منوی تعمیرگاه دوربین

بررسی تخصصی سیستم اتوفوکوس 51 نقطه ای در دوربین های نیکون


بررسی تخصصی سیستم اتوفوکوس 51 نقطه ای در دوربین های نیکون

سیستم اتوفوکوس ۵۱ نقطه ای به معنای استفاده از ۵۱ نقطه اتوفوکوس در درون کادر برای آن می باشد که عکاس بتوان آرایه های مختلفی از تنظیمات فوکوس را با توجه به موقعیت های سوژه مورد استفاده قرار دهد . در واقع سیستم اتوفوکوس ۵۱ نقطه ای یک مستطیل بسیار بزرگ را در درون کادر ویزور تشکیل داده و فاصله بسیار ناچیزی میان نواحی اتوفوکوس در دوربین باقی می ماند و دراین شرایط دوربین حتی بر روی سوژه هایی که دارای حرکت های بسیار سریع هستند نیز فوکوس را به صورت مداوم حفظ خواهد نمود . در این سیستم تعداد ۱۵ نقطه از سه ردیف مرکزی نقاط فوکوس دارای سنسور های صلیبی شکل برای انجام یک تشخیص فوکوس قدرتمند می باشند .

در دوربین های پیشرفته ای همچون نیکون d4 از ماژول سنسور اتوفوکوس Multi-CAM 3500FX برای تعیین بسیار دقیق نقاط اتوفوکوس استفاده شده است . همچنین در این سیستم با استفاده از تنها یک نقطه اتوفوکوس می توان یک نقطه را به صورت دقیق بر روی سوژه انتخاب نموده و یا اینکه با استفاده از تمامی ۵۱ نقطه قابل استفاده برای اتوفوکوس یک سوژه دارای حرکت را تماما در پوشش اتوفوکوس دوربین قرار داد. با استفاده از نواحی دینامیک اتوفوکوس شما قادر خواهید بود تا از 9 ؛ 11 یا 21 نقطه اتوفوکوس استفاده نمایید .

لنز های AF NiKKOR با دیافراگم f/5.6 یا سریعتر از آن ؛ قادر به استفاده از تمان 51 نقطه اتوفوکوس برای تشخیص دقیق نقطه فوکوس در شرایط نوردهی -2 EV می باشند . این شرایط نور دقیقا حالتی است که در آن چشم انسان از درون ویزور قادر به مشاهده محیط نخواهد بود و در واقع این سیستم برای شما امکان عکاسی در شرایط و محیط های بسیار کم نور را فراهم می آورد .

بیشتر دوربین های DSLR نیکون که دارای سیستم اتوفوکوس 51 نقطه ای هستند دارای سه ردیف مرکزی 15 نقطه ای بوده که این ردیف ها از سنسور  های صلیبی شکل برای افزایش دقت اتوفوکوس استفاده می کنند و از این روی شناسایی کنتراست ها در هر دو دسته از سطوح عمودی و افقی را امکان پذیر می نمایند . در هر یک از لنز های AF NIKKOR با دیافراگم f/5.6 یا سریعتر سنسور های صلیبی قابلیت استفاده را خواهند داشت .

شناسایی سریعتر نقطه فوکوس

مود جدید “focus/release” گزینه اتوفوکوس مداوم را فراهم می آورد و این امکان را به عکاس می دهد تا تصاویر شارپ را با سرعت بالا از آغاز تا پایان زمان عکاسی به دست بیاورد . حتی اگر سوژه شما دارای تغییر موقعیت و تغییر سرعت بسیار ناگهانی باشد AF servo به صورت مداوم و در تمام شات ها فعال بوده و این اطمینان را به عکاس می دهد که نقطه فوکوس را با سرعت بالاتری به دست می آورید .

مود های اتوفوکوس :

مود AF-S تنها یک بار حالت SERVO  را فعال می کند و قفل فوکوس را انجام می دهد و از این روی برای سوژه های ساکن و ثابت مناسب می باشد .

مود AF-C حالت AF servo را به صورت مداوم فعال نموده و برای فوکوس بر سوژه های متحرک مناسب می باشد .

مود های نواحی اتوفوکوس :

در رابطه با AF-area modes چهار گزینه به طور معمول دیده می شوند . این نواحی عبارتند از : single point AF, dynamic-area AF, 3D-tracking و auto-area AF .

Single point AF ارایه گر یک دقت فوکوس نقطه ای بوده و برای عکاسی پرتره و حتی عکاسی ورزشی در جاهایی مناسب است که تعیین دقیق نقطه فوکوس اهمیت بسیار زیادی دارد .

Dynamic-area AF ارایه کننده فوکوس با 9 یا 21 و یا 51 نقطه می باشد و در صورت انتخاب هر یک از این نقاط تعدادی از نقاط اتوفوکوس به همراه هم برای تشخیص سوژه های در حال حرکت ؛ عمل می کنند .

حالت 3D-tracking تعقیب سوژه های در حال حرکت را ادامه می دهد و با حرکت دادن نقطه فوکوس برای شما امکان تمرکز بر ترکیب بندی را برای عکاس فراهم می آورد .

Auto-area AF بر اساس موقعیت چهره سوژه نقاط فوکوس را تعیین نموده و امکان تشخیص چهره را فراهم می آورد .

Group-area AF : در این حالت دوربین با استفاده از گروه های 5 نقطه ای اتوفوکوس که توسط کاربر انتخاب می شوند ؛ حالت اتوفوکوس را انجام می دهد . استفاده از این حالت ؛ خطر فوکوس دوربین بر پس زمینه به جای سوژه اصلی را تا حد زیادی کاهش می دهد و استفاده از این حالت برای سوژه هایی مناسب است که به طور معمول انجام فوکوس تک نقطه ای بر روی آن به دشواری انجام می شود .

 

نظرات
 

021-66720048 دفترجمهوری
021-88840065 دفتر هفت تیر
خیابان جمهوری،بعد از تقاطع شیخ هادی ساختمان آلومینیوم،طبقه11 واحد1117 تعمیرگاه مرکزی دوربین
میدان هفت تیر ابتدای خیابان بهارشیراز پلاک 189 طبقه3 واحد 6و7 شرکت ایده آل دوربین
مشاهده کلیه اخبار
نمایندگان فروش
CANON NIKON
=