نورپردازی خلاقانه با استفاده از یک منبع نور در عکاسی پرتره

نورپردازی خلاقانه با استفاده از یک منبع نور در عکاسی پرتره

پیش از این در رابطه با نحوه نورپردازی تک نور برای عکاسی پرتره ، توضیح داده ایم ، امروز به طور مفصل نورپردازی پرتره تک نور  به صورت کاملا خلاقانه را توضیح خواهیم داد . این شیوه از نورپردازی که آنرا بیان خواهم نمود بسیار مناسب برای فضاهای آتلیه ای کوچک ، و انجام نورپردازی حرفه ای در سبک های مادلینگ است و بخصوص هد شات های فوق العاده ای را با این شیوه میتوان به دست آورد .

ابزار های فوق حرفه ای به طور قطع زحمت و زمان رسیدن به نتیجه مطلوب را کاهش می دهند ، اما با قدری خلاقیت و صرف مقداری زمان و حوصله میتوان هزینه ها را کاهش داد و به نتایج فوق العاده ای دست یافت .

برای انجام عکاسی با یک نور و انجام پرتره ای با نور پردازی مطلوب نیاز به قدری خلاقیت و آشنایی با فیزیک نور است . 
به هنگام عکاسی در فضای باز به انجام عکاسی ، یکی از قوانین اصلی که باید آنرا رعایت نمود ؛ قرار دادن نور خورشید  در پشت  سوژه و بازتاب نور آن  با  رفلکتور یا بونسر ،  به سمت سوژه است  .

تا اینجا ما یک منبع نور داریم و یک رفلکتور ، و شباهت بسیار زیادی با انجام نور پردازی با یک منبع نور در آتلیه وجود دارد .

در شرایط عکسبرداری در آتلیه و زمانی که کیت نورپردازی کاملی در اختیار داریم ، استفاده از رفلکتور زیاد مرسوم نمیباشد . اما ما در اینجا یک منبع نور داریم و میخواهیم با تنها یک منبع نور و یک رفلکتور ، عکسی بی نقص داشته باشیم .

شیوه مرسوم و رایج در این حالت  آن است که منبع نور را کمی بالاتر از شطح تراز چشم قرار میدهند و رفلکتور را از زیر صورت به شکل متمایل نگه میدارند تا سایه های ایجاد شده از نور اصلی را پر کند .

در شیوه فوق منبع نور فلاش ، نور اصلی است و رفلکتور ، به عنوان نور کمکی و‌پر کننده عمل می کند . میزان شدت نور نیز به وسیله فلاش کنترل میگردد . 
اما در این شیوه ابتکاری که توضیح میدهم ، رفلکتور در نقش نور اصلی ظاهر می شود .نگه داشتن رفلکتور و قرار دادن آن در مقابل سوژه یکی از کارهای دشوار است و همیشه باید دستیاری وجود داشته باشد تا آنرا نگه دارد ، در اینجا این زحمت را نیز از بین برده ایم .

درست ار مرکز رفلکتور یک سوراخ به اندازه کمی بزرگتر از دهانه لنز دوربینتان ایجاد نمایید . این سوراخ باید به اندازه ای باشد که لنز دوربین از میان آن عبور کند . 

تعمیر دوربین - تعمیر لنز - تعمیر کانن - تعمیر نیکون

از یک سافت باکس بر روی فلاش استفاده کنید . سوژه شما باید پشت به سافت باکس قرار بگیرد ، رفلکتور بر روی لنز دوربین به گونه ای قرار داده میشود‌ که لنز از میان آن عبور کند

تعمیر دوربین - تعمیر لنز - تعمیر کانن - تعمیر نیکون

بهتر است که رفلکتور با سافت باکس شما هم اندازه باشند .
در این تصویر شیوه قرار گرفتن نور و رفلکتور و‌ دوربین را مشاهده می فرمایید .

تعمیر دوربین - تعمیر لنز - تعمیر کانن - تعمیر نیکون

سوژه را پشت به سافت باکس و‌رو به دوربین و‌ رفلکتور قرار بدهید . نور بازتاب شده از رفلکتور ، به عنوان نور اصلی عمل نموده و صورت سوژه را روشن میکند .

تعمیر دوربین - تعمیر لنز - تعمیر کانن - تعمیر نیکون

در شرایطی که رفلکتور به عنوان نور اصلی عمل میکند ، کم‌و زیاد کردن شدت تابش نور از آن ، تنها با تغییر فاصله تا سوژه امکان پذیر میباشد .

تعمیر دوربین - تعمیر لنز - تعمیر کانن - تعمیر نیکون

کادر دوربین را ببندید ، در ترکیب بندی دقت کنید ، با تنظیم فاصله شدت نور را کنترل کنید ، حاصل کار شگفت آور خواهد بود .

مترجم : فرهاد مولایی

منبع : دنیای عکاسی دیجیتال

نظرات