راهنمای استفاده از فیلتر های ND برای عکاسان تازه کار

راهنمای استفاده از فیلتر های ND برای عکاسان تازه کار

فیلتر تراکم خنثی یا فیلتر ND، ابزار قدرتمندی است که عکاسان از آنها برای کاهش میزان نور وارد شده به لنز دوربین به منظور انتخاب ترکیب‌های نوردهی که در غیر این صورت منجر به عکس‌هایی با نوردهی بیش از حد می‌شود، استفاده می‌کنند. این مقاله راهنمای اولیه فیلترهای ND و نحوه استفاده از آنها را به شما ارایه می دهد.

یکی از اصول اساسی در عکاسی نور و تاثیر آن بر صحنه است. کلمه "عکاسی" از کلمات یونانی "φως" (نور) و "γραφή" (نقاشی) گرفته شده است، بنابراین در لغت عکاسی به معنای "نقاشی با نور" است.

نور، چه طبیعی و چه مصنوعی، یکی از مهم‌ترین عنصرهای موجود در عکاسی است زیرا می‌تواند هم صحنه و هم حال و هوای تصویر مورد ثبت را تغییر دهد. و برای یک عکاس بسیار مهم است که بداند چگونه بر اساس نیازهای خود باید نور را کنترل کند. اما چگونه یک عکاس می تواند نور موجود در صحنه را کنترل کند؟

به همین دلیل است که فیلترهای عکاسی همراه با اولین دوربین ها و لنزها اختراع شدند، زیرا آنها توانایی کنترل نور موجود را بر اساس نیازهای عکاسی فراهم می کنند.

 

فیلتر ND چیست؟

فیلتر با چگالی خنثی (ND) یک تکه شیشه بی رنگ است که شدت نور ورودی را به طور یکنواخت در تمام طول موج ها کاهش می دهد - به این معنی که هدف استفاده از آن، این است که فیلتر ، بدون تحت تاثیر قرار دادن رنگهای موجود در صحنه به ما اجازه می دهد کنترل دقیقی بر میزان نور موجود در آن داشته باشیم که وارد سنسور دوربین می شود.

فیلترهای ND در انواع دایره ای و مربعی موجود هستند و در همه اندازه ها تولید می شوندو از این روی با توجه به مدل دوربین و لنز خود ، حتما یک گزینه مناسب برای استفاده از فیلتر های ND را به راحتی در اختیار خواهید داشت .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

فیلترهای ND  چگونه کار می کنند؟

فیلتر ND در جلوی لنز قرار می گیرد و اساساً مقداری از نور ورودی به لنز را مسدود می کند.

یک قیاس خوب در این رابطه می تواند عینک آفتابی باشد که در یک روز آفتابی روشن از آن  استفاده می کنیم، تا به چشمان ما امکان دهد زیر نور شدید بهتر ببینند.

اگر می‌خواهید با چشم‌های باز (مانند استفاده از دیافراگم بزرگ‌تر) در زیر نور شدید خورشید به دنیا نگاه کنید، می‌توانید از عینک آفتابی استفاده کنید تا مقداری از آن نور خورشید به چشمان شما نرسد. در غیر این صورت نور بسیار شدید موجود در محیط اطراف مانع از باز شدن چشم ها و دیدن محیط اطراف شما خواهد شد .

فیلترهای ND بر اساس قدرت مسدود کردن نور  تقسیم بندی می شوند، به این معنی که فیلترهای ND با قدرت مسدود کنندگی کمتری وجود دارند که اجازه عبور نور بیشتری را می دهند، در حالی که برخی فیلترهای ND با قدرت مسدود کنندگی بیشتر اجازه عبور حداقل سطوح نور را می دهند.

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

چه زمانی به فیلتر ND نیاز دارید؟

رایج‌ترین وضعیت زمانی که فیلتر ND بسیار مفید است، زمانی است که برای عکاسی در طول زمان های روز می خواهید از یک سرعت شاتر طولانی تر استفاده کنید. برای مثال، برای ایجاد یک نوردهی طولانی مدت زیبا از آب های جاری یا آن ابرهای عبوری زیبا بر فراز قله کوه لازم است تا شاتر دوربین خود را برای مدت بیشتری باز نگه دارید و در این شرایط حتی اگر از دیافراگم باریکی مانند f/11 یا f/16 استفاده شود، باز هم نور زیادی در دسترس است و نمی توان سرعت شاتر را به بیش از 1 ثانیه افزایش داد.

یک فیلتر ND، بسته به قدرت مسدود کردن نور، به ما اجازه می دهد تا سرعت شاتر را تا چند ثانیه افزایش دهیم، همانطور که در مثال زیر انجام شد.

موقعیت دیگری که استفاده از فیلتر ND مفید است، زمانی است که یک دیافراگم باز (f/1.4، f/2) باید در نور روز استفاده شود اما سرعت شاتر دوربین شما باید ثابت بماند. به عنوان مثال، برای فیلمبرداری یا زمانی که نورسنج به ما در مورد نوردهی بیش از حد هشدار می دهد حتی اگر به سریع ترین سرعت شاتر (یعنی1.8000) رسیده باشیم  ، باز هم، بر اساس قدرت انسداد ND، می‌توانیم به عکس‌های زیبای عمق میدان کم عمق دست یابیم زیرا فیلتر مقدار کلی نور وارد شونده به درون لنز و دوربین را کاهش می‌دهد.

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

آیا فیلترهای ND کیفیت تصویر را کاهش می دهند؟

مهم نیست که حسگر دوربین شما چقدر در حفظ تمام جزئیات و داشتن وضوح بالا خوب و توانا باشد، باید در نظر داشته باشید که نور از طریق لنز و همچنین فیلتری که اغلب به جلوی آن متصل است، وارد دوربین می شود.بسته به کیفیت عناصر نوری فیلتر، تصویر نهایی ممکن است وضوح کمتر یا مقداری انحرافات نوری داشته باشد، به عنوان مثال شعله ور شدن یا حتی تغییر رنگ (یا ریخته گی رنگ) که رفع آن در زمان کار با نرم افزار اغلب دشوار است ممکن است در اثر استفاده از فیلتر های ND به وجود آید .

البته این چیزی است که برای همه فیلترها صدق می کند و نه تنها ND، اما در مورد فیلترهای ND به خصوص تغییر رنگ یک مسئله رایج است. برای جلوگیری از تأثیر منفی بر کیفیت تصویر خود با فیلتر ND، شما باید یک  فیلتر ND را با بالاترین کیفیت خریداری کنید.

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

چگونه بفهمیم چه نوع فیلتر ND بخریم؟

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، فیلترهای ND در دو شکل دایره ای و مربعی و در همه اندازه ها موجود هستند، بنابراین به راحتی می توانید یک فیلتر ND مناسب برای لنز خود پیدا کنید. با این حال، آنها همچنین بر اساس قدرت مسدود کنندگی نور نیز با یکدیگر متفاوت هستند که این موضوع مهمترین عامل برای در نظر گرفتن در هنگام جستجوی یک فیلتر ND برای خرید است.

جدا از نام تجاری آن (یعنی کوکین، هویا، تیفن و غیره)، یک فیلتر ND اغلب دارای تعدادی متن و اعداد در جعبه محصول خود است که به ما از قدرت آن اطلاع می دهد. این متن ممکن است چیزی شبیه «ND1000» یا «ND3.0» یا فقط «ND10-stop» باشد.همه این سه نام در واقع به یک فیلتر ND 10 استاپی اشاره دارد، اما هر یک از آنها به چیزی خاص اشاره دارد.

ND1000 به  ضریب  فیلتر اشاره دارد که به معنای توانایی آن در کاهش نور است. در این مورد، 1.1024 است.

ND3.0 به عدد چگالی نوری اشاره دارد که مقدار انرژی مسدود شده توسط فیلتر است.

البته این گزینه وجود دارد که دو فیلتر ND جداگانه را در کنار هم قرار دهید - مثلاً یک ND 5 و یک ND 10 استاپ برای داشتن یک فیلتر ND 15 استاپ - اما به خاطر داشته باشید که در بیشتر موارد و بدون توجه به کیفیت از بین فیلترها، بسیاری از انحرافات نوری ممکن است قابل مشاهده باشند، زیرا احتمال زیادی وجود دارد که حالت های رنگی تصویر شما دچار اشکال شوند .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

نحوه استفاده از فیلتر ND

پس از اینکه به محل عکاسی خود رسیدیم، با تثبیت و نهایی کردن ترکیب بندی خود شروع می کنیم و سپس چند عکس آزمایشی می گیریم تا سطح نور را بررسی کنیم و آیا تصویر مطابق با دید خلاقانه ما به درستی نوردهی شده است یا خیر.همچنین باید بررسی می‌کنیم که آیا تصویر به درستی فوکوس شده است  یا خیر ، زیرا حتی با جدیدترین دوربین‌ها، دستیابی به فوکوس خودکار مناسب در زمان استفاده از یک فیلتر ND 10 استاپ در جلوی لنز می‌تواند بسیار دشوار باشد.

بعد از اینکه همه چیز بررسی و نهایی شد، فیلتر را وصل می کنیم.

توجه: قبل از اینکه فیلتر ND را به لنز وصل کنیم، باید مطمئن شویم که بدون گرد و غبار یا لکه‌های روغنی قابل مشاهده در تصویر نهایی، و کاملا تمیز است.بسته به قدرت مسدود کننده فیلتر ND که انتخاب کرده ایم، باید تغییرات لازم را در تنظیمات نوردهی بر اساس آزمایش های اولیه خود اعمال کنیم.

هنگام گرفتن عکس هایی با زمان نوردهی طولانی تر، همچنین باید مطمئن شویم که دوربین روی یک سه پایه محکم قرار دارد و همچنین از کنترل از راه دور یا گزینه تایمر خودکار دوربین استفاده می کنیم تا از هرگونه حرکت ریز که عکس ما را خراب می کند جلوگیری کنیم. .

آیا انواع دیگری از فیلترهای ND وجود دارد؟

به غیر از فیلتر معمولی ND، انواع دیگری از ND نیز در بازار موجود است.

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

فیلترهای ND متغیر

این یک فیلتر ND است که دارای قدرت چگالی متغیر قابل تنظیم مانند ND3-400 است، به این معنی که قدرت مسدود شدن نور در آن ثابت نیست،و بسته به نیاز عکاسی توسط کاربر قابل تنظیم است.

زمانی که نمی خواهید فیلترهای ND مختلف را در کیف دوربین خود حمل کنید این فیلترها بسیار مفید هستند و برای فیلمبرداری کارایی بسیار زیادی دارند زیرا کاربر می تواند تراکم فیلتر خود را در لحظه تنظیم کند. به عنوان مثال، می توان از آنها هنگام فیلمبرداری برای عروسی استفاده کرد و صحنه ای وجود دارد که در آن زوج در نور روز بیرون هستند و سپس وارد ساختمانی بسیار تاریک تر می شوند.

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

فیلترهای GND

فیلتر تراکم خنثی مدرج (GND) نوعی فیلتر ND است که برای عکاسان منظره ضروری است زیرا می‌توانند نوردهی را بین آسمان روشن و پیش‌زمینه متعادل کنند و انتقال آرام نور صحنه را فراهم کنند. این فیلترها بیشتر به شکل مستطیل هستند، اگرچه نوع (دایره ای) نیز موجود است.

این فیلترها دارای قسمت پایینی شفافی هستند که به گونه ای طراحی شده است که نور پیش زمینه را بدون مانع عبور می کند، در حالی که قسمت ND در قسمت بالایی قرار دارد تا مقداری از نور را از آسمان روشن تر مسدود کند.

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

چه نوع فیلتر ND باید استفاده کنیم ؟

اگر در عکاسی منظره هستید، یک ND 10 استاپ و همچنین یک GND برای پوشش بیشتر سناریوهای عکاسی در میدان، ضروری است.

اگر به عکاسی شهری (مسافرت، پرتره، معماری) علاقه دارید، احتمالاً یک ND 5 مرحله ای برای نیازهای شما مناسب تر است. یا ممکن است بخواهید ترکیبی از فیلترهای ND 3 و 6 استاپی را در نظر بگیرید که می توانند روی هم قرار گیرند.

اگر اهل فیلم‌برداری هستید، احتمالاً ND متغیر برای شما ایده‌آل است و این امکان را به شما می‌دهد که به راحتی و به سرعت قدرت مسدود کردن را در حین کار تغییر دهید.

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

نتیجه

امیدواریم این راهنمای مقدماتی در مورد فیلترهای چگالی خنثی در سفر شما به عنوان یک عکاس برای شما مفید بوده باشد. فیلترهای ND ابزارهای قدرتمندی هستند، به ویژه در عکاسی منظره، و دانستن اینکه چه زمانی و چگونه از آنها به طور موثر استفاده کنید، می تواند جعبه ابزار خلاقانه شما را گسترش دهد و عکاسی شما را به سطح بالاتری برساند.

 

فیلتر ND ثابت در مقایسه با فیلتر ND متغیر در عکاسی با نوردهی طولانی

تکنیک حرفه ای استفاده از فیلتر ND برای عکاسی با مود نوردهی طولانی

مزیت ها و معایب استفاده از فیلتر ND

نظرات