آیا نیکون D780 , دوربین خوبی است ؟

آیا نیکون D780 , دوربین خوبی است ؟

هر عکاس با توجه به سبک عکاسی خود به نوع خاصی از دوربین نیاز دارد و دوربین مناسب برای یک فرد ؛ لزوما برای افزاد دیگر مناسب نخواهد بود. با این دیدگاه ؛ در این مطلب دوربین جدید نیکون D780 را در شرایط مختلف مورد ارزیابی قرار داده و استفاده از آن در سبک های مختلف عکاسی را مورد بررسی قرار می دهیم .

نمایندگی نیکون - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون

عکاسی در سفر

عکاسی در سفر یکی از موقعیت هایی است که فرصت چندانی برای خطا و اشتباه برای عکاس باقی نمی گذارد و در این شرایط در اختیار داشتن یک دوربین سریع و مطمئن اهمیت بسیار زیادی دارد . دوربین نیکون D780 با برخورداری از یک بدنه محکم و مقاوم ؛ طول عمر مناسب باتری و قابلیت شارژ با استفاده از USB یک دوربین مطمئن برای عکاسی در هنگام مسافرت به شمار می آید. این دوربین فایل های JPEG با کیفیت بالا را ارایه می نماید و قابلیت اشتراک گذاری سریع تصاویر با استفاده از وای فای و بلوتوث ، یکی از ویژگی های مطلوب برای یک دوربین در زمان عکاسی در سفر می باشد .

نمایندگی نیکون - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون

فیلمبرداری

در دوربین نیکون D780 ، بسیاری از ویژگی ها و قابلیت های فیلمبرداری به روز رسانی شده اند . این دوربین قادر است تا فیلمبرداری با کیفیت 4K را انجام دهد و همچنین اتوفوکوس زمان فیلمبرداری به همراه قابلیت فیلمبرداری حرکت آهسته با کیفیت فول اچ دی ؛ و دستیابی به تنظیمات مجزا برای هر یک از حالت های عکاسی و فیلمبرداری از جمله ویژگی های برتر  در این محصول به شمار آورده می شوند.

در دو طرف بدنه نیکون D780 فضای کافی برای استفاده از سوکت های هدفون و میکروفون تعبیه شده است و سیگنال خروجی لاگ 10-bit به دستگاه های ضبط و پخش تصویر با استفاده از خروجی HDMI فراهم آورده می شود.

در صورت عدم تمایل به استفاده از اتوفوکوس در زمان فیلمبرداری ؛ حالت انتخاب فوکوس در زمان فوکوس دستی نیز وجود دارد و اخطار حالت زبرا  Zebra نیز کنترل موثر حالت های نوردهی را میسر می سازد .

یکی از بزرگترین ایراد هایی که به طراحی دوربین نیکون D780 وارد است ؛ عئم وجود ویزور الکترونیکی است و به سبب طراحی DSLR  در حالت بالا رفتن آینه ، ویزور اپتیکال آن نیز قابل استفاده نخواهد بود. عدم وجود استابیلایزر داخل بدنه نیز یک نقص در حالت فیلمبرداری است اما به هر روی ؛ در زمان به کار گیری لنز های استابیلایزر دار و در حالت استفاده از تثبیت تصویر الکترونیکی در تنظیمات دوربین ؛ دستیابی به تصاویر کم لرزش امکان پذیر می گردد .

صفحه ال سی دی باز شونده این دوربین ؛ امکان استفاده از زاویه دید های متفاوت را میسر نموده و بلاگر ها و افرادی که به تهیه ویدیو برای اشتراک گذاری بر بستر اینترنت علاقه دارند ؛ از این ویژگی به راحتی استفاده می نمایند.

نمایندگی نیکون - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون

عکاسی خانوادگی

ثبت لحظه های خاص و منحصر به فرد در محیط های خانوادگی یکی از چالش های موجود در زمان عکاسی است و دوربین نیکون D780  به لطف برخورداری از یک سیستم اتوفوکوس سریع و دقیق به شما این امکان را می دهد تا لحظه های خاص و پر سرعت را به راحتی ثبت کنید .

قابلیت تشخیص چهره در حالت عکاسی با ویزور و توانایی آن برای تشخیص چشم سوژه در حالت عکاسی با نمای زنده ؛ امکان ثبت دقیق حالت های چهره و افراد را به راحتی امکان پذیر می نماید . علاوه بر این فایل های JPEG با کیفیت عالی ؛ بلافاصله قابل اشتراک گذاری و انتقال از دوربین می باشند .

نمایندگی نیکون - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون

عکاسی منظره و فضای باز

سنسور 24 مگاپیکسلی موجود در درون بدنه دوربین نیکون D780 به طور حتم بهترین سنسور موجود در دنیای عکاسی نیست اما در هر صورت همین سنسور نیز دامنه دینامیکی لازم برای ثبت دقیق جزئیات و برای چاپ عکس در سایز های مختلف را فراهم می آورد. برای آن دسته از افراد سختگیر و دقیق ؛ ویژگی مهر و موم بدنه در برابر شرایط اقلیمی ، یک ویژگی قابل قبول به شمار می آید و وجود تعداد زیادی از کلید های کنترل بر روی بدنه دوربین ؛ یکی از قابلیت هایی است که امکان کار با دوربین حتی در زمان به دست داشتن دستکش در محیط های سرد را نیز امکان پذیر می نماید.

طول عمر مناسب باتری این دوربین نیز یکی از عواملی است که استفاده از آن برای عکاسی در فضاهای بیرونی را مناسب می نماید اما در هر صورت امکان شارژ با استفاده از درگاه USB-C را نیز به طول عمر باتری این دوربین باید اضافه نمود تا دریابیم که این یک دوربین کاملا مناسب برای همراه داشتن در محیط های باز و مناظر طبیعی می باشد.

بر خلاف سایر دوربین های رقیب ؛ نیکون D780 امکان افزایش رزولوشن با پیکسل شیفت را ارایه نمی دهد اما در هر صورت ویژگی انباشت فوکوس با تنظیمات داخلی دوربین ؛ یکی از راه های غلبه بر این نقطه ضعف خواهد بود. صفحه ال سی دی بازشونده آن ؛ کار کردن بر روی سه پایه را نیز آسان تر می نماید و در این شرایط ؛ سیستم اتوفوکوس پر قدرت نیکون D780 کار کردن در هر شرایط نور ومحیط را امکان پذیر می نماید .

نمایندگی نیکون - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون

عکاسی پرتره

دوربین نیکون D780 ؛ یک دوربین کاملا مناسب برای عکاسی از چهره افراد به شمار می آید. انواع مختلفی از لنز های حرفه ای و تخصصی به همراه این دوربین قابل استفاده می باشند و کیفیت مطلوب فایل های Jpeg ضمن حفظ جزئیات ؛ تنالیته رنگ پوست انسان را نیز به خوبی حفظ می نماید.

علاوه بر این ؛ سیستم اتوفوکوس این دوربین یک سیستم مطابق با نیاز های عکاسی پرتره حرفه ای می باشد و در هر یک از حالت های عکاسی با ویزور و یا عکاسی نمای زنده با استفاده از صفحه ال سی دی ، اتوفوکوس تشخیص چهره و چشم سوژه را در اختیار قرار می دهد .

به این نکته نیز توجه داشته باشید که نیکون D780 یک دوربین با حجم بدنه مناسب است و از این روی در شرایط عکاسی در استودیو و فضای باز از انواع لوازم جانبی مورد نیاز ؛ به همراه آن می توان استفاده نمود.

نمایندگی نیکون - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون

عکاسی در خیابان

دوربین نیکون D780 یک دوربین سریع و واکنش گرا است . صفحه ال سی دی بازشونده آن امکان عکاسی از زاویه دید میانی بدن انسان را فراهم می آورد . و قابلیت اشتراک گذاری سریع تصاویر ؛ ارسال سریع آنها برای سایت یا شبکه های خبری را میسر می سازد .

نمایندگی نیکون - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون

عکاسی ورزشی

نیکون D 780 یک دوربین کاملا مناسب برای عکاسی از صحنه های ورزشی و پر تحرک است. به طور سنتی دوربین های سری 700 از کمپانی نیکون به سبب برخورداری از سرعت عکاسی متوالی بالا ؛ برای عکاسی از صحنه های پر تحرک به کار گرفته می شوند و این دوربین جدید نیز با سرعت عکاسی 7 فریم بر ثانیه در حالت ویزور ؛ برای عکاسی از انواع صحنه های ورزشی و پرتحرک مناسب است . همچنین عمق بافر برای نگهداری 100 فریم در ثانیه به لطف پشتیبانی از دو درگاه کارت حافظه UHS-II به وجود می آید . این حالت بدان معنا می باشد که عملکرد بسیار سریع این دوربین ؛ هیچ تاخیری در فرایند عکاسی شما ایجاد نمی کند .

نمایندگی نیکون - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون

عکاسی عروسی و مراسم

اگر حرفه شما عکاسی از عروسی و مراسم ها است ؛ این یک دوربین کاملا خوش دست برای شمامی باشد. بدنه این دوربین از کیفیتو استحکام کافی برخوردار است و سنسور 24 مگاپیکسلی آن رزولوشن کافی برای عکاسی در شرایط و محیط های با نور کم را به وجود می آورد. طول عمر باتری , دو درگاه کارت حافظه و اتوفوکوس تشخیص چشم و چهره را نیز در نظر داشته باشید .

نقد و بررسی دوربین نیکون Nikon D780
دوربین نیکون Nikon D780 رونمایی شد

 

نظرات