بررسی و مقایسه سه دوربین Nikon Z5 , Sony a7 II , Canon EOS RP

بررسی و مقایسه سه دوربین Nikon Z5 , Sony a7 II , Canon EOS RP

 

مقدمه :

دوربین نیکون Nikon Z5 دومین محصول از سری دوربین های فول فریم میرورلس سطح مبتدی طراحی شده از سوی کمپانی نیکون است. این دوربین لزوما به ارزان قیمتی Canon EOS RP نیست اما مشخصا برای طیف مشابهی از کاربران ، طراحی و ارایه شده است .

از آنجا که کمپانی سونی هنوز هم تمامی مدل های قدیمی خود را در بازار محصولات عکاسی و تصویر برداری حفظ کرده است بنابراین به آسانی میتوان تشخیص داد که این مدل ها در رقابت با دوربین سونی a7 II ارایه شده اند . البته با این تفاوت که محصول سونی دارای قیمت آغازین بالاتری بوده  و پس از گذشت 6 سال هنوز با هدف استفاده از سوی کاربران سطح مبتدی و کمتر حرفه ای در دسترس قرار دارد.

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

رزولوشن / سنسور

برای دوربین نیکون Nikon Z5 از یک سنسور 24 مگاپیکسلی استفاده شده است و نیکون مشخصا اعلام می دارد که این سنسور از نوع مشابه با سنسور موجود در مدل گران قیمت تر نیکون z6 نبوده و به جای فناوری پیشرفته BSI در آن از تکنولوژی قدیمی تری استفاده شده است و ازاین روی کیفیت تصویر پایین تری خواهد داشت .

نکته قابل توجه اینکه همین تفاوت بارز را میان دوربین سونی a7 II و مدل جدید تر سونی a7 III نیز می توان مشاهده نمود .

کمپانی کانن نیز از همین ساختار پیروی نموده است اما درهر صورت با استفاده از فناوری اتوفوکوس پیشرفته dual pixel در Canon EOS RP کمی تفاوت را به وجود آورده است . سنسور 26 مگاپیکسلی کانن در این دوربین تفاوت چندان زیادی را به لحاظ دامنه دینامیکی ایجاد نمی کند و در صورت استفاده از حساسیت های بالا ؛ بلافاصله با مشکل تولید نویز در فایل های JPEG مواجه خواهید شد .

بیشتر بدانیم =======>> بررسی مقایسه ای دوربین های Canon EOS R و Sony a7 iii

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

اتوفوکوس

دوربین نیکون Z5 هنوز به صورت جدی مورد تست اتوفوکوس قرار نگرفته است اما با این وجود ؛ در این دوربین پیشرفت های زیادی در نظر گرفته شده اند و سیستم اتوفوکوس آن از قابلیت های محسوسی در شناسایی و تعقیب سوژه ها برخوردار است .

در بررسی ها و تست های حرفه ای مشخص گردیده است که دوربین کانن EOS RP از قدرت و توانایی بیشتری در تشخیص و تعقیب چشم سوژه نسبت به نیکون برخوردار است و اگر چه محصول سونی در بدو تولید آن یک دوربین منحصر به فرد به شمار می آمد اما امروزه به لحاظ سیستم اتوفوکوس از قدرت و توانایی محصول مشابه در کمپانی کانن برخوردار نیست.

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

سرعت عکاسی

هیچ یک از این دوربینها در گروه محصولات عکاسی پر سرعت قرار نمی گیرند . این دوربین ها از سنسور هایی با فناوری قدیمیتر بهره می برند و سرعت خوانش سنسور آنها در سطح پایینی قرار دارد. همگی این دوربین ها برای افزایش بافر خود از RAM کمک می گیرندو اصولا به همین دلیل در گروه دوربین های سطح مبتدی قرار داده شده اند .

در این میان دوربین سونی a7 II با سرعت عکاسی متوالی 5 فریم بر ثانیه در سطح بالاتری قرار دارد و البته این سرعتی است که برای بسیاری از کاربری  های روزانه کافی به نظر می رسد . این سرعت ؛ برای عکاسی حیات وحش و عکاسی در طبیعت چندان کفایت نمی کند و از این روی کاربران سطح مبتدی بیشتر از آن استقبال میکنند . دوربین نیکون Z5 یا سرعت 4/5 فریم و دوربین کانن با 4 فریم بر ثانیه در رتبه های بعدی قرار دارند .

در هر شرایط این تفاوت در سرعت عکاسی متوالی برای کاربران سطح مبتدی چندان محسوس نیست .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

فیلمبرداری

هیچ یک از این دوربین ها در زمره دوربین های سطح بالا به لحاظ قدرت فیلمبرداری محسوب نمی شوند. دوربین های کانن و نیکون تنها بخش محدودی از سنسور خود را برای فیلمبرداری رزولوشن بالا استفاده می کنند و ضریب کراپ 1.7x برای فیلمبرداری با کیفیت 4K یکی از انتقاداتی است که به این دو محصول وارد می شود.

با این وجود انتقاد بیشتر متوجه محصول سونی a7 II می باشد.  این دوربین در بهترین حالت کیفیت 1080/60p را برای فیلمبرداری ارایه می دهد و همانند نیکون از سوکت هدفون و میکروفون برای صدابرداری همزمان با فیلمبرداری برخوردار است .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

ویزور و صفحه نمایش

اگر چه نیکون Z5 یک میرورلس فول فریم سطح مبتدی است اما برای ویزور و صفحه نمایش آن از همان امکانات حرفه ای موجود در Nikon Z7 استفاده شده است. در این زمینه دوربین نیکون Z5 با ویزور الکترونیکی 3.69M-dot OLED در سطح بالاتری نسبت به دوربین های EOS RP و Sony a7 II قرار دارد .

صفحه ال سی دی لمسی بازشونده با کیفیت 1.04M-dot در نیکون Z5 از قدرت همسان با صفحه ال سی دی کاملا بازشونده و چرخان EOS RP برخوردار نیست اما در هر صورت بسیاری از عکاسان کیفیت بالاتر را نسبت به حالت بازشوندگی و چرخان بودن صفحه نمایش ؛ ترجیح می دهند .

برای دوربین سونی a7II همچنان از همان صفحه نمایش قدیمی رزولوشن پایین استفاده می شود و در مقایسه با مدل های جدید تر کانن و نیکون ؛ این یک نقطه ضعف بسیار بزرگ برای آن به شمار می آید . علاوه بر این صفحه نمایش دوربین سونی A7II فاقد عملکرد لمسی است که از این لحاظ به طور کامل یک محصول سطح پایین به شمار آورده می شود .

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

طول عمر باتری

از لحاظ طول عمر باتری ؛ دوربین نیکون Z5 در رتبه برتر قرار دارد. باتری این دوربین که از نوع EN-EL15 است همان باتری مورد استفاده در دوربین نیکون Z6 بوده و قادر به ارایه 470 شات در هر مرتبه از شارژ کامل است . باتری کانن EOS RP از ظرفیت بسیار کمتری برخوردار است و این یکی از بزرگترین انتقادات وارد به این دوربین محسوب می شود .

باتری دوربین سونی a7II از نوع باتری کوچک NP-FW50 با قابلیت 350 شات عکس در هر مرتبه از شارژ کامل در رتبه آخر قرار دارد اما درهر صورت این دوربین از قابلیت شارژ با USB برخوردار است و دوربین کانن EOS RP برای شارژ با USB به یک آداپتور جریان بالا نیاز خواهد داشت .

بیشتر بدانیم ========>> مقایسه دوربین های سونی a7 III و سونی a7R III

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

قیمت گذاری

به طور خاص و در بازار های رقابتی ؛ دوربین های جدید همیشه گراتن قیمت هستند . هر دو دوربین کانن EOS RP و سونی a7 II با قیمتی در حدود 1000 دلار برای بدنه تنها عرضه می شوند . دوربین نیکون Z5 در محدوده میانی این قیمت گذاری قرار می گیرد این دوربین در برخی از زمان ها حدود 100 دلار گران تر از محصول کانن است اما در هر صورت به قیمت سونی نمی رسد .

 

تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین سونی

نتیجه گیری :

بررسی های دقیق ما نشان می دهند که از میان سه محصول بررسی شده ؛ دوربین نیکون Z5 انتخاب بهتری به شمار می آید . بر خلاف دوربین سونی a7 II ؛ محصول نیکون ؛ از تمامی فناوری های جدید نیکون بهره مند شده است و بهبود ها و پیشرفت های زیادی برای آن در نظر گرفته شده اند . در این میان دوربین کانن EOS RP نیز در فاصله چندان زیادی قرار ندارد و در هر صورت یک محصول به روز رسانی شده است که به همراه آن از تمامی لنز های مانت RF کانن نیز می توان استفاده نمود .

 

 

تعمیر دوربین کانن
تعمیر دوربین نیکون
تعمیر دوربین سونی

 

 

 

 

 

نظرات