کارت حافظه CF Xpress که کارتخوان با خودش دارد

کارت حافظه CF Xpress که کارتخوان با خودش دارد

 

یکی از مشکلاتی که باعث می شود تا عکاسان نسبت به استفاده از کارت های حافظه CF چندان تمایلی نشان ندهند ، عدم در دسترس بودن انواع کارتخوان CF Xpress است . اینکه تعداد زیادی عکس روی کارت حافظه داشته باشید و نتوانید آنرا در سریعترین زمان ممکن به یک کامپیوتر یا دستگاه دیگر انتقال دهید ، یک مسئله چالش بر انگیز برای هر عکاس می تواند باشد . از نخستین روزهای تولید دوربین های دیجیتال سهولت استفاده از کارت های حافظه SD و انتقال راحت تصاویر از آنها ، یکی از عواملی بوده است که موجب می شد تا کارت حافظه SD با استقبال بیشتری نسبت به کارت حافظه CF مواجه شود .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

کمپانی های تولید کننده لوازم جانبی عکاسی ، نسبت به این موضوع آگاهی دارند و در تلاش برای یافتن راه هایی هستند که استفاده از کارت حافظه CF و انتقال تصاویر از آنها را آسانتر نماید .

در جدید ترین اقدام ، کمپانی Uniport Solutions که یک تولید کننده لوازم جانبی محصولات عکاسی است ، نوعی کارت حافظه CFexpress Type B را تولید کرده است که دارای یک درگاه داخلی USB-C بوده و در زمان استفاده از آن شما به هیچ نوع کارتخوان مجزا برای اتصال به کامپیوتر نیاز نخواهید داشت . برای انتقال تصاویر خود از این کارت حافظه CF Express تنها لازم است تا آنرا از دوربین خارج نموده و مستقیما به درگاه USB-C کامپیوتر خود وصل کنید .

این فناوری جدید که آنرا X-Driver نامیده اند ، در واقع نوعی کارت حافظه CFexpress type B است که به یک درگاه USB-C داخلی مجهز شده است . X-Driver یک ابزار ذخیره سازی اطلاعات با فناوری all-in-one است که به شما اجازه می دهد نا عکس های ذخیره شده در کارت حافظه خود را به کامپیوتر ، تلفن هوشمند یا تبلت خود در سریعترین زمان ممکن انتقال دهید . کارشناسان و طراحان کمپانی Uniport Solutions سه سال زمان را برای طراحی یک کارت حافظه CFexpress Type B صرف نموده اند و اکنون توانسته اند تا با کمتر کردن حجم بدنه و اندازه کارت حافظه یک اتصال دهنده USB-C را به آن اضافه نمایند.

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

افزوده شدن یک درگاه کارتخوان SD به مک بوک های M1 با استقبال بسیاری از عکاسان مواجه گردید اما هیچ راه حل آسانتری برای به وجود آوردن یک درگاه اتصال یک کارت حافظه CFexpress Type B وجود ندارد اما با این وجود X-Driver توانسته است تا سرعت انتقال تصاویر از کارهای حافظه CF را کمی بهبود ببخشد .

X-Driver سرعت خواندن و نوشتن را تا 1700 مگابایت بر ثانیه و مطابق با استانداردهای USB-C و CFexpress Type B از جمله PCIe SSD افزایش داده است. کارت حافظه X-Driver  با ابعاد 38.5 در 29.8 میلیمتر به همراه یک درگاه USB-C دقیقا دارای همان ابعاد کارت های حافظه CF Express است و با بدنه ای از پلاستیک پلی کربنات و فولاد ضد زنگ ساخته شده است.

کمپانی Uniport Solutions این محصول جدید را بههمراه انواع مختلفی از دوربین های عکاسی از جمله Canon R5 انواع تلفن های هوشمند سامسونگ و انواع Ipad و مک بوک مورد بررسی و ارزیابی قرار داده است .

این کارت ها با دو ظرفیت 256GB و 512GB با قیمت های 240 و 380 دلار در بازار های جهانی عرضه خواهند شد.

 

نکات مهم مراقبت از کارت حافظه دوربین

نکاتی در رابطه با کارت حافظه دوربین

بهترین کارت های حافظه برای استفاده در دوربین نیکون D850

نکاتی در رابطه با شارژر ؛ باطری و کارت حافظه دوربین

 

 

نظرات