منوی تعمیرگاه دوربین

روش استفاده از بک لایت ( نور پشت ) برای تقویت عکس ها


روش استفاده از بک لایت ( نور پشت ) برای تقویت عکس ها

نورپردازی از پشت سر ( ‌Backlighting ) همانگونه که ازنام آن مشخص است زمانی میسر می شود که منبع نور در پشت سوژه قرار بگیرد .

بکلایت ، که در عکاسی پرتره به ریملایت نیز معروف است به نور نرمی گفته می شود که از پشت سوژه تابانده شده و مو ها و لباس سوژه را روشن می کند . وظیفه اصلی این نور جدا نمودن سوژه از پس زمینه است و در عکاسی فضای باز منابع نور طبیعی که از پشت هر سوژه تابیده می شوند به عنوان بکلایت یا ریم لایت مورد استفاده قرار می گیرند .

استفاده از نور پشت سوژه ؛ در عین حال که بسیار چالش برانگیز می باشد اما در صورت استفادده به صورت موثر می تواند موجب تقویت حالت های نوری در عکس شده و عمق و جاذبه بصری بسیار زیادی به ترکیب بندی عکس می افزاید . در واقع تعداد زیادی از عکاسان این نور را یکی از بهترین انواع نورپردازی دانسته و بکارگیری آن برای ایجاد عکس های باتاثیر ماورایی را می پسندند .

بهترین زمان برای استفاده از بکلایت طبیعی

به منظور دستیابی به بهترین حالت بکلایت طبیعی ابتدا باید بهترین زمان وجود آنرا شناسایی نمایید . یکی از بهترین حالت های نور بکلایت در ساعت های طلایی تابش نور به دست آورده می شود . این ساعت ها ساعات اولیه صبح و یا هنگام غروب آفتاب می باشند که در طول آنها پرتو های نور خورشید دارای تلالو طلایی هستند . در طول ساعت های طلایی ، خورشید در پایین ترین سطح افق قرار داشته و پرتو های نور آن بسیار نرم هستند . ساعت های طلایی بهترین زمان برای عکاسی پرتره ؛ عکاسی منظره و یا حتی عکاسی ماکرو در طبیعت می باشد .

ثبت پرتره های زیبا

احتمالا یکی از رایجترین کاربرد های بکلایت ، در عکاسی پرتره می تواند باشد که  به طور خاص در طول ساعات طلایی با نرمتر شدن حالت تابش پرتو های خورشید حالت  های بسیار زیبایی را می توان به دست آورد . در این ساعت  ها به آسانی می توان سوژه را پشت به نور قرار داده و حالت های فلیر یا هایلایت های بسیار زیبایی را به دست آورد .

در عکاسی پرتره استفاده از دیافراگم باز موجب کمتر شدن عمق میدان شده و و به شما این امکان را می دهد تا سوژه را به طور کامل در فوکوس قرار داده و پس زمینه را را مات و محو نمایید . در این شیوه از نور پردازی با استفاده از یک رفلکتور می توانید مقداری از نور را به سمت صورت سوژه بازتاب داده و ضمن روشن تر نموده صورت سوژه به ایجاد تعادل در نورپردازی کمک نمایید .

بکلایت در عکاسی فضای باز

با استفاده از حالت بکلایت در عکاسی منظره ، عکس های فوق العاده ای را می توان به دست آورد . کافی است نور را در پشت درخت ، ساختمان ؛ کوه یا هر سوژه دیگری قرار دهید تا مقداری از حالت تابش شدید آن خنثی شود ؛ استفاده از حالت واید و فوکوس بی نهایت ؛ به شما این امکان را می دهد تا تمامی صحنه را در فوکوس قرار داده و جلوه ای زیبا از حالت نور به دست آورید .

عکس های ضد نور

یکی دیگر از کارکرد های فوق العاده بکلایت ،فرصت ایجاد عکس های سیلوئت یا ضد نور می باشد .مواقع طلوع یا غروب آفتاب فرصتهایی بی نظیر رای ثبت عکس های ضد نور می باشند . برای ایجاد حالت ضد نور ، سوژه را در مقابل تابش خورشید قرار داده و از حالت نورسنجی نقطه ای دوربین بر روی زوشن ترین بخش صحنه نورسنجی نمایید . و از آنجا که خورشید دقیقا در پشت سوژه قرار میگیرد از یک دیافراگم بسته ، مثل دیافراگم 22 استفاده نمایید .

نورسنجی نقطه ای

نورسنج به طور ساده تعیین می کند که چه مقدار نور در صحنه وجود دارد و در بسیاری از موارد نورسنج دوربین قادر است تا به طور دقیق میزان نوردهی لازم برای دوربین را تعیین نماید . در بیشتر مواقع نورسنج دوربین به گونه ای عمل می  کند که کمترین حالت نوردهی در رابطه با سوژه به دست می آید و برای حصول اطمینان از دستیابی به بهترین حالت نورسنجی و نوردهی به دوربین لازم است تا فوکوس دوربین در نقطه ای قرار بگیرد که احتمالا دارای بهترین وضعیت نوردهی می باشد . در صورتی که احساس نمودید نورسنج دوربین به درستی عمل نکرده است می توانید با استفاده از حالت های جبران نوردهی به میزان +1.0 استاپ وضعیت نوردهی را بهبود ببخشید .

وایت بالانس را تنظیم کنید

در صورت عدم تنظیم مناسب حالت وایت بالانس ممکن است در استفاده از بکلایت رنگ هایی مات و کدر به دست آورید . قرار دادن وایت بالانس دوربین در وضعیت هوای ابری یا سایه ، موجب دستیابی به تنالیته رنگ گرم در ساعت های طلایی تابش نور خورشید می شود .

استفاده از هود لنز

هود لنز یک وسیله ارزان قیمت و بسیار مفید است که به طور خاص در زمان استفاده از حالت بکلایت ، اثرگذاری موثری می تواند داشته باشد . استفاده از هود بر روی لنز موجب فوکوس دهی بهتر دوربین در حالت بکلایت خواهد شد و در عین حال ای ایجاد لنز فلیر جلوگیری می کند .

نتیجه گیری

در حالی که استفاده از حالت های بکلایت در عکاسی فضای باز می تواند دشوار و چالش برانگیز باشد اما استفاده هنرمندانه از آن در یک ترکیب بندی اصولی می تواند موجب ثبت عکس هایی با حالت های بسیار زیبا شود . در شرایط دشوار به لحاظ نورپردازی ؛ استفاده از وضعیت بکلایت ، یکی از راه های موثر کنترل نور موجود در محیط به شمار می اید .

نظرات
 

021-66720048 دفترجمهوری
021-88840065 دفتر هفت تیر
خیابان جمهوری،بعد از تقاطع شیخ هادی ساختمان آلومینیوم،طبقه11 واحد1117 تعمیرگاه مرکزی دوربین
میدان هفت تیر ابتدای خیابان بهارشیراز پلاک 189 طبقه3 واحد 6و7 شرکت ایده آل دوربین
مشاهده کلیه اخبار
نمایندگان فروش
CANON NIKON
=