نحوه استفاده از عکاسی سیاه و سفید برای ایجاد تاثیرگذاری بیشتر در عکس های اجتماعی

نحوه استفاده از عکاسی سیاه و سفید برای ایجاد تاثیرگذاری بیشتر در عکس های اجتماعی

سادگی در عکاسی به معنای آن است که عکس های شما در کمال سادگی به آسانی بتوانند با مخاطبین خود ارتباط برقرار کنند. اما زمانی که به کار در حوزه کمپین های اجتماعی و یا فعالیت های تبلیغاتی می پردازیم ، رنگ بیانگر تمامی مفاهیم می تواند باشد .

یکی از روش های ثبت تصاویر تاثیر گذار و قوی در مناسبات اجتماعی برجسته نمودن یک رنگ و جلب توجه بینندگان به سوی آن می باشد . سیاه یکی از رنگ های بسیار تاثیر گذار در این رابطه با شمار می آید .

رنگ سیاه نشانگر قدرت ، توانایی و استحکام است و از این روی مشاهده رنگ سیاه به صورت غالب در یک تصویر حس قدرت بسیار زیادی را به بیننده منتقل می نماید .

اما به هر روی همراه نمودن مقداری رنگ سفید به بیننده قدرت انتخاب جزئیاتی را می بخشد که پیش از این قادر به مشاهده آنها نبوده است .

خلق کیفیتی جاودانه

یکی از نکات بسیار مهمی که در رابطه با عکاسی سیاه و سفید باید به خاطر داشته باشیم این است که عکس های سیاه و سفید از تاثیر گذاری بسیار موثری در تمام دوران ها و زمان ها برخوردار هستند و در محدوده زمانی خاصی محدود نمی شوند . این عکس ها دارای وجهه ای کلاسیک بوده و بهترین ویژگی آنها این است که هرگز کهنه و قدیمی نمی شوند و از این روی عکس های سیاه و سفید شما هرگز در طول زمان از مد نمی افتند .

استفاده هنرمندانه و خلاقانه از حالت توازن میان سیاه و سفید به شما این امکان را می دهد تا یک پیام بسیار تاثیر گذار را از طریق عکس منتقل نمایید و همچنین با استفاده از این استراتژی می توانید پیام خود را برای مدت زمانی طولانی در ذهن مخاطبانتان حک نمایید .

با ترکیب سیاه و سفید به همران رنگ های دیگر نیز می توانید ذهن و چشم مخاطبتان را به سمت هدفی خاص و ویزه هدایت نمایید .

جلوگیری از عوامل مزاحم

وجود رنگ ها می تواند گمراه کننده باشد .به عنوان نمونه ، در یک تصویر سرشار از رنگ ، چشم بیننده ناخودآگاه به سمت رنگ های بسیار شفاف و روشن کشیده می شود و در بسیاری از موارد بیننده عکس به این موضوع می پردازد که ایا رنگ مورد علاقه او در این عکس به کار رفته است یا خیر و در صورت عدم وجود رنگ مورد علاقه فرد در آن تصویر ، او ترجیح می دهد تا سایر جنبه های عکس را نیز نادیده بگیرد . با حذف رنگ ها ؛ عوامل گمراه کننده و حواس پرت کن نیز کنار گذارده می شوند . وجود رنگ های سیاه و سفید موجب می شود تا شما به کنتراست ها ، سایه ها ، نور ها و بافت ها توجه بیشتری نشان دهید .

این تکنیک به قدری موثر است که حتی عکس های ضعیف و خسته کننده را نیز می توان با تغییر حالت به سیاه و سفید ، به عکس های جذاب و تاثیر گذار مبدل نمود .

تعمیر دوربین - تعمیرات دوربین - نمایندگی کانن - نمایندگی نیکون

هایلایت ها شکل دهنده الگو ها هستند

با عکاسی در ژانر سیاه و سفید عکاس به آسانی می تواند بر عناصری خاص در ترکیب بندی خود تمرکز نموده و روابط آنها با یکدیگر را تبیین نماید .سادگی این عکس ها به بیننده کمک می کند تا در درون آن جستجو نموده و روابط اجسام و سوژه ها را تشخیص دهد .

در اینجا جزییات بیشتری قابل مشاهده بوده و و دید بهتری نسبت به محیط اطراف می توان به دست آورد .

در عکاسی سیاه و سفید بازی کردن با سایه ها به آسانی قابل انجام است و به طور خاص زمانی که با تنالیته پوست انسان سر و کار داریم این ویژگی به صورت برجسته تری نمود پیدا می کند و به همین دلیل است که تعداد بسیار زیادی از عکاسان حرفه ای در ژانر مد ، استفاده از عکاسی سیاه و سفید را ترجیح می دهند .

در عکاسی سیاه و سفید ویژگی های پرقدرت و تاثیرگذار سوژه و ایده هایی به مخاطب منتقل می شود که در حضور سایر رنگ ها ، انتقال این ویژگی ها امکان پذیر نخواهد بود .

تمرکز بر ترکیب بندی

یکی از بهترین مزیت هایی که با خلق عکس های سیاه و سفید به دست می آید تمرکز بر ترکیب بندی عکس و عناصر موجود در صحنه مورد عکاسی می باشد .

به عنوان مثال در شرایط استفاده از رنگ ها ، عکاس می بایست بر تغییرات نور و شرایط ترکیب سایه ها و ایجاد رنگمایه های جدید تمرکز نماید و تمرکز بر این ویژگی ها و جزییات بسیار کوچک موجب می شود تا عکاس از اصلی ترین و تاثیرگذارترین ویژگی های موجود در یک عکس غافل بماند .

اما در عکاسی سیاه و سفید ، عکاس بیشتر ترجیح می دهد تا بر ویژگی هایی متمرکز شود که برای انتقال پیام و مفهوم کار او ، تاثیرگذاری بیشتری دارند . در این حالت عکاس هنرمند بر عوامل موجود در صحنه و قدرت تاثیر گذاری آنها در یک ترکیب بندی ؛ متمرکز می شود .

همچنین با استفاده از عکاسی سیاه و سفید است که می توان مهمترین ویژگی ها و کاربرد های نورپردازی با استفاده از نور طبیعی را مشاهده نمود . نور طبیعی در این حالت جزییات بسیار بیشتر و دقیقتری را به بیننده نشان میدهد .

با کنترل شدت و میزان تابش نور می توان پرسپکتیو و عمق قابل ملاحظه ای را در عکس به وجود آورد .

تعمیر دوربین - تعمیرات دوربین - نمایندگی کانن - نمایندگی نیکون

نتیجه گیری

در دنیای امروزی که همگان بر موضوعاتی همچون تضاد رنگ ها و در هم تنیدگی رنگ ها متمرکز می شوند این امکان برای شما وجود دارد تا با تمرکز بر عناصری ساده و ابتدایی ، با کمی خلاقیت و هنرمندی ، این عناصر ساده را به عواملی با تاثیرگذاری شگفت انگیز مبدل نمایید .

حذف رنگ ها به شما امکان می دهد تا عکس هایی تاثیرگذار ؛ با تمرکز بر ترکیب بندی و عناصر موجود در صحنه برای تمامی دوران ها به وجود بیاورید

نظرات