راهنمای فوکوس و نقطه اوج فوکوس در تنظیمات فوکوس دستی دوربین کانن

راهنمای فوکوس و نقطه اوج فوکوس در تنظیمات فوکوس دستی دوربین کانن

در حالیکه فناوری اتوفوکوس در دوربین های مدرن امروزی پیشرفتهای بسیار زیادی را به خود دیده است اما در هر صورت هنوز هم موقعیت های بسیار زیادی وجود دارند که عکاسان را به انجام فوکوس دستی بسیار دقیق و کنترل شده ؛ مجبور می سازند .

در زمان های نه چندان دور ؛ انجام فوکوس دستی دقیق و کاملا شارپ ( به خصوص در دوربین های DSLR ) یکی از چالش های پیش روی عکاسان به شمار می آمد اما امروزه با پیشرفت فناوری و طراحی در دوربین های میرورلس ( بدون آینه ) انجام اینکار بسیار آسانتر و پیشرفته تر شده است . در کنار قابلیت بزرگنمایی نقطه فوکوس در صفحه نمایش دوربین ( در نمای زنده ) دو گزینه کاربردی بسیار مهم برای انجام فوکوس دستی در دوربین های کانن وجود دارند که عبارتند از MF peaking ( انتخاب اوج فوکوس ) و Focus Guide ( راهنمای فوکوس )

 

اطلاعات فوکوس در زمان واقعی

در سیستم Dual Pixel CMOS AF کمپانی کانن ؛ تمامی پیکسل های موجود بر روی سطح سنسور دوربین در به دست آوردن حالت فوکوس تشخیص فاز مورد استفاده قرار داده می شوند.  از آنجا که این پیکسل ها برای پیدا کردن سوژه مورد استفاده قرار داده می شوند ؛ این پیکسل ها حجم بسیار زیادی از اطلاعات را به دست می آورند و اگر چه مقدار زیادی از این اطلاعات برای تشخیص سوژه در سیستم اتوفوکوس استفاده می شوند اما در هر صورت از آنها برای کمک به سیستم فوکوس دستی نیز می توان استفاده کرد .

در سیستم دوربین های میرورلس EOS R , EOS M عدم وجود آینه در درون دوربین به معنای آن است که شما می توانید تصویر ثبت شده توسط سنسور را به صورت واقعی و قبل از ذخیره شدن عکس ، ببینید . این تصاویر به همراه اطلاعات واقعی کسب شده توسط دوربین ؛ علاوه بر صفحه نمایش ال سی دی ؛ در درون ویزور نیز قابل مشاهده می باشند . بنابراین ؛ ابزار های کمکی فوکوس دوربین از قبیل انتخاب اوج فوکوس و راهنمای فوکوس در تمام طول زمان عکاسی ؛ قابل استفاده خواهند بود .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

در سیستم منو و تنظیمات دوربین های میرورلس فول فریم EOS R , EOS R5 , EOS R6 گزینه های MF peaking و Focus Guide را در زبانه Menu 2 میتوان مشاهده نمود .

در دوربین هایی که فاقد زبانه منو مخصوص AF هستند ؛ گزینه MF peaking در منو SHOOT قابل دستیابی می باشد.

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

MF peaking : مشاهده نواحی دارای فوکوس

زمانی که سوژه های درون تصویر در فوکوس قرار می گیرند ؛ لبه های آنها به صورت شارپتری دیده می شوند ( دارای کنتراست بالاتری هستند ) . گزینه MF peaking از طریق تحلیل تصویر موجود در نمای زنده و به در زمان واقعی به تشخیص لبه های پرکنتراست سوژه می پرازد . در این سیستم ؛ لبه های پرکنتراست سوژه با یک رنگ متمایز نمایش داده می شوند و به شما اجازه می دهند تا نواحی موجود در فوکوس دوربین را به طور مشخصی تشخیص دهید .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

در یک ظرف پر از شیشه همانند تصویر بالا گزینه MF peaking یک ابزار کاملا کاربردی برای کنترل کامل صفحه فوکوس دوربین به شمار می آید .

 

MF peaking در عمل

نواحی دارای کنتراست بالا ( نواحی موجود در فوکوس ) با رنگ متمایل به قرمز نمایش داده می شوند . با چرخاندن حلقه فوکوس دستی ؛ جای رنگ نواحی دارای فوکوس ؛ تغییر می یابد .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

 

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

تغییر رنگ نواحی پر فوکوس

نواحی دارای بالاترین مقدار فوکوس در سه رنگ زرد ؛ قرمز و آبی قابل نمایش می باشند و با توجه به نوع سوژه رنگ ناحیه دارای بالاترین مقدار فوکوس را می توان تعیین نمود.

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

Focus Guide : استفاده از اطلاعات فاصله به صورت ابزار های بصری

زمانی که سیستم اتوفوکوس Dual Pixel CMOS AF فرایند تشخیص نقطه فوکوس را انجام می دهد ، اطلاعات فاصله سوژه تا مرکز سنسور را نیز محاسبه می نماید. گزینه Focus Guide از این اطلاعات برای ایجاد شاخص های بصری نمایش حالت فوکوس دستی ؛ استفاده می کند . این اطلاعات به نشان می دهند که آیا نقطه فوکوس در قسمت جلو ؛ یا قسمت پشت و یا در سمت چپ و راست سوژه قرار دارند .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

گزینه MF peaking در زمانی که کادر ناحیه فوکوس در حالت ‘Small’ قرار داده می شود نیز قابل استفاده بوده و به همراه حالت MF peaking دستیابی به فوکوس دستی بسیار دقیق از صحنه های مختلف را امکان پذیر می نماید.

نکته : گزینه Focus Guide به صورت پیش فرض در وضعیت غیر فعال قرار دارد و برای استفاده از آن ؛ در منو تنظیمات این گزینه را در وضعیت فعال باید قرار داد .

همچنین در موقعیت هایی که سیستم اتوفوکوس دوربین قادر به انجام وظیفه خود نیست حالت Focus Guide نیز قابل استفاده نخواهد بود . این صحنه ها شامل موارد زیر می باشند .

شرایط و محیط های کم کنتراست مثل آسمان شفاف و کاملا آبی

محیط های به شدت کم نور

زمانی که Focus Guide قابل استفاده نمی باشد ؛ علامت زیر نمایش داده خواهد شد .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

 

اطلاعات بیشتر :

استفاده بهینه از سیستم اتوفوکوس دوربین

روش فوکوس با دکمه پشت دوربین ( AF-ON )

ویژگیهای شگفت انگیز اتوفوکوس در دوربین های کانن EOS R

راهنمای ابتدایی انجام تکنیک انباشت فوکوس

یک پرسش مهم در عکاسی : نزدیکترین فاصله فوکوس دهی چیست ؟

 

 

نظرات