لنز های تله فتو 200 و 300 میلیمتر چه تفاوت هایی با هم دارند ؟

لنز های تله فتو 200 و 300 میلیمتر چه تفاوت هایی با هم دارند ؟

در زمان تهیه لنز های تله فتو سئوال های زیادی مطرح می شوند . اینکه چه لنزی مناسب است و چه میزان فاصله کانونی مورد نیاز می باشد , از جمله سئوالات چالش برانگیز در زمان تهیه لنز های تله فتو به شمار می آیند.

دو ویژگی منحصر به فرد در لنز های تله فتو

لنز های تله فتو دو ویژگی اصلی دارند :

1 – اثر به درون کشیدن : با استفاده از این اثر ؛ اجسام و سوژه های بسیار دور را نزدیک تر از آنچه هستند ؛ به دوربین نشان می دهند .

2 – اثر انباشت کردن : با استفاده از این اثر ؛ فاصله اجسام نسبت به یکدیگر را کمتر از آن چه وجود دارد ؛ نمایش می دهند .

در یک لنز تله فتو با فاصله کانونی 300 میلیمتر ؛ هر دو این تاثیرات به نحو محسوس و موثر تری نمایش داده می شوند و این حالت به دلیل زاویه دید و دامنه قابل ثبت به وسیله لنز ؛ به وجود آورده می شود .یک لنز با فاصله کانونی 200 میلیمتر ؛ در زمان استفاده به همراه یک دوربین فول فریم ؛ دارای یک زاویه دید برابر با 12 درجه می باشد .اما در زمان استفاده از یک لنز 300 میلیمتری ؛زاویه دید آن تنها 8 درجه خواهد بود . به بیان دیگر ؛ لنز 300 میلیمتری زاویه دید باریکتری داشته و در مقایسه با لنز 200 میلیمتری ، مقدار کمتری از عرض صحنه را نمایش می دهد .

مقایسه اثر به درون کشیدن :

در حالت عادی ؛ میان زاویه های دید 12 و 8 درجه ؛ تفاوت چندانی ممکن است وجود نداشته باشد اما در هر صورت در عکاسی ؛ تفاوت ها کاملا مشهود خواهند بود . تصاویر زیر را مشاهده نمایید .

تعمیر لنز - تعمیر دوربین

200 میلیمتر

 

تعمیر لنز - تعمیر دوربین

300 میلیمتر

در این تصاویر ؛ با حفظ فاصله نسبت به سوژه ؛ تنها فاصله کانونی لنز تغییر داده شده است . در فاصله کانونی 300 میلیمتر ؛ مرکز کادر تصویر بزرگتر دیده می شود و گویی ؛ سوژه از انتهای تصویر به سمت جلوتر کشیده می شود .این حالت ؛ به همراه اثر انباشت کردن ؛ موجب می شود تا از سوژه های موجود در درون کادر تصویر ؛ جزئیات بیشتری قابل مشاهده باشند .

مقایسه اثر انباشت کردن :

اثر انباشت کردن به این دلیل اتفاق می افتد که در اثر به درون کشیدن , اجسام موجود در پس زمینه به هم نزدیک تر شده و از این روی ؛ این سوژه ها ممکن است بزرگتر و یا نزدیک تر به دوربین ممکن است دیده شوند .

تعمیر لنز - تعمیر دوربین

به عبارت دیگر ؛ در این شرایط نوعی فشرده سازی اتفاق افتاده و فاصله میان سوژه ها کمتر از حالت واقعی نمایش داده می شود .

تعمیر لنز - تعمیر دوربین

وزن و حجم لنز :

به طور کلی ؛ لنز های دارای فاصله کانونی بیشتر ؛ بزرگتر و سنگین تر هستند و به طور معمول برای استفاده از این لنز ؛ به استفاده از سه پایه نیاز خواهد بود . قابلیت حرکت ؛ وزن و حجم لنز ؛ یکی از عواملی است که در زمان خزید لنز به آن باید توجه نمود .

 

EF70-300mm f/4-5.6 IS II USM

تعمیر لنز - تعمیر دوربین

لنز EF70-300mm f/4-5.6 IS II USM از کمپانی کانن ؛ یک لنز سبک و ارزان قیمت است که برای استفاده به همراه دوربین فول فریم طراحی شده است . این لنز دارای یک صفحه نمایشگر بوده و اطلاعات مرتبط با فاصله کانونی و فاصله سوژه تا لنز ؛ در آن نمایش داده می شود .عکاسانی که به عکاسی از صحنه های ورزشی و یا عکاسی از مراسم عروسی اقدام می کنند ؛ این محصول را یک لنز ارزشمند می یابند .

 

لنز EF70-300mm f/4-5.6L IS USM

تعمیر لنز - تعمیر دوربین

برای ان دسته از عکاسان حرفه ای که به کیفیت اهمیت زیادی می دهند ؛ لنز های سری L گزینه های مناسب تری به شمار آورده می شوند . لنز EF70-300mm f/4-5.6L IS USM به دلیل برخورداری از یک استابیلایزر پر قدرت و عدسی های با کیفیت ؛ تصاویری با کیفیت بالاتر را به وجود می آورد

 

لنز EF70-200mm f/4L IS II USM

تعمیر لنز - تعمیر دوربین

این لنز سبک و کم حجم که بر روی دوربین های فول فریم کانن قابل استفاده است از یک لرزشگیر پر قدرت استفاده می کند که تا 5 استاپ قادر به کاهش لرزش تصویر خواهد بود .این لنز , یک گزینه محبوب برای عکاسان ورزشی و عکاسی از مراسم ها خواهد بود .

 

تهیه و تنظیم : ایده‌آل دوربین - نمایندگی تعمیر دوربین و لنز کانن در ایران

نظرات