوم آنها مورد استفاده قرار داده می شوند اما در هر صورت میان دو محصول سونی و سیگما تفاوت چندانی در این رابطه دیده نمی شود .

همچنین حالت شارپ تصویر این دو لنز نیز تفاوت چندان زیادی ندارد .دیافراگم 11 تیغه ای لنز سونی در برابر دیافراگم 9 تیغه ای لنز سیگما تفاوت چندانی در حالت بوکه ها ایجاد نمی کند اما در هر صورت حالت گرد و مدور بوکه های نور در پس زمینه با استفاده از لنز سونی بهتر به دست آورده می شوند .

یکی از نکات برتری لنز سونی در برابر محصول سیگما ، موتور اتوفوکوس خطی آن است که سرعت فوکوس دهی بالاتری را در زمان عکاسی به وجود می آورد اما در عین حال در شرایط زوم 600 میلیمتر حالت فوکوس دهی و تعقیب سوژه بهتری را ارایه می دهد .

تعمیر دوربین سونی - تعمیر لنز سیگما - نمایندگی تعمیر لنز و دوربین سونی

بدنه و حمل و نقل

لنز سیگما Sigma 150-600mm تقریبا یک محصول سنگین وزن است و این لنز را یکی از اولین محصولات سری Sports سیگما برای دوربین های میرورلس فول فریم باید به شمار آورد .

لنز سیگما 150-600mm F5-6.3 DG OS HSM 'Sports' محصولی بود که بیشتر برای استفاده بر روی دوربین های DSLR طراحی شد که به میزان 2.7cm بلند تر و 1.2cm پهن تر از گونه مشابه برای دوربین های میرورلس است .همچنین این محصول قدیمی تر به میزان 36 درصد سنگین تر از لنز مخصوص طراحی شده برای دوربین های میرورلس می باشد.

این لنز با کمک یک حلقه نگهدارنده Arca Swiss با سوکت منیزیمی قابل نصب بر روی سه پایه یا تک پایه می باشد سوکت منیزیمی بر روی بخش غیر متحرک لنز قرار گرفته است و حلقه چرخان آن بر روی قسمت انتهایی لنز قابل قفل شدن و ثابت ماندن می باشد. این حلقه با حالت های حرکتی کلیک – استاپ در زوایای 90 درجه قابل ثابت شدن می باشد .

در سایر قیمت های بدنه لنز از آلیاژ آلومینیوم و نوعی مواد کامپوزیتی مقاوم در برابر حرارت استفاده شده است که به شکل یک پالی کربنات حالتی شبیه به الیاژ منیزیم را به وجود می آورد . کیفیت و ساختار بدنه در سطح بسیار عالی قرار داشته و و هیچ یک از کلید های کنترل موجود بر روی آن ساختار رها شده و غیر فنی را ارایه نمی دهند .

تعمیر دوربین سونی - تعمیر لنز سیگما - نمایندگی تعمیر لنز و دوربین سونی

در زمان زوم کردن ؛ حالت تعادل لنز به سمت قسمت های جلوتر انتقال می یابد اما سنگین تر شدن جلو لنز موجب بر هم خورد تعادل آن نمی شوند . همانند تمامی لنز های زوم تله فتو ، در حالت زوم کامل ، نیاز به دقت و قدرت بیشتری برای حفظ موقعیت صحیح لنز وجود دارد .

حلقه کنترل زوم لنز سیگما 150-600mm ،‌کاملا انعظاف پذیر بوده و در شرایط مختلف قابل کنترل است . یک سوئیچ کنترل جهت زوم نیز میان حلقه های زوم و فوکوس برای کنترل بیشتر حالت گشتاوری حلقه زوم قرار داده شده است . این سوئیچ دارای سه حالت کنترل 'L', 'T' و 'S' می باشد.

تعمیر دوربین سونی - تعمیر لنز سیگما - نمایندگی تعمیر لنز و دوربین سونی

در حالت 'L' ، حلقه زوم در فاصله کانونی واید لنز قفل می شود و از باز شدن تصادفی لنز در زمان های عدم استفاده از آن ، جلوگیری می کند . 'T' گزینه ای است که به کاربر اجازه می دهد تا فاصله کانونی لنز را در یک موقعیت کاملا دقیق تنظیم نموده و از خزش ناگهانی و تغییر فاصله کانونی آن جلوگیری می کند . حالت 'S' نیز وضعیتی است که عملکرد زوم کاملا نرم و روان را به وجود آورده و از مقاومت حلقه زوم در زمان کار با آن می کاهد .

بنابراین زوم کردن ؛ به دست آوردن یک فاصله کانونی کاملا دقیق و و کنترل کامل فواصل کانونی بلند در زمان کار با این لنز به طور کامل امکان پذیر است و عکاس در تمامی شرایط قادر است تا عملکرد زوم این لنز تله فتو سنگین را در کنترل خود داشته باشد .

یک نکته غیر معمول در رابطه با این لنز ، وجود تعداد زیادی از کلید های کنترل کننده بر روی بدنه خارجی آن می باشد . علاوه بر کلید کنترل زوم که در حد فاصل میان حلقه های زوم و فوکوس دستی قرار می گیرد ، تعداد دیگری از دکمه های کنترل کننده در قسمت سمت چپ استوانه بدنه لنز دیده می شوند.  انتخاب حالت فوکوس ، تعیین محدوده فوکوس دهی از نزدیک تا بی نهایت ، مود های کنترل حالت استاندارد یا پن و استابیلایزر 4 استاپ لنز ، به وسیله دکمه های کنترل کننده موجود روی بدنه لنز در اختیار کاربران می باشند .

تعمیر دوربین سونی - تعمیر لنز سیگما - نمایندگی تعمیر لنز و دوربین سونی

فوکوس دهی و تنفس اتوفوکوس

یکی از نقاط ضعف لنز سیگما Sigma 150-600mm در برابر رقبای نزدیک آن ، سرعت و قدرت اتوفوکوس آن می باشد. البته اتوفوکوس این لنز را نباید بد یا کم اثر به شمار آورد و در شرایط مختلف عکاسی در حیات وحش و محیط  های طبیعی کاملا پاسخگو اثر گذار می باشد اما در هر صورت موتور چند  مرحله ای آن در برابر موتور اتوفوکوس خطی  لنز های سونی و تامرون عملکرد کم رمق تری را به وجود می آورد .

با توجه به حالت های استفاده یا عدم استفاده از گزینه محدود کننده فوکوس ، عملکرد اتوفوکوس این لنز حالت های متفاوتی را ارایه می دهد . در زمان استفاده از تمامی محدوده فوکوس دهی لنز ، زمان تاخیر 1.2 ثانیه در به دست آوردن نقطه فوکوس را باید انتظار داشته باشیم . اما در زمان انتخاب محدوده فوکوس دهی 10 متر تا بی نهایت ،‌ حداقل زمان فوکوس دهی 0.8 ثانیه یک پیشرفت قابل ملاحظه محسوب می گردد. عملکرد اتوفوکوس این لنز زمانی بهترین حالت خود را ارایه می دهد که ابتدا فوکوس در بی نهایت را به دست آورده و سپس فوکوس دهی در فواصل نزدیک تر و یا حتی کلوزآپ را امتحان کنید .

تعمیر دوربین سونی - تعمیر لنز سیگما - نمایندگی تعمیر لنز و دوربین سونی

در هر صورت سیستم اتوفوکوس این لنز را با واژه « کمتر دقیق » باید توصیف نمود. اگر چه در میان محصولات مانت L این یک لنز بی رقیب است اما در رده مانت E رقبای قدرتمند تری برای آن وجود دارند . اما از سوی دیگر حالت فوکوس دستی این لنز عملکرد کاملا نرم و روانی را ارایه داده وبا هر سرعتی که شما این حلقه را بچرخانید ، لنز قادر به پیدا کردن ناحیه فوکوس دهی می باشد.

تعمیر دوربین سونی - تعمیر لنز سیگما - نمایندگی تعمیر لنز و دوربین سونی

کیفیت تصویر

اما نقطه برتری لنز سیگما Sigma 150-600mm F5-6.3 نسبت به سایر رقبا شارپنس فوق العاده تصویر و دستیابی به بوکه های کاملا جذاب در آن می باشد. اگر تمایل به نمایش مشخصات پس زمینه را داشته باشید ، این لنز جزئیات کاملا دقیق را در اختیارتان قرار می دهد و اگر تمایل به محو پس زمینه داشته باشید ، فاصله کانونی نسبتا بلند این لنز ، دستیابی به بوکه های پس زمینه را امکان پذیر می نماید.

 

لینکهای مفید :

آشنایی با بخش تعمیر لنز سیگما

آشنایی با بخش تعمیر دوربین سونی

 

 

 

نظرات