منوی تعمیرگاه دوربین

پرورش چشم و نگاه خلاقانه برای عکاسی


پرورش چشم و نگاه خلاقانه برای عکاسی

اگر چه به ثبت رساندن عکس های فنی که به لحاظ تکنیکی از قدرت بالایی برخوردار هستند همیشه یک امر لذتبخش به شمار می آید اما در بسیاری از موارد همواره این ایده وجود داشته است که یک عکس قدرتمند و هنرمندانه به میزان زیادی به دید عکاس و ادراک او از جهان پیرامون وابسته می باشد .

با نگاهی به عکس ها و تصاویری که همه روزه در ژورنال ها و مجلات عکاسی منتشر می شوند این نکته را به ما نشان می دهند که عکس های قوی و تاثیرگذار به طور معمول عکس هایی هستند که از موقعیت های بسیار ناب و لحظات شگفت انگیز به ثبت رسیده اند و به طور معمول این موقعیت ها و لحظات ؛ زمان هایی هستند که از دید افراد عادی غافل می مانند ..

بنابراین برای شروع یک حرفه عکاسی به صورت موفقیت آمیز می بایست در ابتدا چشم ؛ دید و در واقع ادراک خود از جهان پیرامون را تقویت نماییم .

بسیاری از ما قادر هستیم تا صحنه های ناب که دارای ارزش هنری برای به ثبت رسیدن هستند را تشخیص دهیم . بسیاری از این موقعیت ها و صحنه ها توسط عکاسان در سطوح مختلف تشخیص داده  می شوند واغلب عکسهایی از آنها به ثبت نیز می رسند اما در بررسی اثار عکاسان مختلف متوجه می شویم که عکاس نتوانسته است به نحوی هنرمندانه بر صحنه مورد نظر تاثیرگذار باشد و ازاین روی عکس در ردیف عکس های معمولی و کلیشه ای قرار می گیرد . دلیل به وجود آمدن این حالت در آن است که عکاس نیز همانند مردم عادی به آن صحنه نگریسته و در بیرون کشیدن محتوا و ارایه یک زاویه دید هنری از آن صحنه ناتوان بوده است .

در یک موقعیت عکاسی ؛ همیشه باید در پی ثبت آن موقعیتی بود که دیگران از دیدن و ادراک آن ناتوان هستند . یک زاویه دید متفاوت ؛ وجود سایه یا کنتراستی خاص و ... موقعیت هایی که به طور معمول از چشم دیگران پنهان می مانند و اغلب به صورت تصادفی در معرض دید عکاسان هنرمند قرار می گیرند . در چنین موقعیت هایی ثبت عکس های مختلف و پی در پی از یک صحنه و بررسی نقادانه آنها و تنظیم و ترکیب رنگ ها و سایر تکنیک های پردازش یک عکس باعث می شود تا یک عکس بسیار معمولی تبدیل به اثری شگفت انگیز شود .

همچنین یک عکاس هنرمند نیاز دارد تا بتواند یک صحنه معمولی را با چشمی هنرمندانه به گونه ای ببیند تا زیبایی های عادی و معمولی آنرا درک نموده و جنبه ای خاص را از آن صحنه بیرون بکشد . قرار گرفتن در یک موقعیت مکانی خوب و زیبا برای عکاسی امری کلیشه ای است و احتمال به ثبت رسیدن یک عکس خاص در موقعیتی از این دست چندان زیاد نمی تواند باشد

اما یک عکاس هنرمند از زاویه دید متفاوت و با درک مفاهیم و عناصر بصری موجود در محیط در پی دست یافتن به یک نگاه تازه و خاص از صحنه های عادی می باشد . گاهی اوقات تغییر دادن یک زاویه دید به طور کلی موجب دگرگون شدن مفاهیم کلی از یک صحنه معمولی خواهد شد . ثبت یک زاویه دید غیر متعارف از یک صحنه معمولی موجب تغییر کلی مفاهیم عادی و روزمره خواهد شد .

زمانی که چشم شما قادر به تشخیص مفاهیم پنهان و زوایای مختلف از صحنه های عادی و غیر عادی در محیط های پیرامونی باشد و از لحاظ هنری قادر به تشخیص موقعیت های قابل ثبت برای عکاسی باشید ؛ آنگاه ویژگی ها و توانایی های فنی و تکنیکی به شما کمک خواهند نمود تا یک عکس قوی و تاثیر گذار از هر دو جنبه فنی و هنری را به ثبت برسانید .

نظرات
 

021-66720048 دفترجمهوری
021-88840065 دفتر هفت تیر
خیابان جمهوری،بعد از تقاطع شیخ هادی ساختمان آلومینیوم،طبقه11 واحد1117 تعمیرگاه مرکزی دوربین
میدان هفت تیر ابتدای خیابان بهارشیراز پلاک 189 طبقه3 واحد 6و7 شرکت ایده آل دوربین
مشاهده کلیه اخبار
نمایندگان فروش
CANON NIKON
=