منوی تعمیرگاه دوربین

کاربران نیکون گزارشی دیگر از مشکلات خود با شاتر D750 را مطرح کرده اند


کاربران نیکون گزارشی دیگر از مشکلات خود با شاتر D750 را مطرح کرده اند

 

با وجود جنجالهایی که جراید و رسانه ها علیه نیکون D750 به دلیل وجود چندین ایراد در این دوربین به راه انداخته بودند، به واسطه این فشارها ، نمایندگی NIKON مجبور شد در سپتامبر 2014 رسماً وجود یک ایراد را اعلام نماید.

اگر چه شرکت نیکون طی دو فراخوان به وجود ایرادی ( تشکیل شدن FLAR به واسطه نقص در شاترها) در این دوربین را اعتراف نمود و ضمن تأیید وجود مشکلات آن ، خود را متعهد به برطرف کردنش نمود (که فراخوان آن در سایت ایده آل دوربین نیز قید شده بود) ، در واقع منشأ این ایراد ، در خط تولید کارخانه بود، بدین صورت که در تولید این دوربین از شاترهایی استفاده میشد که خودشان یک ایراد ساختاری داشتند به طوری که در برخی از دوربینها تصاویر تار و تاریک ثبت میشدند و در برخی دیگر روشنایی کنترل نشده زیادی به صورت FLAR در بالای عکس به وجود می آمد که برای از بین بردن آن عکاس مجبور بود میزان روشنایی محیط را به اندازه ای که کمتر از میزان درست و واقعی نور محیط بود، کاهش دهد.

اما پس از گذشت چند وقت از مشخص شدن ایراد FLARE،  ایرادات دیگری نیز برای کاربران به صورت جسته گریخته نمایان شد، این ایرادات که به صورت نهفته باقی مانده بودند،  پس از این که مدتی دوربین به کار گرفته شده بود،‌ این ایرادات نیز آشکار شدند و نتیجتاً شکایات و گزارشاتی در فرومهای اینترنتی و رسانه های دیگر منعکس گردید.

برای اولین بار، یک گزارش جالب توسط تعدادی از کاربران سایت NIKONISTAS مطرح شد که بعدها در دسامبر 2014  در سایت مرجع DPReview به صورت رسمی عنوان گردید، این گزارش، حاوی ایراداتی بود که توسط کاربران در فروم DPReview با عنوان "مشکلات کاربران از نیکون D750"  به عنوان کامنت گذاشته شده بود، تا اینکه سایت DPReview طی مقاله ای اعلام کرد که: با توجه به شواهد و تحقیقات، اینطور به نظر می آید که برخی از دوربینها دارای ایرادات مختلفی هستند این سریال دوربینها جزء لیست شماره سریالهای دوربینهایی که احتمال معیوب بودن آنها میرود نیست و نیکون آنها را بدون عیب معرفی میکند اما آنها در عمل مشکل دارند.

پس از بررسی تاریخ شکایت تعداد کثیری از مطالب مطرح شده در انجمنها و فرومهای مختلف ، مشخص شد که تمامی دوربینهایی که از تاریخ دسامبر 2014 تا مارس 2016 (دی ماه سال 93 تا فروردین سال 95) تولید شده اند دارای یک ایراد مشابه هستند . ایراد مشترک این دوربینها قفل شدن دوربین در هنگام عکاسی است که عموماً زمانی این اتفاق می افتد که پس از یک دوره خاموشی دوربین ، شاتر  برای بار اولین بار ، جهت عکاسی بکار می افتد. پس از قفل شدندوربین در Display آن پیام “err” نمایش داده میشود.

در برخی موارد که نیاز ضروری به ادامه عکاسی احساس میشود و کاربر پس از قفل کردن دوربین مجدداً به روی دکمه شاتر کلیک میکند، ایرادات ثانویه ای با از کار افتادن یکی قطعات زیر ظاهر میشود: از کار افتادن باتری ، کارت SD و لنـز که گاهی نیز هر سه مورد مذکور با هم از کار می افتند. گاهی فقط دو مورد از کار می افتند و گاهی نیز دوربین برای 24 ساعت باید خاموش بماند تا بتوان مجدداً از آن استفاده کرد.

برخی از شکایات مطرح شده توسط کاربران در فرومهای مختلف برای نمونه در زیر آمده است:

"دوربین 750D من وقتی آینه بالا بود قفل شد و این اتفاق وقتی افتاد که اولین نیرو رو برای عکاسی به دکمه شاتر وارد کردم تا اولین عکس را بگیرم و از آن لحظه تا تقریبا نصف روز دوربین من از کار افتاده بود " این مطلب را شخصی با کدکاربری stevef1961 در فروم سایت DPReview نوشته بود.

"سریال دوربین من جز هیچکدام از سریالهایی که سایت نیکون به عنوان معیوب اعلام کرده است نبود […] این اتفاق در شات اول و در روز اول برایم رخ داد. بعد از فشار دادن کلید شاتر دستگاه کلاً هنگ کرد، بعد عبارت “err” در منظره یاب (viewfinder) به نمایش درآمد، به محض اینکه برای بار دوم کلید شاتر را فشار دادم دوربین از حالت قفل بودن در آمد اما بجز عکس اول بقیه تصاویر خراب شده بودند و دوربین تا آخر روز به همین منوال باقی ماند.......... و در روز بعد هم دقیقاً همان اتفاقات تکرار شد." این مطلب را کاربری با کد easagp در سایت Nikonistas نوشته بود.

طبق معمول همیشه کلید شاتر را فشار دادم تا عکس بگیرم، اما دوربین به صورت غیر منتظره ای به یک به ارور سخت رفت" این مطلب را نیز کاربر دیگری در فروم on Fredmiranda نوشته بود.

مطلب بالا را کسی نوشته بود که قبل از این ایراد،  یکبار دوربینش را به نمایندگی نیکون جهت تعمیر شاتر ارسال کرده بود و دوربین به تازگی از تعمیرگاه برگشته بود.

گزارشات و تجربیات مشابهی که توسط کاربران فرومهای DPReview و Nikonistas به صورت پست ها گذاشته اند و دیگر مطالبی که در این زمینه طی گفتگوهای مشابه در انجمن های مشابه بیان شده است حاکی از آن است که این ایرادها برای همه حتی کسانی که خودشان عکاسان حرفه ای بوده اند اتفاق افتاده است.

یکی از کاربران که این مشکل برایش پیش آمده بود طی شکایتی چنین اعلام کرده است که:

باورم نمیشود که باید دوربینم را مجدداً تعمیر کنم،  من به تازگی تیغه های شاتر دوربینم را تعویض کرده بودم اما الان و با این سرعت (که از تعویض تیغه های 750 من فقط5 ماه گذشته است) ، آنها دوباره به مشکل خورده اند و من باید دوباره دوربینم را برای تعمیر شاتر ببرم و  400 یورو نیز بپردازم.

آیا این شروع یک مشکل جدید برای دوربین D750 است؟

هنوز خیلی زود است که با چند گزارش بگوییم که اعلام کنیم دوربین نیکون D750 دچار ایراد جدیدی شده باشد. اما با شرایط موجود بهتر است که خود شرکت نیکون یک فراخوان دیگر برای این دوربینهای اینچنینی بگذارد قبل از اینکه شکایات اینچینی دوباره دامنه دار و فراگیر شود.

شما چطور؟ اگر شما کاربر دوربین NIKON D750 هستید آیا این موارد ذکرشده برای شما هم اتفاق افتاده است؟ آیا شما سریال دوربین خود را برای مشکل FLARE  در فراخوان قبلی کمپانی نیکون به آزمون گذاشته اید؟ شما میتوانید نظر خود را در بخش نظرگذاری این خبر منعکس کنید تا در صورت وجود موارد مشابه بیشتر، سازمان خدماتی تعمیرگاه مرکزی دوربین / ایده آل دوربین ، به عنوان تنها نماینده رسمی خدمات پس از فروش  نیکون در ایران ، این موارد را پیگیری و با کمپانی در میان بگذارد.

 

خبرهای دیگر

این دوربین 20 ساله ، سریعتر از دوربین نیکون D5 عکاسی میکند.

نظرات
 

021-66720048 دفترجمهوری
021-88840065 دفتر هفت تیر
خیابان جمهوری،بعد از تقاطع شیخ هادی ساختمان آلومینیوم،طبقه11 واحد1117 تعمیرگاه مرکزی دوربین
میدان هفت تیر ابتدای خیابان بهارشیراز پلاک 189 طبقه3 واحد 6و7 شرکت ایده آل دوربین
مشاهده کلیه اخبار
نمایندگان فروش
CANON NIKON
=