بررسی ویژگی های لنز کانن Canon RF 14-35mm F4 L IS USM

بررسی ویژگی های لنز کانن Canon RF 14-35mm F4 L IS USM

 

لنز جدید کانن Canon RF 14-35mm F4 L IS USM یک لنز سبک و ارزان قیمت تر نسبت به مدل لنز زوم واید انگل RF 15-35mm F2.8 در میان محصولات کمپانی کانن می باشد . این لنز از سوی کارشناسان نمایندگی تعمیر دوربین و لنز کانن مورد بررسی و ارزیابی قرار داده شده است و بر اساس تاییدیه های به دست آمده این لنز اولتراواید نظرات کارشناسی نسبتا مثبتی را به خود اختصاص داده است .

تعمیر لنز کانن - تعمیر دوربین کانن - نمایندگی تعمیر دوربین کانن

دامنه زوم واید

لنز کانن Canon RF 14-35mm F4 L IS USM دارای واید ترین زاویه دید در میان تمامی لنز های زوم کمپانی کانن است و حتی در مقایسه با محصول گران قیمت تری مثل RF 15-35 F2.8 این لنز فاصله کانونی واید تری را به وجود می اورد . اگر چه اختلاف میان فواصل کانونی 14 و 15 میلیمتر چندان زیاد نیست اما در هر صورت این حالت موجب می شود تا عکاسان یک زاویه دید واید تر را در قالب بدنه ای سبک تر و البته ارزان قیمت تر به دست بیاورند .

تعمیر لنز کانن - تعمیر دوربین کانن - نمایندگی تعمیر دوربین کانن

کوچک و کم حجم

در مقایسه با لنز RF 15-35mm کاهش وزن به وجود آمده در اینجا کاملا قابل ملاحظه می باشد و لنز جدید کانن RF 14-35mm با وزن 540 گرم نسبت به وزن 840 گرمی مدل قبل از خود کاملا سبک وزن تر به نظر می رسد . این کاهش وزن در شرایطی به وجود آمده است که ساختار اژتیکال هر دو لنز نسبتا شبیه به هم بوده و در درون بدنه هر دو آنها از 16 المنت در 12 گروه ( شامل سه المنت UD و سه المنت نیمه کروی ) استفاده شده است .

نکته جالب توجه آن است که مهندسین کانن در طراحی این لنز برخی اصلاحات دیجیتال را برای کنترل حالت های اعوجاج در زاویه دید واید انگل را به وجود آورده اند . در حالت تئوریک انجام این اصلاحات ممکن است منجر به کاهش حالت شارژ تصویر در قسمت گوشه های آن شود اما در هر صورت در طول زمان های عکاسی ، کاهش شارپنس تصویر در گوشه های آن به ندرت مشاهده می شود .

در عین حال یکی از مزیت های اجباری که به واسطه اصلاح دیجیتال حالت های اعوجاج لنز در این محصول میرورلس به وجود آمده است کوچکتر شدن وزن و حجم آن و دستیابی به یک زاویه دید واید تر در مقایسه با محصول گران قیمت تر پیش از آن می باشد .

تعمیر لنز کانن - تعمیر دوربین کانن - نمایندگی تعمیر دوربین کانن

مقاومت در برابر گرد و غبار و رطوبت

اگر چه لنز کانن 14-35mm F4 در مقایسه با محصول 15-35mm یک لنز سبک تر و ارزان قیمت تر است اما برای تولید آن از همان کیفیت مقاومت در برابر ورود ذرات گرد و غبار و رطوبت استفاده شده است . استفاده از واشر های درزگیر مخصوص در ساختار و طراحی این لنز ؛ سطح مطلوبی از مقاومت در برابر عوامل خارجی را برای آن به وجود آورده است .

اگر چه در تولید لنز های واید انگل غیر عادی به نظر می رسد اما در طراحی و ساختار RF 14-35mm F2.8L IS USM از یک سیستم تثبیت تصویر ( استابیلایزر ) اپتیکال نیز استفاده شده است و این لنز در زمان اتصال با بدنه دوربین های استابیلایزر دار ( Canon R5 ,R6 ) قادر است تا قدرت تثبیت تصویر خود را تا 7 استاپ نیز افزایش دهد .

تعمیر لنز کانن - تعمیر دوربین کانن - نمایندگی تعمیر دوربین کانن

اتوفوکوس و کنترل ها

سیستم اتوفوکوس این لنز با استفاده از یک موتور Nano USM راه اندازی  می شود و بنا بر تجریبات به دست آمده از بررسی این لنز به همراه دوربین های Canon EOS R5 , R6 اتوفوکوس سریع و بدون صدا در طول زمان های عکاسی را با استفاده از این لنز می توان به دست آورد . همچنین در طول زمان های فیلمبردرای اتوفوکوس کاملا نرم و روان را با آن می توان در اختیار داشت . سیستم فوکوس دستی آن با استفاده از حلقه فوکوس دستی و یک کابل مخصوص که در درون بدنه لنز قرار دارد ، هدایت می شود. حلقه فوکوس دستی لنز کاملا قابل شخصی سازی بوده و عملکرد های دیگری از قبیل جبران نوردهی و یا کنترل دیافراگم را نیز بر روی آن می توان قرار داد .

تعمیر لنز کانن - تعمیر دوربین کانن - نمایندگی تعمیر دوربین کانن

حداقل فاصله فوکوس دهی و قطر فیلتر

حداقل فاصله فوکوس دهی این لنز 20 سانتیمتر در تمامی فواصل کانونی بوده و بیشترین مقدار بزرگنمایی به میزان 0.38X در فاصله کانونی 35 میلیمتر به دست آورده می شود . علیرغم زاویه دید اولتراواید انگل در فاصله کانونی 14 میلیمتر ، قطر دهانه فیلتر این محصول 77 میلیمتر بدون نیاز به هرگونه آداپتور دیگر می باشد.

تعمیر لنز کانن - تعمیر دوربین کانن - نمایندگی تعمیر دوربین کانن

هود لنز

برای این لنز از یک هود کاملا نازک و ظریف استفاده شده است و با به کارگیری آن حالت  های لنز فلیر ناشی از منابع مختلف نور را می‌توان کنترل نمود‌. این لنز بدون هود تنها دارای 4 اینچ طول می باشد و با قیمت 1699 دلار در بازار های جهانی یک محصول نسبتا ارزان قیمت به شمار آورده می شود. با خرید این لنز در مقایسه با محصول قدیمیتر 15-35mm F2.8 ، شما در حدود 600 دلار صرفه جویی خواهید نمود.

 

نظرات