منوی تعمیرگاه دوربین

راهنمای عملی کاهش نویز در دوربین


راهنمای عملی کاهش نویز در دوربین

امروزه در بین عکاسان دو ایده متفاوت درحال ظهور می باشد . گروهی بر این باور هستند که باید تا حد امکان نویز را از بین برد ، و گروهی دیگر عقیده دارند که می توان از نویز به عنوان یکی از ابزار ها در ثبت عکس های بهتر استفاده نمود و عکس هایی با افکت های خاص تولید کرد .

تقریبا در تمامی نرم افزار های ویرایش عکس ، قسمتی برای افزایش یا کاهش دادن نویز تصویر وجود دارد و البته در اینجا مقصود ما از نویز ؛ آن دسته از نویز های دیجیتال می باشد که در عکس های دوربین های دیجیتال به وجود می آیند .

به طور خلاصه ،نویز نوسانات ناگهانی  سیگنال های الکترونیکی است ، که فوتون ها به عنوان کوچکترین بخشهای تشکیل دهنده نور ، به آن دچار می شوند .

تشکیل نویز بیشتر ناشی از دو علت است : ۱ - کاهش تعداد فوتون های قابل استفاده در نور ، به وسیله گرما ، که به این عامل نویز حرارتی گفته میشود و

۲ - عدم توانایی سنسور دوربین در دریافت فوتون ها ، که به این عامل نویز خوانشی گفته میشود . در بیشتر دوربین ها ، بین عدد ایزو و نویز یک رابطه مستقیم و قابل پیش بینی وجود دارد ، به این صورت که افزایش ایزو باعث افزایش احتمال ایجاد نویز میشود . بسیاری از تولید کنندگان دوربین نیز در دستورالعمل های خود بیان میکنند که در کمترین مقدار عدد ایزو ، نویز بر روی تصویر ایجاد نمیشود . در بسیاری از دوربین ها ، کمترین عدد ایزو که همراه با عدم تشکیل نویز است ، عدد ۱۰۰ میباشد .

اصلاح نوردهی دوربین :

در دوربین های مدرن امروزی ، دستیابی به بهترین حالت نوردهی بسیار آسانتر از گذشته است و با استفاده از نمودار های هیستو گرام دوربین به اسانی می توان بهترین حالت های نورسنجی و نوردهی دوربین را به دست آورد . در نمودار های هیستوگرام ، زمانی که قله ها در میانه محور افقی تجمع می کنند ، نورسنجی به صورت صحیح انجام شده است و نگرانی از بابت تشکیل نویز دیجیتال به وجود نخواهد آمد . در طول زمان عکاسی و یا بعد از آن که تصویر به ثبت رسید ؛ با استفاده از هیستوگرام می توانید وضعیت نورسنجی و نوردهی دوربین را مشاهده نمایید . هر اندازه که اصلاح حالت نوردهی در زمان عکاسی به صورت بهتری انجام شود ، تصویر از کیفیت بهتری برخوردار خواهد بود و در صورت نیاز به اصلاح نویز در مراحل پردازش نرم افزاری ، هر اندازه که کاهش نویز به صورت نرم افزاری انجام شود ، آنگاه به ناچار از کیفیت تصویر نهایی کاسته خواهد شد .

یک نکته بسیار مهم را به خاطر داشته باشید :

گرما دشمن دوربین است . هر اندازه دوربین شما بیشتر داغ شود ، نویز بیشتری بر تصویر به وجود خواهد آورد . به همین دلیل است که در زمان های نوردهی طولانی ( long exposure ) حتی در شرایط ایزو پایین نیز مقداری نویز بر روی تصویر به وجود می آید . گرم شدن سنسور باعث تشکیل نویز می شود . در دوربین های فول فریم به دلیل بزرگتر بودن اندازه سنسور در مقایسه با دوربین های سنسور کراپ ؛ خنک شدن سنسور ا سرعت بیشتری انجام می شود و به همین دلیل در این دوربین ها نویز کمتری ایجاد می گردد .

مطلب فوق بدین معناست که تا حد امکان می بایست دوربین را از گرما و حرارت دور نگه داشت یکی از روشهای خنک نگه داشتن دوربین, کم کردن زمان روشن ماندن صفحه نمایش است . در شات های لانگ اکسپوژر ( نوردهی طولانی ) در طول زمان های شب نیز سعی کنید تا تعداد شات ها را تا حد امکان کم کنید تا سنسور فرصت بیشتری برای خنک شدن داشته باشد .

مسئله ایزو :

این مسئله صحیح است که افزایش دادن ایزو باعث افزایش بار الکتریکی سنسور و در نهایت تشکیل نویز می شود . این نکته هم صحیح است که اصلاح حالت نوردهی باعث عدم تشکیل نویز می شود . اما مسئله اینجا است که کاهش دادن همیشگی ایزو ، باعث افزایش زمان نوردهی در دوربین و باعث زودتر گرم شدن سنسور می شود . از طرفی اگر ایزو را پایین بیاورید و از زمان نوردهی دوربین نیز کم کنید ، آنگاه در مراحل پردازش نرم افزاری باید زمان زیادی را برای اصلاح نوردهی عکس صرف نمایید .

  • از زیاد کردن ایزو برای کاهش زمان نوردهی نهراسید و اگر این کار به کمتر شدن زمان نوردهی و تعداد شات های دوربین کمک می کند ، حتما از این ابزار به صورت بهینه استفاده کنید .
  • به هیستوگرام اهمیت بیشتری بدهید . این ابزار به شما کمک می کند تا حالت نوردهی ایده ال را پیدا کنید ، و تن های میانه و سایه ها را در بهترین حالت نگه دارید . نورسنجی بهتر به معنای زمان نوردهی کمتر است که در مقابل از گرم شدن سنسور و تشکیبل نویز های نا خواسته جلوگیری می کند .
  • حرارت دشمن شما است . هر کاری که می توانید انجام دهید تا دوربین و سنسور شما خنک بمانند . از آتش و حرارت آفتاب دور بمانید و در هر زمان ممکن صفحه ال سی دی دوربین را خاموش کنید .
  • در موارد لزوم ، ایزو را تا حد نیاز افزایش دهید . کم کردن شدید ایزو باعث کم نور شدن تصویر و افزایش زمان پردازش های نرم افزار می شود. مقدار ایزو را با توجه به شرایط نوردهی صحیح برای هر عکس تنظیم کنید . 

مترجم : فرهاد مولایی

نظرات
 

021-66720048 دفترجمهوری
021-88840065 دفتر هفت تیر
خیابان جمهوری،بعد از تقاطع شیخ هادی ساختمان آلومینیوم،طبقه11 واحد1117 تعمیرگاه مرکزی دوربین
میدان هفت تیر ابتدای خیابان بهارشیراز پلاک 189 طبقه3 واحد 6و7 شرکت ایده آل دوربین
مشاهده کلیه اخبار
نمایندگان فروش
CANON NIKON
=