نقد و بررسی اولیه دوربین کانن Canon EOS R3

نقد و بررسی اولیه دوربین کانن Canon EOS R3

 

دوربین کانن Canon EOS R3 اولین دوربین میرورلس فول فریم و پرچمدار ساخت کمپانی کانن است که بیشتر برای استفاده در سبک های عکاسی ورزشی ، خبری و عکاسی از حیات وحش طراحی شده است . در درون بدنه این دوربین یک سنسور 24 مگاپیکسلی فول فریم استفاده شده است و بدنه آن با مانت لنز RF قادر به پشتیبانی از تمامی لنز های میرورلس ساخت این کمپانی می باشد  .

در درون بدنه دوربین کانن Canon EOS R3 از یک سنسور Stacked CMOS برای ایجاد سرعت بسیار بالای خوانش اطلاعات و تقویت واکنش گرایی سیستم اتوفوکوس استفاده شده است اما در عین حال این دوربین در برگیرنده تعداد زیادی از ویژگی های جدید و پیشرفته از جمله کنترل سیستم اتوفوکوس با استفاده از چشم کاربر می باشد .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن - نمایندگی تعمیر کانن

برخی از ویژگی های اصلی دوربین کانن Canon EOS R3 عبارتند از :

سنسور اتوفوکوس 24MP Stacked CMOS Dual Pixel AF

30 fps E-shutter (w/ full 14-bit Raw)

5.69M-dot EVF همراه با اتوفوکوس کنترل شونده با چشم

عدم تاریک شدن ویزور در زمان کار با شاتر الکترونیکی

مود شبیه سازی OVF

شاتر الکترونیکی با سرعت سینک فلاش در 1.180 ثانیه

قابلیت ثبت PQ HDR به شکل فایل های 10-bit HEIF

سیستم اتوفوکوس تشخیص سوژه Dual Pixel AF

قدرت فوکوس دهی در شرایط کم نور تا -7.5EV

درگاه های کارت حافظه CFexpress Type B و UHS-II SD

فیلمبرداری با کیفیت DCI و UHD 4K تا 120p و اوورسمپل تا 60p

فیلمبرداری فرمت RAW یا 10-bit C-Log3

قابلیت های اتصال با Ethernet, Wi-Fi و Bluetooth

 

دوربین کانن Canon EOS R3 از اواسط پاییز 2021 با قیمت 5999 دلار در بازار  های جهانی عرضه می شود.

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن - نمایندگی تعمیر کانن

ویژگی های جدید

دوربین کانن Canon EOS R3 را مجموعه ای ادغام شده از تمامی ویژگی های پیشرفته موجود در دوربین های EOS-1D X Mark III و EOS R5 و R6 باید به شمار آوریم . بسیاری از ویژگی های پیشرفته این دوربین با توجه به طراحی سنسور جدید آن به وجود آمده اند اما در هر صورت تمامی این پیشرفت ها با هدف افزایش سرعت کار و کیفیت کار عکاسان در شرایط مختلف عکاسی به وجود آورده شده اند .

خلاصه ای از ویژگی های جدید موجود در دوربین کانن Canon EOS R3 را به شرح زیر می توان بیان نمود .

سنسور کاملا جدید این دوربین از قدرت اسکن بسیار پرسرعتی برخوردار است که دستیابی به تصاویر بسیار شارپ و سینک با فلاش در سرعت شاتر 1.180 ثانیه را فراهم می آورد .

  • سیستم اتوفوکوس این دوربین کاملا مبتنی بر تعقیب حرکت های سوژه بوده و و با قابلیت استفاده از هوش مصنوعی قادر به یادگیری و تشخیص انواع سوژه های انسان ،‌حیوان و وسایل نقلیه می باشد.
  • سیستم اتوفوکوس کنترل با چشم این دوربین از ثبات و استحکام بسیار بالایی در زمان کار در شرایط مختلف برخوردار است .
  • ویزور الکترونیکی این دوربین با کیفیت 5.76M-dot یک پانل OLED است که یک تصویر کاملا واقعی از شرایط موجود در زمان عکاسی را در مقابل چشم کاربر قرار می دهد .
  • تنظیمات وایت بالانس این دوربین از کاربری آسانتری نسبت به سایر مدل ها برخوردار است .
  • انواع درگاه ها و حالت های اتصال برای انتقال تصاویر از این دوربین در نظر گرفته شده اند .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن - نمایندگی تعمیر کانن

ویژگی های بدنه و شکل ظاهری  

دوربین جدید کانن Canon EOS R3 در اولین نگاه بدنه ای شبیه به دوربین های مستحکم سری EOS 1DX را یاد آوری می کند اما در هر صورت شکل بدنه این دوربین دارای شبیاهت بسیار زیادی با دوربین EOS 1DX mark III است . اصلی ترین تفاوت این دوربین با سایر دوربین های پیشرفته کمپانی کانن ، بدنه کوچکتر و کم حجم تر آن می باشد .

ویژگی های اصلی بدنه دوربین کانن EOS R3 عبارتند از :

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن - نمایندگی تعمیر کانن

دوربین EOS R3 دومین محصول پیشرفته ساخت این کمپانی است که در آن از کنترلر هوشمند AF بر روی دکمه AF-ON استفاده شده است .

یکی از اولین ویژگی های جالب توجه در دوربین کانن EOS R3 وجود جوی استیک و کنترلر هوشمند مادون قرمز بر روی دکمه AF-ON همانند دوربین EOS-1D X III است . کنترلر هوشمند دکمه AF-ON عملکردی همانند یک ماوس اپتیکال را به وجود آورده و و حرکت دست انسان بر روی خود را به طور کامل احساس نموده و  آنرا تعقیب می کند . تمامی این امکانات برای این به وجود آمده اند که اگر شما تمایلی به استفاده از سیستم کنترل فوکوس با چشم ندارید ، بتوانید به سرعت سیستم اتوفوکوس دوربین را با روش  های دیگری تحت کنترل خود در آورید .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن - نمایندگی تعمیر کانن

سه دایل کنترل بر روی بدنه دوربین برای در دست گرفتن تمامی تنظیمات نوردهی در نظر گرفته شده اند .

برخی از دکمه ها بر روی بدنه این دوربین کمی جابه جا شده اند و به عنوان مثال دکمه RATE به قسمت بالای سمت چپ بدنه و دکمه Info به قسمت سمت راست ال سی دی دوربین نقل مکان کرده اند . اما بزرگترین تفاوت به وجود آمده بر روی بدنه دوربین R3 وجود سه دایل کنترل در آن می باشد دایل تنظیم جبران نوردهی  با دکمه Mode در قسمت مرکزی بر روی شانه راست دوربین در دسترس قرار می گیرد و دایل سرعت شاتر از قسمت بالای بدنه و دایل تنظیم دیافراگم بر روی قسمت پشتی بدنه قابل دسترسی می باشند.  

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن - نمایندگی تعمیر کانن

صفحه ال سی دی بازشونده و کاملا چرخان این دوربین ، نقطه ضعف سایر دوربین های پیشرفته را از بین برده است .

 یکی از تغییرات بسیار عمده دوربین کانن EOS R3 در مقایسه با سایر دوربین های میرورلس ، برخورداری از دو گریپ عمودی و افقی روی بدنه آن می باشد . همچنین صفحه نمایش بازشونده این دوربین یک پیشرفت بسیار بارز در مقایسه با دوربین های سری 1DX  به شمار می آید که در زمان های فیلمبرداری یک امتیاز کاملا ویژه به شمار آورده می شود.

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن - نمایندگی تعمیر کانن

کفشک این دوربین کاملا چند منظوره است و علاوه بر فلاش انواع مختلفی از ابزار های جانبی دیگر را  نیز پشتیبانی می نماید .

برای دوربین کانن EOS R3 از پین های مختلفی در قسمت کفشک دوربین استفاده شده است و این حالت به معنای آن می باشد که این دوربین قادر خواهد بود تا نه تنها انواع مختلفی از فلاشهای اسپیدلایت را پشتیبانی نماید بلکه توانایی کار با طیف گسترده ای از ابزار های جانبی دیگر را نیز به دست آورده است . یکی از اصلی ترین توانایی های این کفشک ، پشتیبانی آن از ماژول میکروفون های پیشرفته Tascam XLR بیان شده است .

همچنین کفشک این دوربین به گونه ای طراحی شده است که حالت مهر و موم بدنه دوربین را نیز به خوبی حفظ می نماید .

برای این دوربین از همان باتری LP-E19 مشابه با دوربین 1D X III استفاده شده است .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن - نمایندگی تعمیر کانن

این دوربین از قابلیت شارژ باتری با استفاده از درگاه USB برخوردار است .

یکی از اصلی ترین جنبه های شباهت Canon EOS R3 با دوربین 1DX III باتری آن است که دقیقا شبیه به هم می باشند. برای این دوربین از باتری های LP-E4N نیز  می توان استفاده نمود اما کمپانی کانن استفاده از شارژر مخصوص R3 برای شارژ باتری های LP-E4N را توصیه نمی کند . باتری های LP_E19 واحد های تولید نیرو با قدرت 30Wh می باشند و در هر مرتبه از شارژ کامل قادر به تولید 440 عکس در حالت عکاسی با ویزور خواهند بود . در حالت عکاسی با صفحه ال سی دی این باتری ها نیروی کافی برای ثبت 760 عکس را به وجود می آورند .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن - نمایندگی تعمیر کانن

دو درگاه کارت حافظه با سرعت های متفاوتی برای این دوربین در نظر گرفته شده اند .

برای دوربین کانن Canon EOS R3 از یک درگاه کارت حافظه CFexpress Type B و یک درگاه کارت حافظه UHS-II type SD  استفاده شده است . وجود این دو درگاه انعطاف پذیری های لازم برای عکاسی در سرعت های مختلف را به وجود آورده و به کاربران اجازه می دهد تا قابلیت های مختلفی را در دسترس خود داشته باشند . اما در هر صورت کارشناسان بر این باورند که وجود سرعت های مختلف ذخیره سازی تصاویر ممکن است ناهماهنگی هایی را در زمان ذخیره سازی عکس ها و فیلم ها به وجود آورد .

 

لینک مفید : آشنایی با بخش تعمیر دوربین و لنز کانن

 

 

نظرات