نحوه انتخاب بهترین ایزو برای عکاسی

نحوه انتخاب بهترین ایزو برای عکاسی


 تنظیم حساسیت ایزو ، یکی از آسانترین تنظیمات دوربین برای یادگیری است و دلیل اصلی اثبات این مدعا آن است که افزایش دادن سرعت ایزو به عکاس امکان می دهد تا سرعت ثبت عکس های خود را بالاتر ببرد .

به همین دلیل ,  هر اندازه سرعت ایزو شما بالاتر باشد ؛ از سرعت شاتر بالاتری نیز می توانید استفاده نمایید و در این حالت عکسهای شارپتری خواهید داشت .

در شرایط افزایش ایزو و افزایش سرعت شاتر ، احتمال بلور شدن عکس به شدت پایین می آید و فریز کردن حرکت های سوژه به صورت بهتری انجام می شود .

بنابراین تنتظیم صحیح ایزو موجب شارپ تر شدن عکس ها خواهد شد .همانگونه که می دانیم ، ایزو تعیین کننده حساسیت سطح سنسور در برابر نور می باشد و بالاتر بردن مقدار ایزو ، موجب افزایش حساسیت سنسور به نور و سریعتر شدن سرعت ثبت عکس خواهد شد .

در اینجا ممکن است این سوال پیش آید که افزایش ایزو به معنای افزایش سرعت شاتر نیز خواهد بود و بنابراین برای هر عکس باید مقدار ایزو را افزایش داد.

این تصور کاملا اشتباه است زیرا افزایش دادن مقدار ایزو احتمال تشکیل نویز در تصویر را تا حد زیادی افزایش می دهد .

تعمیر دوربین - تعمیر لنز - تعمیر کانن - تعمیر نیکون

این نویز ها در زمان مشاهده عکس در صفحه نمایش دوربین چندان قابل رویت نیستند و برای بهتر دیدن آنها می بایست عکس را در اندازه های بزرگتر بر روی صفحه مانیتور کامپیوتر ملاحظه کنید .

بنابراین استفاده از ایزو همیشه باید به عنوان آخرین راه حل در نظر گرفته شود و حتی المقدور می توانید از کم کردن دیافراگم استفاده کنید و اگر به سرعت مورد نظر خود دست پیدا نکردید ؛ آنگاه می توانید تغییر ایزو را در نظر بگیرید .

برای تنظیم صحیح مقدار ایزو شما باید حد واسط سرعت و کیفیت را مد نظر قرار دهید و در اینجا شما می بایست نور موجود در محیط را مورد سنجش قرار داده و سپس کمترین مقدار ایزو ممکن برای ثبت یک عکس شارپ و سریع را تنظیم نمایید .

برای بهترین تنظیمات ایزو در شرایط مختلف به چند مثال زیر توجه نمایید :

نمایندگی تعمیرات کانن - تعمیر دوربین کانن - نمایندگی کانن تهران

عکس بالا برای ثبت بازتاب ها از سطح آب دریاچه ، با ایزو 100 در شرایط نور عالی روز ، انجام شده است.

در طول زمان های روز و در شرایط تابش عالی نور آفتاب می بایست ایزو را در عدد 100 قرار داد . در این موقعیت ، این ایزو ، سریعترین حالت ممکن را به وجود می آورد .

 

نمایندگی تعمیرات کانن - تعمیر دوربین کانن - نمایندگی کانن تهران

در تصویر فوق ؛ عکس برداری از پرنده در شرایط سایه با ایزو 500 انجام شده است .

در زمان های عکاسی با نور روز در حالی که سوژه در سایه یک دست قرار گرفته است می توان از ایزو 400 به بالا استفاده نمود .

در اینجا می بایست سرعت شاتر را در عددی بالاتر از فاصله کانونی لنز قرار داد .

تعمیر دوربین - تعمیر لنز - تعمیر کانن - تعمیر نیکون

به عنوان مثال در شرایط استفاده از فاصله کانونی 100 میلی متر سرعت شاتر شما باید 1/100 ثانیه باشد و در صورتی که از فاصله کانونی 400 میلیمتر بر روی لنز خود استفاده می کنید سرعت شاتر شما باید 1/400 ثانیه باشد .

برای تعیین مقدار ایزو در یک صحنه خاص نیز به همین گونه می توان عمل کرد . اگر سرعت ایزو کمتر از مقدار فاصله کانونی لنز می باشد ، آنرا 100 شماره افزایش دهید . این روش برای کار با لنز های زوم در شرایط عکاسی از سوژه در حالت سایه مورد استفاده قرار می گیرد .

نمایندگی تعمیرات کانن - تعمیر دوربین کانن - نمایندگی کانن تهران

در شرایط هوای ابری و بارانی نیز همانند وضعیت سایه می توان عمل کرد . در هوای ابری ، هوای بارانی ، صبح خیلی زود ، مبنای تنظیم ایزو را از 400 به بالا در نظر بگیرید.

تعمیر دوربین - تعمیر لنز - تعمیر کانن - تعمیر نیکون

اگر در این حالت به سرعت مناسب برای شارپ شدن سوژه دست پیدا نکردید ؛ ایزو را 100 عدد افزایش دهید و این روند را تکرار کنید تا به شارپترین حالت ممکن دست پیدا کنید . در اینجا نیز توصیه می شود ابتدا از بازترین حالت دیافراگم استفاده نمایید و تنظیم مقدار ایزو را به عنوان گزینه بعدی مد نظر قرار دهید .

 

نمایندگی تعمیرات کانن

نظرات

ممنون ولی لطفا بحث های پیشرفته تر در مورد ایزو بگذارید. مثل native iso و روش پیدا کردنش در دوربین های مختلف و روش پیدا کردن dynamic range در هر عدد ایزو

چهارشنبه 1398/10/04 14:13

شیوه گزیده گویی با توجه به در نظر داشتن انسجام موضوع و رساندن پیام مطلب به صورت واضح در قالب چند پاراگراف کار بسیار جالبی که بابتش از شما تشکر میکنم و امیدوارم این شیوه ادامه دار باشه و بار محتوایی بیشتری پیدا کنه و قطع نشه یک اشکال هم داشتم البته نمیدونم چقدر عمومیه ولی من زمانی که مطالب رو به صورت پی دی اف دانلود میکنم بخشهایی از مقاله ها ناقص میشه خواستم بدونم اگه مشکل از سایت هست رفع اشکال بشه با تشکر

چهارشنبه 1396/08/03 13:41