5 ویژگی در رابطه با دوربین نیکون Nikon Z5 که باید از آنها آگاهی داشته باشیم .

5 ویژگی در رابطه با دوربین نیکون Nikon Z5  که باید از آنها آگاهی داشته باشیم .

 

 

دوربین جدید نیکون Nikon Z5 یکی از هیجان انگیز ترین دوربین های میرورلس موجود در بازار است . این دوربین سرشار از ویژگی ها و امکانات است و بدون توجه بهاینکه ایاد شما به تازگی عکاسی را شروع کرده اید و یا اینکه یک عکاسی حرفه ای یا نیمه حرفه ای هستید؛ به شما کمک می کند تا سطح کیفی عکسهای خود را ارتقا ببخشید .

اگر شما پیش از این با دوربین های DSLR ساخت نیکون کار کرده اید و یا حتی اگر به تازگی به سمت عکاسی با دوربین های میرورلس گرایش پیدا کرده باشید ؛ بازهم این دوربین به شما اجازه می دهد تا سطح خلاقیت های خود را گسترش داده و به تفریح و سرگرمی خود در دنیای عکاسی ادامه دهید .

1 – مود های تنظیمات U1, U2, U3

دوربین نیکون Z5 به کاربر اجازه می دهد تا پروفایل شخصی سازی شده خود را برای این دوربین به وجود آورد . این ویژگی موجب آسانی هر چه بیشتر کار با دوربین نیکون Z5 شده و تنها با چرخاندن یک دایل تمامی تنظیمات مورد نیاز فرد را در اختیار او قرار می دهد . به عنوان مثال هر کاربر می تواند تنظیمات مورد نیاز برای عکاسی پرتره ؛ عکاسی در شرایط کم نور ؛ یا عکاسی از طبیعت و منظره را در یکی از مود های U1, U2, U3 ذخیره نموده و در هر زمان مورد نیاز ؛ از آنها استفاده کند .

تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون - نمایندگی دوربین نیکون

2 – شخصی سازی منو ‘i’

اکنون می توان یک گام فراتر نهاده و منو تنظیمات سریع ‘i’ را نیز به صورت دلخواه تنظیم نمود . این منو برای عکاسی از ویزور یا در زمان عکاسی با استفاده از صفحه نمایش ال سی دی ؛ دارای تنظیمات منحصر به فردی می باشد و در هر دو حالت ؛ این تنظیمات قابل شخصی سازی می باشند . با استفاده از این امکان نیز گزینه های موجود را بر اساس نیاز های فردی می توان تنظیم نمود . و سهولت کار با دوربین را تا حد زیادی افزایش داد.

در درون منو تنظیمات ‘i’ 12 درگاه وجود دارند که برای هر یک از آنها تنظیمات مختلف منو های موجود در دوربین را می توان قرار داد . به عنوان مثال تنظیمات مختلف وایت بالانس ؛ وای فای و سبک تصویر و یا فیلتر های رنگ تصویر را در این منو به صورت دلخواه می توان تنظیم نمود .

تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون - نمایندگی دوربین نیکون

3 – استابیلایزر 5 محور داخل بدنه

در طراحی و فناوری ساخت دوربین نیکون Z5 از یک استابیلایزر پر قدرت 5 محور داخل بدنه استفاده شده است . وجود این تثبیت کننده تصویر بدین معنا می باشد که در زمان عکاسی حتی با 5 استاپ سرعت شاتر کمتر از حد معمول نیز لرزش تصویر و دست شما خنثی می شود .

بزرگترین ویژگی و مزین این امکان در عکاسی از منظره و یا در زمان عکاسی با دوربین روی دست می باشد که در حالت سرعت شاتر پایین به جای استفاده از سه پایه ؛ به راحتی امکان عکاسی با دوربین بر روی دست را برای شما به وجود می آورد .

به دلیل وجود سیستم IBIS در دوربین نیکون Z5 ، بدون توجه به نوع لنز مورد استفاده ؛ عکس های شما کاملا شارپ خواهند بود و حتی در طول زمان فیلمبرداری 4K نیز تصاویر بدون لرزش را حتی با دوربین بر روی دست می توان به دست آورد .

 

تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون - نمایندگی دوربین نیکون

4 – قابلیت focus peaking

در هر دو حالت عکاسی و فیلمبرداری ؛ دوربین نیکون Z5 دارای ویژگی focus peaking است که به شما اجازه می دهد تا تصاویر خود را در شارپ ترین حالت ممکن با این دوربین به دست آورید . حتی در زمان هایی که کنترل دقیق عمق میدان در عکاسی منظره و یا عکاسی ماکرو مورد نیاز است نیز از ویژگی focus peaking در این دوربین به خوبی می توان استفاده نمود .

حالت focus peaking در زمان فعال بودن به شما نشان می دهد که کدام بخش از صحنه و سوژه شما در فوکوس قرار داشته و کدام بخش از آنها در محدوده خارج از فوکوس قرار دارند . نواحی خارج از فوکوس به شکل هایلایت شده و با یک رنگ متمایز در صفحه نمایش دوربین ؛ دیده می شوند. 

برای تنظیم focus peaking باید به منو تنظیمات وارد شده و از منو custom setting در تنظیمات (shooting / display) حالت d9 را انتخاب نمود . میزان حساسیت focus peaking و رنگ هایلایت آن نیز قابل انتخاب می باشد .

تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون - نمایندگی دوربین نیکون

5 – کنترل تصویر

گزینه های موجود در Picture Control به شما اجازه می دهند تا برخی از فیلتر های رنگی خاص و متمایز را بر روی تصاویر خود اعمال نمایید . حالت های تدرج رنگ و فیلتر های رنگی موجود در این دوربین در زمان فیلمبرداری نیز قابل استفاده خواهند بود . این ویژگی ؛ تنظیم رنگ تصویر با استفاده از امکانات داخلی دوربین را به وجود آورده و تصاویر به دست آمده با آنها بدون نیاز به هرگونه ویرایش رنگ ؛ قابل ارسال به شبکه های اجتماعی می باشند .

حتی برای ایجاد حالت های خاص و متمایزتر ؛ این کنترل های تصویر نیز قابل شخصی سازی می باشند و سبک تصویر خاص و منحصر به فردی را برای هر یک از آنها می توان به وجود آورد .

البته علاوه بر موارد بیان شده در فوق ، ویژگی های جذاب دیگری نیز برای انتخاب یک دوربین نیکون Z5 وجود دارند . این دوربین با برخورداری از یک سنسور 24 مگاپیکسلی فول فریم ؛ استابیلایزر 5 محور داخل بدنه و بدنه ای با حجم کوچک و وزن سبک دارای دو درگاه کارت حافظه UHS-II SD و سیستم اتوفوکوس 273 نقطه ای است . دامنه حساسیت ایزو ISO100-51200 و قابلیت فیلمبرداری با کیفیت 4K نیز از دیگر ویژگی ها و امکانات این دوربین به شمار می آیند .

 

بیشتر بخوانید : 

 

 

نظرات