معرفی بهترین تنظیمات برای دوربین کانن Canon EOS 80D

معرفی بهترین تنظیمات برای دوربین کانن  Canon EOS 80D

 

دوربین کانن Canon EOS 80D در زمان معرفی به عنوان یکی از بهترین دوربین های نیمه حرفه ای در رده محصولات DSLR مطرح گردید . این دوربین دارای سیستم منو و تنظیمات نسبتا گسترده ای است و بسیاری از امکانات قابل تنظیم در دوربین های حرفه ای کمپانی کانن در این مدل نیز یافت می شوند. در این مقاله قصد داریم تا بهترین تنظیمات برای زمان کار با یک دوربین کانن Canon EOS 80D را معرفی نموده و اصول کار با آن را مورد اشاره قرار دهیم .

نکت ایمنی زیر را قبل از شروع به کار با دوربین کانن Canon EOS 80 D به خاطر داشته باشید :

اگر چه صفحه نمایش LCD با تکنولوژی و دقت بسیار بالای 99.99 درصد ساخته شده است اما در برخی موارد تعدادی از پیکسل های آن ممکن است از کار خارج شوند که این پیکسل ها به صورت نقاط سیاه یا قرمز رنگ دیده میشوند . وجود این پیکسل ها اشکالی در عملکرد کلی صفحه نمایش به وجود نمی آورد .

در صورت روشن مانده صفحه نمایش LCD برای یک دوره طولانی مدت ، ممکن است بقایای تصاویر قبلی به صورت مات و محو بر روی صفحه دیده شود . این یک نقص نیست و بعد از مدتی برطرف می شود .

در دمای پایین نمایش تصاویر در صفحه LCD به کندی انجام می شود و در دمای بسیار بالا ممکن است صفحه نمایش به صورت سیاه دیده شود . با عادی شدن دما ، این شرایط نیز برطرف می شوند .

کارت حافظه :

برای محافظت از کارت حافظه و اطلاعات موجود در آن ، نکات زیر را به خاطر داشته باشید :

از فرو انداختن ، پرتاب کردن ، یا خم کردن و مرطوب کردن کارت حافظه خودداری نمایید . هرگز فشار ،نیرو و یا شوک به کارت حافظه وارد نکنید .

از دست زدن به اتصالات الکترونیکی کارت حافظه خودداری نمایید .

از قراردادن هر گونه کاغذ یا برچسب بر روی کارت حافظه ، خودداری نمایید .

از قرار دادن کارت حافظه در نزدیکی اجسامی که میدان مغناطیسی بسیار قوی دارند ، خودداری نمایید .

هیچگاه کارت حافظه را در معرض تابش مستقیم نور خورشید یا حرارت مستقیم قرار ندهید .

از قرار دادن کارت حافظه در مکان های گرم و مرطوب یا پر از گرد و غبار خودداری کنید .

 

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن - نمایندگی تعمیر کانن

منو عکاسی 1

Image Quality

این گزینه کیفیت تصویر شما در طول زمان های عکاسی را تعیین می کند. در صورتی که تمایل دارید تا از کیفیت تصویر بالاتر و گزینه های ویرایش بیشتری در طول زمان ادیت تصویر خود برخوردار باشید گزینه کیفیت تصویر RAW را انتخاب کنید. برای ارسال تصاویر در شبکه های اجتماعی و یا مشاهده عکس های دوربین در کامپیوتر ، هر یک از گزینه های JPEG را می توان انتخاب نمود.

Image Review

این گزینه مدت زمان نمایش تصویر روی صفحه ال سی دی بعد از گرفته شدن یک عکس را تنظیم می کند . به صورت پیش فرض این گزینه در حالت 2 ثانیه قرار دارد . شما هر یک از گزینه های دلخواه خود را می توانید انتخاب کنید .

Beep

این گزینه صدای بیپ دوربین در طول زمان کار با صفحه ال سی دی و یا تغییر تنظیمات را فعال می نماید . فعال یا غیر فعال نمودن صدای بیپ در ختیار کاربر می باشد.

Release Shutter Without Card

این گزینه ای است که امکان ثبت تصاویر حتی بدون وجود کارت حافظه در دوربین را فراهم می آورد. زمانی که این گزینه را در وضعیت فعال قرار می دهید ، دوربین شما حتی بدون وجود کارت حافظه نیز می تواند یک عکس بگیرد اما این عکس هیچ جا ذخیره نمی شود.

هشدار : برای ثبت یک صحنه مهم حتما نسبت به وجود کارت حافظه در دوربین اطمینان حاصل نمایید .

Flash Control options

گزینه های کنترل فلاش دوربین در این منو و تنظیمات داخلی آن قرار دارند . برای کار کردن با فلاش دوربین های DSLR کانن به آگاهی از تنظیمات و شرایط نورپردازی نیاز است و در یک مقاله مجزا تمامی گزینه های تنظیمات فلاش دوربین های کانن را مورد اشاره قرار می دهیم .

برای تنظیمات فلاش دوربین های کانن و یا در زمان کار با فلاش های خارجی که روی بدنه دوربین قرار می گیرند ، گزینه های زیر پیشنهاد داده می شوند.

Flash Firing: Enable

E-TTL II Meter: Evaluative

Flash Sync Speed in Av Mode: Auto

 

Built-in Flash Settings

  • Flash Mode: E-TTL II
  • Shutter Sync: 2nd Curtain (to capture motion prior to the flash properly)
  • Exposure Compensation: Varies, but leave at 0 by default

Red-eye Reduc

این گزینه برای کاهش حالت قرمز شدن چشم سوژه در زمان های عکاسی با فلاش مورد استفاده قرار می گیرد. در صورتی که از فلاش داخلی دوربین استفاده نمودید و قرمز شدن چشم سوژه ها در محیط های کم نور مشاهده می شود ، این گزینه را در وضعیت فعال قرار دهید .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن - نمایندگی تعمیر کانن

منو عکاسی 2

Expo.Comp./AEB

این گزینه به حالتهای جبران نوردهی و یا براکت گذاری نوردهی خودکار مربوط می شود. تغییر حالت های جبران نوردهی با استفاده از کلید مخصوص آن از روی بدنه دوربین نیز امکان پذیر  می باشد اما برای تغییر حالت های براکت گذاری نوردهی خودکار حتما از این منو باید استفاده نمایید .

ISO speed settings

تنظیمات حساسیت ایزو با استفاده از این منو و گزینه های داخلی آن امکان پذیر است . در رابطه با تغییر تنظیمات حساسیت ایزو حتما لازم است تا از قوانین نوردهی و نورسنجی با دوربین آگاهی داشته باشید .گزینه های داخلی تنظیمات حساسیت ایزو به شرح زیر می باشند :

ISO speed

تنظیم حساسیت ایزو در طول زمان های عکاسی . با استفاده از دکمه مخصوص ISO از روی بدنه دوربین نیز این گزینه ها را می توان تغییر داد .

Range for stills

دامنه تغییر حساسیت ایزو در طول زمان عکاسی با استفاده از این منو قابل تنظیم می باشد. در یک دوربین کانن Canon EOS 80D به صورت پیش فرض حساسیت ایزو را در محدوده 100-6400 می توان تنظیم نمود.

Auto range

این گزینه دامنه تغییر حساسیت ایزو در طول زمانی که ایزو دوربین به صورت خودکار تنظیم می شود را تعیین می نماید .

Min. shutter spd

با استفاده از این گزینه ، حداقل سرعت شاتر مورد استفاده دوربین در زمان به کار گیری ایزو خودکار تعیین و تنظیم می شود.

 

Auto Lighting Optimizer

بهینه سازی حالت نوردهی خودکار . گزینه ای است که به شما اجازه می دهد تا از سایه ها و کنتراست های درون تصویر جزئیات بهتری را به دست بیاورید . توجه داشته باشید که فعال بودن این گزینه مصرف باتری دوربین را افزایش داده و ذخیره سازی تصاویر در کارت حافظه با سرعت پایین تری انجام می شود.

White Balance

گزینه های تنظیم وایت بالانس به صورت خودکار و یا استفاده از حالت وایت بالانس دستی در زمان کار با دوربین

WB Shift/Bkt

براکت گذاری / تغییر و اصلاح وایت بالانس در دوربین . این یکی از گزینه های کاربری پیشرفته در دوربین عکاسی کانن 80D است و در صورت عدم آشنایی با کارکرد های آن از تغییر تنظیمات این گزینه خودداری نمایید .

Color Space

تعیین فضای رنگ دوربین . اگر به طور معمول با فرمت JPEG عکاسی می کنید ، فضای رنگ sRGB را انتخاب نمایید . در شرایط کار با فرمت RAW از گزینه فضای رنگ AdobeRGB استفاده نموده تا دقت بسیار بالا درطول زمان های ویرایش تصویر را در اختیار داشته باشید .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن - نمایندگی تعمیر کانن

منو عکاسی 3

Picture Style

تعیین سبک تصویر در زمان عکاسی با دوربین . این گزینه حالت های تنظیم رنگ در طول زمان های عکاسی بر اساس صحنه موجود را تنظیم می کند.

Long exp. noise reduction

تنظیمات کاهش نویز در زمان استفاده از تکنیک های نوردهی طولانی

High ISO Speed NR

کاهش نویز تصویر در زمان استفاده از یک ایزو بالا . این گزینه فقط در فرمت JPEG کاربرد دارد و در حالت RAW فاقد کاربرد است .

Highlight tone priority

حفظ تنالیته رنگ ها در نواحی دارای هایلایت . به شما اجازه می دهد تا در نواحی بسیار پر نور تصویر جزئیت نسبتا بهتری را به دست بیاورید .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن - نمایندگی تعمیر کانن

منو عکاسی 4

Anti-flicker shoot

در زمان عکاسی با نورهای فلورسنت این گزینه را فعال کنید تا از حالت سوسو زدن و رگه رگه شدن نور در درون تصویر جلوگیری شود.

Mirror Lockup

قفل آینه در وضعیت بالا برای کاهش لرزش های تصویر در طول زمان های عکاسی را فراهم می آورد.

Aspect ratio

تنظیم نسبت ابعاد تصویر

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن - نمایندگی تعمیر کانن

منو عکاسی 5 : تنظیمات عکاسی در حالت نمای زنده

Live View Shoot

فعال یا غیر فعال نمودن حالت عکاسی با استفاده از صفحه نمایش دوربین

AF Method

انتخاب روش اتوفوکوس در زمان کار و عکاسی با استفاده از صفحه نمایش دوربین .

Touch Shutter

استفاده از امکان کنترل لمسی صفحه نمایش دوربین . با فعال کردن این گزینه با ضربه زدن روی صفحه ال سی دی ، شاتر دوربین فعال شده و عکس می گیرد.

Grid display

نمایش خطوط کادر بندی روی صفحه ال سی دی دوربین .

Exposure simulation

این گزینه به این معنی است که تصویر نمای زنده شما تا حد امکان شبیه به تصویر نهایی شما خواهد بود که یک حالت ایده آل به شمار می آید .  در هر صورت تنظیم دوم یعنی  ("در طول پیش نمایش عمق میدان") چیزی است که برخی از عکاسان ترجیح می دهند، زیرا شبیه سازی نوردهی را فقط در زمانی فعال می کند که دکمه پیش نمایش عمق میدان را فشار دهید

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن - نمایندگی تعمیر کانن

منو تنظیمات عکاسی 6

Silent LV shoot

Mode 1 : این گزینه با فعال کردن شاتر الکترونیکی دوربین به شما اجازه می دهد تا در زمان عکاسی با حالت نمای زنده ، صدای شاتر کمتر و ملایم تری را داشته باشید .

Mode 2 از این ویژگی در موارد بسیار خاص استفاده می شود . این حالت عملکردی شبیه به Mode 1 دارد اما در هر صورت حالتی کم صدا تر به شمار می آید.

Metering timer

تایمر نورسنجی

این گزینه طول زمان نورسنجی به وسیله دوربین را مشخص می نماید.

 

 

آشنایی با بخش تعمیر دوربین کانن

نظرات