7 نکته مهم در رابطه با دوربین کانن EOS R6

7 نکته مهم در رابطه با دوربین کانن EOS R6

 

از اواخر تابستان 2020 کمپانی کانن دوربین جدید کانن EOS R6 را به بازار محصولات عکاسی ارایه داده است . این دوربین ؛ یک محصول فول فریم میرورلس است که به همراه دوربین پرچمدار EOS R5 معرفی شد و توجه بسیاری از عکاسان حرفه ای را به خود جلب نموده است . این دوربین در بسیاری از مشخصات و ویژگی ها دارای شباهت های زیادی با دوربین  EOS-1D X Mark III  است و ما در این مطلب به 7 ویژگی بسیار مهم این دوربین اشاره می کنیم.

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - نمایندگی دوربین کانن

1 – قدرت تصویر برداری EOS-1D X Mark III در یک بدنه میرورلس کم حجم

سنسور استفاده شده در فناوری و طراحی دوربین کانن EOS-1D X Mark III  مشخصاتی همچون رزولوشن بسیار بالا ؛ نویز کم و توانایی ثبت سوژه های در حال حرکت را به صورت توامان ارایه می دهد . دوربین میرورلس EOS R6 نیز با استفاده از همین سنسور ؛ تمامی ویژگی های فوق را برای یک دوربین میرورلس به وجود می آورد .

دستیابی به نسبت نویز- سیگنال عالی و دامنه دینامیکی گسترده و سرعت بسیار بالا در خوانش اطلاعات به همراه قدرت پردازش بسیار عالی پردازشگر DIGIC X  موجب شده اند تا سرعت عکاسی متوالی 20 فریم بر ثانیه همراه با حفظ اتوفوکوس متوالی از سیستم Dual Pixel CMOS AF II و فیلمبرداری با کیفیت 4K HDR  با استفاده از این دوربین قابل دستیابی باشند .

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - نمایندگی دوربین کانن

عکاسی متوالی سرعت بالا کاملا بدون صدا تا 20 فریم بر ثانیه

برای دوربین کانن EOS R6 سه مود عملکرد شاتر در نظر گرفته شده است .

شاتر مکانیکی : روش استفاده از شاتر سنتی که شامل پرده های اول و دوم شاتر به صورت فیزیکی و مکانیکی است .

پرده اول شاتر الکترونیکی : پرده اول شاتر به صورت الکترونیکی عمل نموده و این در حالی است که پرده دوم یک تیغه شاتر فیزیکی است

شاتر کاملا الکترونیکی : هر دو پرده شاتر اول و دوم به صورت کاملا الکترونیکی باز و بسته می شوند . دراین حالت به جای باز و بسته شدن پرده های شاتر ؛ پیکسل های موجود بر سطح سنسور ؛ در حالت خاموش/روشن قرار می گیرند .

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - نمایندگی دوربین کانن

مقایسه دوربین های جدید کانن EOS R5, EOS R6

 

2-عملکرد بدون صدا برای شاتر :

در مود شاتر الکترونیکی به دلیل عدم حرکت پرده های شاتر فیزیکی ؛ حتی در شرایط عکاسی متوالی سرعت بالا نیز هیچگونه صدای عملکرد شاتر به گوش نمی رسد . این حالت یک گزینه بسیار ایده آل برای عکاسی در شرایطی است که به حذف صداهای مزاحم نیاز می باشد .

برای از بین بردن حالت های اعوجاج ناشی از رولینگ شاتر , همچنین گزینه استفاده از شاتر مکانیکی با سرعت عکاسی متوالی 12 فریم بر ثانیه ؛ در اختیار قرار دارد .

برای هدایت شاتر در حالت عکاسی متوالی در دوربین کانن  EOS R6 سه وضعیت در نظر گرفته شده اند :

- High-speed continuous shooting + (H+)

- High-speed continuous shooting (H)

- Low-speed continuous shooting (L)

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - نمایندگی دوربین کانن

3 – سیستم اتوفوکوس پیشرفته با قابلیت شناسایی و تعقیب چشم پرندگان

سیستم اتوفوکوس پیشرفته از نوع Dual Pixel CMOS AF II که برای دوربین کانن EOS R6  استفاده شده است ؛  به واسطه قدرت پردازشی که DIGIC X برای این دوربین به وجود می آورد به همراه الگوریتم کاملا جدید توسعه یافته با فناوری یادگیری عمیق هوش مصنوعی موجب بهبود عملکرد اتوفوکوس تشخیص و تعقیب چشم انسان در این دوربین شده است .

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - نمایندگی دوربین کانن

همچنین این سیستم اتوفوکوس تشخیص چشم حیوانات را نیز توسعه داده است که به واسطه آن شناسایی و تعقیب چشم و صورت سگ ؛ گربه و پرندگان ؛ در زمان استفاده از این دوربین ؛ امکان پذیر شده است .

قابلیت اتوفوکوس در شرایط کم نور تا EV -6.5

این دوربین قادر است تا عملکرد اتوفوکوس خود را در شرایط کم نور تا EV -6.5 ارایه دهد . همچنین اتوفوکوس در شرایط بسیار پر نور تا  EV +20 نیز قابل انجام می باشد که شرایطی شبیه به تابش نور چراغ اتوموبیل می باشد.

4 – فیلمبرداری 4K بدون کراپ با قابلیت پشتیبانی از HDR PQ

دوربین جدید کانن EOS R6  قادر به انجام فیلمبرداری 4K UHD و Full HD می باشد . کیفیت 4K UHD در تطابق با استاندارد های پخش تلویزیونی بوده و توسط بسیاری از دستگاه های پخش خانگی نیز پشتیبانی می شود و این امر بدان معناست که این دوربین را به راحتی می توان به تلویزیون های خانگی وصل نموده و فیلم های 4K ثبت شده با آن را تماشا نمود .

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - نمایندگی دوربین کانن

در فیلمبرداری 4K UHD از 94 درصد سطح سنسور استفاده می شود که امکان اوور سمپل 5.1K را فراهم می آورد و از این روی کیفیت فوتیج های 4K از لحاظ رنگ ؛ شفافیت و نویز در سطح بسیار بالایی قرار دارد .

فرمت های تصویری قابل ثبت در کیفیت های 4K/FHD به شرح زیر هستند :

- MP4 H.264/MPEG-4 AVC (YCbCr 4:2:0/ 8-bit/ BT.709)

- MP4 H.264/HEVC HDR PQ (YCbCr 4:2:2/ 10-bit/ BT.2020)

- MP4 H.264/HEVC Canon-Log (YCbCr 4:2:2/ 10-bit/ BT.709 or BT.2020)

Cropless/Cropped 4K UHD: NTSC 59.94/29.97/23.98 fps, PAL 50.00/25.00 fps (IPB)

Cropless/Cropped FHD: NTSC 59.94/29.97/23.98 fps, PAL 50.00/25.00 fps (IPB/IPB Light*)

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - نمایندگی دوربین کانن

5 – استابیلایزر داخل بدنه با قدرت 8 استاپ سرعت شاتر

برای دوربین کانن EOS R6 نیز از همان استابیلایزر EOS R5 استفاده شده است و حالت تثبیت تصویر 5 محوره را با روش تحلیل اطلاعات به دست آمده از سنسور را به همراه عملکرد ژیرو-سنسور و قابلیت اصلاح لرزش های تصویر در 5 جهت ؛ به وجود می آورد .استابیلایزر دوربین در تمامی حالت های استفاده از لنز های EF  یا RF فعال است و حتی در زمان کار با لنز های فاقد استابیلایزر نیز سیستم تثبیت تصویر دوربین ؛ به عملکرد خود ادامه می دهد .

6 – سازگاری با فضای ابری ( Cloud )

دوربین کانن EOS R6 به عملکرد وای فای داخلی 2.4GHz به همراه قابلیت اتصال با بلوتوث ؛ مجهز شده است . این گزینه نه تنها اتصال با دستگاه های هوشمند از طریق  اپلیکیشن  Camera Connect app را امکان پذیر  می نماید بلکه امکان دسترسی به حالت نمای زنده ( Live View ) ؛ تگ اطلاعات مکانی و انتقال تصاویر به دستگاه های هوشمند را نیز به وجود می آورد . علاوه بر این ؛ امکان پشتیبانی کامل از فضای ابری image.canon نیز به وجود آمده است .

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - نمایندگی دوربین کانن

image.canon یک پلترفرم جدید مبتنی بر فضای ابری است که به همراه این دوربین قابل استفاده بوده و امکان انتقال تصاویر به آن در طول زمان عکاسی فراهم می باشد.  این ویژگی شما را قادر می سازد تا تمامی فیلم ها و تصاویر موجود در دوربین را به صورت خودکار به حافظه فضای ابری انتقال دهید . سرور فضای ابری برای مدت 30 روز از فایل های شما نگهداری خواهد نمود.

تعمیر دوربین - تعمیر دوربین کانن - نمایندگی دوربین کانن

7 – وزن سبک , قابلیت حمل و نقل آسان

یکی از اصلی ترین ویژگی های موجود در دوربین کانن EOS R6 وزن سبک و قابلیت حمل و نقل آسان آن می باشد و اگر چه این دوربین در حجم مشابه با مدل پیشرفته تر EOS R5 است اما در حدود 8 درصد از آن سبک تر است . ساختار بدنه آن از جنس آلیاژ منیزیم است بدنه خارجی پالی کربنات دوام و استحکام کافی به همراه وزن سبک را برای آن به وجود آورده است .

لینک های مفید

تعمیر دوربین

تعمیر دوربین کانن

تعمیر دوربین نیکون

 

نظرات