کاربرد کانورتور لنز برای استفاده از لنز ها بر روی بدنه دوربین با برند متفاوت

کاربرد کانورتور لنز برای استفاده از لنز ها بر روی بدنه دوربین با برند متفاوت

 

یکی از سوالات و چالش هایی که اکثر اوقات هنرمندان عکاس با آن روبرو‌هستند این است که لنز و دوربین را از چه برندی تهیه کنند و البته با توجه به گستره دو برند نیکون و‌کنون در رده دوربین های قطع کوچک ، همیشه توجه و مقایسه بین این دو برند به چشم میخورد .

بسیاری از دوستان پرتره کار برند کنون را به سبب ویژگیهایش ترجیح میدهند و بسیاری از هنرمندانی که عکاسی طبیعت یا فضای باز انجام میدهند ، از برند نیکون احساس رضایت بیشتری دارند

اما گاهی پیش می آید که هنرمندان بعد از مدتی کار با یکی از برند ها در فکر تغییر و استفاده از برند دیگر میفتند و اساسا دوست دارند تا آن نوع دیگر را نیز تجربه کنند .

در مواردی از این دست ، هنرمند عزیز مجبور میشود بدنه ، لنز و کلیه متعلقات خریداری شده از برند قبل را تغییر داده و وارد دنیای جدید و برند جدید شود .

یکی از سوالاتی که همیشه  مطرح بوده ، ایناست که آیا این امکان وجود دارد که بعنوان مثال بتوان از لنز نیکون روی بدنه کنون استفاده کرد ؟ و یا بالعکس

تعداد بسیار کمی از هنرمندان حرفه ای پاسخ به این سوال را می دانند . و امروز میخواهم راهی را به شما معرفی کنم که کمی لذت تجربه دنیای جدید تغییر از یک برند به برند دیگر را برای شما شبیه سازی میکند .

اینکه آیا می توان از لنز های کنون بر روی بدنه نیکون و یا بالعکس استفاده کرد ، چالش جالب و مهیجی است .

شما که تا کنون با بدنه نیکون کار میکردید و به تازگی به سمت کنون کوچ کرده اید ، ممکن است تعدادی لنز نیکون در اختیار داشته و در فکر فروش آنها باشید . اما کمی صبر کنید ، راه حل بهتری هم وجود دارد.

طبق تجربه و بررسی های انجام شده به این نتیجه رسیدم که میتوان تمام لنز های سری f نیکون و یا حتی لنز جدید تیپ g این شرکت ، بر روی بدنه های دوربین های کنون استفاده کرد .

بر عکس این حالت امکان پذیر نیست  . یعنی اینکه امکان استفاده از لنز های کنون بر روی بدنه نیکون وجود ندارد و این به دلیل نوع فالانژ مورد استفاده بر روی بدنه نیکون است که به هیچ وجه شرایط اتصال لنز کنون بر روی بدنه نیکون را به وجود نمی آورد .

البته برای اتصال نیکون به کنون نیز شما به یک مبدل ویژه نیاز دارد این حلقه ارزان قیمت فلزی ، امکان مانت کردن لنز های نیکون بر روی بدنه های دوربین های کنون را به راحتی فراهم می آورد .

در شرایط استفاده از مبدل و لنز بر روی بدنه برند دیگر ، به موارد زیر توجه داشته باشید

۱- اتوفوکوس از کار خواهد افتاد

۲- بسته به شرایط و نور ، دیافراگم ممکن از از یک حد خلص بازتر یا بسته تر نشود .

۳- لرزشگیر لنز ، برخی مواقع کار نمیکند

۴-  کار کردن با فوکوس دستی ، به دقت بسیار زیادی نیاز دارد .

۵- اطلاعات exif را ممکن است از دست بدهید .

نظرات