معرفی بهترین تنظیمات برای دوربین کانن Canon 5D Mark IV

معرفی بهترین تنظیمات برای دوربین کانن Canon 5D Mark IV

 

دوربین کانن Canon 5D Mark IV یکی از بهترین دوربین های فول فریم کانن در رده محصولات DSLR این کمپانی است و از آنجا که این دوربین در رده دوربین های حرفه ای این کمپانی است از این روی منو ها و تنظیمات گسترده و پیچیده ای را در درون این دوربین باید انتظار داشته باشیم . اگر شما به تازگی یک دوربین کانن Canon 5D Mark IV خریداری نموده اید و یا اگر در کار کردن با منو ها و تنظیمات این دوربین دچار مشکل هستید ، در این مطلب ، تعدادی از مهمترین تنظیماتی که در زمان کار با این دوربین باید مورد توجه قرار دهید را بیان نموده ایم .

قبل از شروع به کار با تنظیمات این دوربین ،‌ابتدا لازم است تا سیستم کلید های کنترل و دکمه های موجود بر روی بدنه دوربین Canon 5D Mark IV آشنایی داشته باشید. این دوربین دارای تعداد زیادی از منو ها و گزینه های تنظیمات است اما تعداد نسبتا زیادی از این تنظیمات را به طور مستقیم و با استفاده از دکمه های موجود بر روی بدنه دوربین می توان پیدا کرده و مورد استفاده قرار داد .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

اتوفوکوس / درایو مود / مودهای نورسنجی

همانند تعداد زیادی از دیگر دوربین های DSLR ساخت کانن ،‌در قسمت جلوی بدنه دوربین کانن Canon 5D Mark IV دکمه های زیادی وجود ندارند و تنها یک دکمه قابل برنامه ریزی کوچک وجود دارد که به صورت پیش فرض برای مشاهده پیش نمایش نوردهی تنظیم شده است . اما در قسمت فوقانی بدنه این دوربین ، تعدادی از کلید های کاربردی وجود دارند که هر یک از آنها ممکن است دارای دو عملکرد مجزا و منحصر به فرد باشند. در زمان کار با این دوربین ، فشار دادن این دکمه ها و چرخاندن دایل پشتی دوربین موجب می شود تا عملکرد اول یا اصلی آن دکمه را در اختیار داشته باشید و با فشار دادن این دکمه ها و چرخاندان دایل دوم دوربین موجب تغییر تنظیمات در عملکرد دوم هر یک از این دکمه ها خواهد شد .

1 - اولین دکمه قابل مشاهده بر روی قسمت فوقانی بدنه دوربین ( واقع در ردیف جلویی پانل ال سی دی فوقانی دوربین ) دکمه مخصوص تنظیم وایت بالانس / مودهای نورسنجی دوربین می باشد. با فشردن این دکمه و چرخاندن دایل اصلی دوربین ، گزینه های موجود برای تنظیم یا تغییر حالت وایت بالانس دوربین را می توان در اختیار داشت. گزینه های موجود برای تنظیم وایت بالانس در دوربین کانن 5D Mk IV عبارتند از : AWB (Auto White Balance), Daylight, Shade, Cloudy, Tungsten Light, White Fluorescent Light, Flash, Custom and Color Temp

همچنین زمانی که این دکمه را فشار می دهید ، با چرخاندان دایل دوم ( در پشت بدنه دوربین ) گزینه های مرتبط با مود های نورسنجی دوربین را می توان تغییر داد . تنظیمات موجود برای استفاده به عنوان مودهای نورسنجی در دوربین کانن 5d IV عبارتند از : Evaluative, Partial, Spot and Center-Weighted Average

هر یک از مود های نورسنجی و یا گزینه های موجود در تنظیمات وایت بالانس دوربین دارای عملکرد های منحصر به فردی می باشند که در مقالات تخصصی دیگر ، عملکرد های آنها را مورد اشاره قرار داده ایم و

2 - دومین دکمه موجود در قسمت فوقانی بدنه دوربین Canon EOS 5D MK IV دکمه تنظیمات “DRIVE * AF” می باشد . با استفاده از این دکمه ، گزینه های مرتبط با درایو مود و مود های اتوفوکوس دوربین را می توان تنظیم نمود . به طور کلی درایو مود دوربین ، عملکرد دکمه شاتر در طول زمان های عکس گرفتن را تنظیم می کند . دوربین های عکاسی به طور پیش فرض با هر مرتبه فشرده شدن دکمه شاتر به طور کامل یک عکس می گیرند ، اما با استفاده از گزینه های موجود در درایو مود دوربین ، عملکرد های این دکمه در حالت تک عکس / عکاسی متوالی ( کم سرعت یا پر سرعت ) حالت های استفاده از تایمر و یا ریموت به همراه دوربین را می توان تنظیم نمود.

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

گزنیه های موجود برای درایو مود دوربین کانن Canon 5D Mark IV به شرح زیر می باشند:
Single Shooting : حالت تک عکس ( دوربین به صورت پیش فرض در این وضعیت قرار دارد )

High-Speed Continuous Shooting : حالت عکاسی متوالی سرعت بالا ( با فشردن و نگه داشتن دکمه شاتر ، دوربین به صورت پی در پی و با سرعت بالا عکس می گیرد .

Low-Speed Continuous Shooting : حالت عکاسی متوالی سرعت پایین ( با فشردن و نگه داشتن دکمه شاتر دوربین به صورت پی در پی با سرعت کمتر نسبت به حالت بالا ، عکس می گیرد ) .

Silent Single Shooting : حالت عکاسی به صورت تک عکس با صدای شاتر کمتر

Silent Continuous Shooting : حالت عکاسی متوالی با صدای شاتر کمتر ( عکاسی متوالی در این وضعیت به صورت سرعت پایین انجام می شود )

10 second Self-Timer / Remote Control : حالت استفاده از تایمر خودکار 10 ثانیه / ریموت کنترل

2 second Self-Timer / Remote Control : حالت استفاده از تایمر 2 ثانیه / ریموت کنترل

با توجه به نوع صحنه و نیاز عکاسی در طول زمان های عکاسی هر یک از گزینه های موجود در گزینه درایو مود قابل انتخاب و استفاده می باشند. همواره به خاطر داشته باشید که دوربین شما به صورت پیش فرض در حالت تنظیمات تک عکس قرار دارد و برای استفاده از سایر گزینه های درایو مود ، باید آنها را تغییر دهید .

مود های اتوفوکوس دوربین کانن Canon 5d Mark IV به شرح زیر می باشند :

One Shot : مود اتوفوکوس قابل انتخاب برای عکاسی از سوژه های ثابت . در زمان انتخاب این مود برای سوژه های ثابت ، با هر مرتبه نیمه فشردن دکمه شاتر ، دوربین یک مرتبه فوکوس انجام می دهد و به محض تشخیص نقطه فوکوس آماده گرفتن عکس می باشد .

AI Focus : مود اتوفوکوس برای عکاسی از سوژه هایی که ثابت یا متحرک بودن آنها در طول زمان عکاسی قابل پیش بینی نمی باشد.

AI Servo : مود اتوفوکوس قابل انتخاب برای عکاسی از سوژه های متحرک . در زمان انتخاب این مود برای سوژه های متحرک ، با هر مرتبه نیمه فشردن دکمه شاتر دوربین روی سوژه فوکوس نموده و تا زمانی که دکمه شاتر به صورت نیمه فشرده نگه داشته شده است ، دوربین به صورت متوالی روی سوژه فوکوس متوالی را انجام می دهد و سوژه دارای حرکت از قفل فوکوس دوربین خارج نمی شود.

برای عکاسی از بسیاری از صحنه ها و سوژه ها مود اتوفوکوس AI Focus دارای عملکرد نسبتا عالی است اما برای به دست آوردن دقت یا سرعت بیشتر در طول زمان های کار با سیستم اتوفوکوس این دوربین ، هریک از گزینه های دیگر را نیز می توان انتخاب نمود .

3 – دکمه بعدی در قسمت جلو پانل ال سی دی فوقانی دوربین مربوط جبران نوردهی با فلاش / تنظیم ایزو می باشد. در زمان کار با فلاش بر روی بدنه دوربین ، فشار دادن این دکمه و چرخاندن دایل اصلی دوربین به شما اجازه می دهد تا قدرت خروجی نور فلاش را تنظیم کنید. همچنین در زمان کار با این دکمه چرخاندان دایل دوم دوربین به شما کمک می کند تا تنظیمات حساسیت ایزو دوربین را تغییر دهید .در دوربین کانن Canon 5D IV مقدار حساسیت ایزو از محدوده 100, 200, 400, … ISO 102,400 (Hi 2) قابل تنظیم است . همچنین با این دوربین گزینه تنظیم ایزو خودکار Auto ISO نیز در دسترس شما قرار خواهد داشت .

4 – آخرین دکمه موجود در قسمت فوقانی ( جلوی پانل اسی دی ) دکمه لامپ روشن کننده قسمت داخلی پانل ال سی دی فوقانی این دوربین است و در طول زمان های عکاسی برای تنظیمات عکس کاربردی نخواهد داشت .

 در قسمت میانی دکمه شاتر و دایل سرعت شاتر دوربین یک دکمه “M-Fn” وجود دارد که قابل تنظیم و قابل برنامه ریزی مجدد می باشد اما در طول زمان های عکاسی این دکمه به صورت پیش فرض تغییر و جابه جایی میان نواحی اتوفوکوس دوربین را امکان پذیر می نماید. همچنین در برخی از دوربین ها این دکمه به صورت پیش فرض ، قفل نوردهی با فلاش “FEL” (Flash Exposure Lock) را در اختیار کاربر قرار می دهد .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

دایل مود دوربین

کلید های گردان موجود بر روی بدنه دوربین های عکاسی را دایل می نامیم و به طور معمول بر روی بدنه دوربین ها تعدادی از دایل های مختلف وجود دارند.  یکی از اصلی ترین و مهمترین کلید های گردان موجود بر روی بدنه دوربین های عکاسی ، دایل مود دوربین است . بر روی دایل مود ، حالت های مختلف عکاسی به صورت حروف و علایم مشخص شده اند . هر یک از این حروف یا علایم یک مود عکاسی هستند و در صورت انتخاب هر یک از آنها ، تنظیمات مرتبط با آن مود روی صفحه ال سی دی پشتی دوربین دیده می شود.

تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن

دکمه های موجود در پشت بدنه دوربین کانن Canon EOS 5D Mark IV

در قسمت پشتی بدنه دوربین حرفه ای کانن Canon 5D Mark IV تعدادی از دکمه ها و کلید های کنترل دیگر نیر وجود دارند. در قسمت سمت راست از پشت بدنه دوربین دکمه های AF-ON, AE Lock دکمه AF Area Mode وجود دارند. دکمه AF-ON به عنوان دکمه فوکوس از پشت دوربین قابل استفاده است .

دکمه AE Lock ( با علامت ستاره ) برای قفل نوردهی و برای حفظ حالت ثابت نوردهی در بین شات های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد .

از دکمه AF Area Mode برای تعیین نقاط و نواحی اتوفوکوس در طول زمان های عکاسی می توان استفاده نمود. با فشردن این دکمه علامت “SEL [ ]” روی ال سی دی دوربین نمایش داده شده و گزینه های مختلف نقاط فوکوس را برای عکاسی با ویزور می توان انتخاب نمود. برای انتخاب هر یک از نقاط و نواحی فوکوس دوربین از ویژگی صفحه ال سی دی لمسی ، یا از دایل های تنظیم دوربین می توان استفاده نمود.

دکمه بسیار کاربردی منو تنظیمات سریع دوربین “Q” ، از پشت بدنه دوربین در دسترس قرار دارد . با استفاده از این دکمه تمامی منو ها و تنظیمات مورد نیاز در طول زمان عکاسی در اختیار کاربر قرار می گیرد . گزینه های قابل تنظیم در این منو شامل موارد custom controls, picture styles, white balance + white balance shift, auto lighting optimizer, AF operation, metering mode, drive mode and image size / quality settings می باشند. با استفاده از جوی استیک یا حالت لمسی صفحه ال سی دی دوربین ، گزینه های موجود در این منو قابل انتخاب و تنظیم می باشند.

 

 

ادامه منو ها و تنظیمات دوربین کانن Canon EOS 5d Mark IV به زودی ......

 

آشنایی با بخش تعمیر دوربین کانن

 

 

نظرات