مفهوم تنظیم فضای رنگ در دوربین های کانن

مفهوم تنظیم فضای رنگ در دوربین های کانن

 

فضاهای رنگ ، مدل های محاسباتی ریاضی هستند که به طور معمول برای تعریف روش ارایه رنگ ها با استفاده از اعداد ارایه می گردند و در صنعت عکاسی ؛ سه فضای رنگ برای استفاده وجود دارند که عبارتند از فضای های رنگ RGB (Red, Green, Blue ) . فضاهای رنگ RGB به سه دسته تقسیم می شوند (ProPhoto RGB, Adobe RGB (1998), and RGB, که به ترتیب آنها را فضاهای رنگ بزرگ ، متوسط و کوچک می نامیم .

تعمیر دوربین - تعمیر لنز

 

 

 

در حال حاضر بیشتر دوربین های DSLR و حتی بسیاری از دوربین های غیر حرفه ای و خانگی دارای پشتیبانی از دو فضای رنگ Adobe RGB و SRGB می باشند که گزینه دوم ؛ فضای رنگ پیش فرض مورد استفاده در تعداد زیادی از دوربین های عکاسی می باشد . در زمان کار و ذخیره سازی فایل ها با فرمت RAW ؛ این تنظیمات تاثیرگذار نمی باشند در زمان کار با استفاده از فایل های JPG ملاحظه و تنظیم فضای رنگ دوربین از اهمیت بسیار زیادی برخوردار خواهد بود .

 

بیشتر بخوانید ======>>> روش به دست آوردن بهترین رنگ ها در زمان عکاسی

 

برای چاپ عکس ها با استفاده از پرینتر های جوهر افشان ؛ فضای رنگ Adobe RGB در 99.9 درصد از موارد دارای کارکرد بسیار عالی می باشد زیرا در این حالت رنگ های موجود در عکس تقریبا به طور کامل در زمان چاپ عکس ها به دست آورده می شوند . مانیتور های RGB نیز به طور معمول با رنگ های قابل حصول در زمان چاپ تطبیق داده شده و تنظیم می شوند . در حالت برعکس ؛ رنگ های CMYK ( Cyan, Magenta, Yellow, and Black ) قابل تنظیم و تطبیق بر روی صفحات نمایشگر نمی باشند .

تعمیر دوربین - تعمیر لنز

به طور کلی فضای رنگ sRGB ؛ یک فضای رنگ توصیه شده برای زمان هایی است که عکاس تمایل دارد تا عکس های ثبت شده با دوربین خود را در سایت های اینترنتی و یا به صورت ایمیل ارسال نماید و این بدان دلیل است که در حالت sRGB فضای رنگ موجود در بیشتر مانیتورها به درستی نمایش داده می شود . در صورت استفاده از فضای رنگ Adobe RGB ، رنگ های موجود در تصویر به صورت کدر و تیره تر مشاهده می شوند .

تعمیر دوربین - تعمیر لنز

فضای رنگ ProPhoto RGB دامنه بیشتری از این سه فضای رنگ را در بر می گیرد و از این روی فضای رنگ قابل استفاده برای زمان هایی می باشد که نیاز است تا مقدار بسیار زیادی از رنگ های موجود در تصویر مورد محافظت قرار بگیرند تا در زمان پردازش نرم افزاری عکس ها ؛ رنگ ها به صورت سالم و دست نخورده برای پردازش با نرم افزار باقی بمانند .

 

بیشتر بخوانید =======>> نکاتی برای به کار گیری رنگ ها در عکاسی

 

تعمیر دوربین - تعمیر لنز

ProPhoto RGB فضای رنگ مورد علاقه و قابل استفاده برای Adobe Lightroom در زمان وارد نمودن فایل ها در یک کاتالوگ می باشد . Apple Aperture نیز از یک فضای رنگ بسیار گسترده استفاده می کند اما نمی توان آنرا در دامنه ProPhoto RGB قرار داد .

به طور معمول بسیاری از عکاسان تمایل دارند تا عکس های خود را در فضای رنگ ProPhoto RGB به ثبت برسانند و این به دلیل حالت غلیظ و اشباع رنگ ها دراین حالت می باشد . این تصور چندان صحیح نمی تواند باشد زیرا تبدیل رنگ ها در یک فضای رنگ گسترده تر به هیچ عنوان موجب تغییر در رنگ های موجود در عکس نمی شود . استفاده از فضاهای رنگ  بسیار گسترده مثل ProPhoto RGB نوعی حالت پوستری شدن در عکس ها به وجود می آید که دلیل آن تجزیه تنالیته رنگ ها با تغییرات بسیار شدید از یک رنگ به رنگ دیگر است .

 

 

 

آشنایی با بخش تعمیر دوربین کانن
آشنایی با بخش تعمیر دوربین نیکون 
آشنایی با بخش تعمیر دوربین سونی 

 

 

 

 

نظرات

سرکار خانم راضیه درود بر شما، رضایت شما دوست عزیز ، موجب دلگرمی پرسنل ایده‌آل دوربین و موجب افتخار ماست

پنجشنبه 1400/10/02 10:44

مرررسی بابت سایت خوبتون و توضیحات عالیتون

چهارشنبه 1400/10/01 18:44