منوی تعمیرگاه دوربین

مجیک لنترن اینک به شما اجازه میدهد که بتوانید در حین عکاسی تصاویری با فرمت DNG 14 بیت را در دوربین خود تولید نمایید


مجیک لنترن اینک به شما اجازه میدهد که بتوانید در حین عکاسی تصاویری با فرمت DNG 14 بیت را در دوربین خود تولید نمایید

مجیک لنترن ممکن است به زودی یک ویژگی محبوب را از خود منتشر نماید. این ویژگی ، فیلمبرداری و تولید ویدیو در با حالت RAW میباشد.

گروهی که مشغول بهینه سازی این نرم افزار هستند روشی یافته اند تا بتوان توسط دوربین  تصاویر گرفته شده را با فرمت DNG RAW 14 بیتی (بدون از دست دادن کیفیت) ثبت نماید.

این موفقیت بزرگ از طرف گروهی است که در سایت Magic Lantern  به نام a1ex معرفی شده اند. این گروه تلاش و بررسی های گسترده ای را برای  رمزگشایی در دوربین های کانن و در خصوص چگونگی تولید فایلهای RAW (که در کانن با پسوند CR2 نمایش داده میشوند) انجام میدهند. با استفاده از این اطلاعات ما قادر خواهیم بود که مشابه آن را توسط دوربین تولید کنیم اما بجای اینکه فایل نهایی فقط CR2 باشد میتوان در کنار آن و به صورت همزمان ،  فایلهای DNG را نیز استخراج نمود.

همانگونه که واقفید فرمت DNG را شرکت Adobe ابداع نموده است که این فرمت برعکس RAW به راحتی در بیشتر دستگاه ها و سیستم عاملها شناخته شده و نمایش داده میشود و میتوان آن را همانند RAW بدون از دست دادن اطلاعات تصویر ثبت کرد و حتی حجم آن را نیز کمتر نمود.

با توجه به این که این فرمت را اولین بار شرکت Adobe ابداع  و معرفی نموده است لذا به راحتی در نرم افزارهای فتوشاپ و لایت روم نیز قابل بازخوانی و ادیت می‌باشد.

پیشرفت گروه a1ex در ساخت این فرمت و همچنین فایلهای هک شده است را میتوان در فروم سایت مجیک لنترن مشاهده نمود.

 

با استفاده از مدارکی که درفروم مذکور مشهود است، یکی از کاربران این فروم به نام Danne توانسته است این دو تصویر را با فرمت DNG در دوربین  5D Mark III تولید نماید.

عکس 1   عکس 2

 

Magic Lantern cracked into the 5D Mark IV back in November, but advances like this are making it harder to justify the upgrade from older models.

البته در اخبار پیشین دیده آل دوربین نیز آمده بود که گروهی دیگر در حال هک کردن دوربین 5D Mark IV اما اگر آنها نیز بخواهند به چنین پیشرفتی (یعنی گرفتن خروجی DNG) باید بسیار سخت در این زمینه تلاش کنند تا کاربران مجاب شوند که نرم افزار هک شده بهتر از نرم افزار اصلی خود دوربین کار میکند.

 

این تلاشها تا موفقیت نهایی فاصله کمی دارند و این مورد بسیار مهمی است . چرا که فایلهای DNG بسیار کوچکتر از RAW هستند اما همانند RAW تمامی اطلاعات را حفظ میکنند ، از طرفی ما میتوانیم از کلیه نرم افزارهای شرکت Adobe نیز در این خصوص استفاده کنیم نرم افزارهایی که سالهای زیادی است که با آنها کار میکنیم و در آنها تبحر یافته ایم. لذا ساخت فایل تصویری با پسوندی که از ابتدا بوده و هم اکنون هم بسیار کاربردی است ، مورد ارزشمندی است.

DNG  مخفف شده کلمه Digital Negative میباشد که در واقع  دیجیتال نگانتیو  یک  اختراع از طرف شرکت ادوب است که دسترسی آن برای همگان باز می‌باشد اما مالکیت آن انحصاراً مربوط به این شرکت است. این اختراع در واقع قابلیت فشرده سازی عکسهای فرمت Raw ، بدون از دست دادن اطلاعات آن را دارد که شرکت ادوب آن را برای استفاده در عکاسی دیجیتال ارائه نموده است.

DNG در 27 سپتامبر 2004 به کار گرفته شد. به عبارت دیگر به محض رونمایی DNG این فرمت جایگاهش را در دنیای عکاسی باز کرده و از همان تاریخ به کار گرفته شد، شرکت ادوب همزمان با معرفی این فرمت ، یک نرم افزار رایگان را نیز جهت تبدیل DNG تولید و ارائه نمود. از زمان رونمایی DNG تا کنون، کلیه نرم افزارهای ادیت عکس که از طرف شرکت ادوب عرضه میشدند (مانند فتوشاپ و یا لایت روم)  این فرمت را پشتیبانی کرده اند.

DNG بر اساس فرمت استاندارد TIFF/EP پایه گذاری شده است که میتوان داده های بسیار زیادی را در آن گنجاند. استفاده از فرمت های این فایل برای همگان رایگان است. در صورتی که شرکت دیگری بخواهد از DNG در نرم افزارهای خود استفاده کند شرکت ادوب به وی یک لایسنس اختصاصی ارائه می دهد.

خبر مسرت آور دیگر در این خصوص تولید فایلهای ویدئویی پیشرفته است. این فایلهای ویدئویی که توسط مجیک لنترن جدید ارائه خواهد شد ضمن حفظ تمامی اطلاعات بسیار سبک تر، کم حجم تر خواهند بود و به همین دلیل پردازش آنها نیز بسیار سریعتر خواهد بود. این فایلها که نرخی معادل 24 فریم در ثانیه دارند تحت عنوان فیلمهای DNR RAW ارائه میشوند که ممکن است همزمان با ارائه نسخه آپدیت مجیک لنترل این قابلیت نیز به آن افزوده شده باشد تا کاربران دوربینهای کانن بتوانند از این قابلیت استفاده کنند. البته منظور دوربینهایی مثل 5D Mark III  است که پردازشگر آنها به اندازه کافی قدرت داشته باشد که از عهده پردازش چنین فایلهایی بر بیاید)

اگر چه این ویژگی  هنوز در مرحله کنکاش و بررسی و آزمون و خطاست ، اما خیلی طول نخواهد کشید که ما بتوانیم نتایج مطلوب این نرم افزار را پیش از ارائه رسمی آن ببینیم.

 

بیشتر بخوانید:

کاربردها و دانلود مجیک لنترن ( Magic Lantern )

نظرات
 

021-66720048 دفترجمهوری
021-88840065 دفتر هفت تیر
خیابان جمهوری،بعد از تقاطع شیخ هادی ساختمان آلومینیوم،طبقه11 واحد1117 تعمیرگاه مرکزی دوربین
میدان هفت تیر ابتدای خیابان بهارشیراز پلاک 189 طبقه3 واحد 6و7 شرکت ایده آل دوربین
مشاهده کلیه اخبار
نمایندگان فروش
CANON NIKON
=