منوی تعمیرگاه دوربین

نحوه عملکرد مود نورسنجی Highlight-weighted metering در دوربین های نیکون


نحوه عملکرد مود نورسنجی Highlight-weighted metering در دوربین های نیکون

 

نمایندگی نیکون - مود نورسنجی Highlight-weighted metering یک حالت نورسنجی جدید در دوربین های نیکون است که دوربین با استفاده از آن نواحی دارای هایلایت را برای دستیابی به یک نوردهی مناسب ، مورد سنجش و ارزیابی قرار می دهد .

استفاده از این مود نورسنجی برای ارزیابی هایلایت ها در زمانی موثر است که سوژه دارای حرکت بوده و یا اینکه از نورپردازی لکه ای یا نورهای رنگی برای روشن نمودن سوژه استفاده شده است .

برای عکاسی از لباس عروس که به صورت تک نور نوردهی شده است و یا در هر موقعیت دیگری که از وضعیت نوردهی نا متناسب استفاده شده

و یا در موقعیت هایی که پس زمینه تاریک تر از سوژه است ؛ از مود نورسنجی Highlight-weighted metering می توان استفاده نمود .

برای انتخاب این مود نورسنجی در دوربین های نیکون ؛ دکمه نورسنجی را فشار داده و همزمان با نگه داشتن آن ؛ دایل اصلی دوربین را بچرخانید .

نمایندگی تعمیر دوربین نیکون - نمایندگی رسمی نیکون

سوژه های دارای حرکت :

اگر چه با استفاده از مود نورسنجی SPOT یک نقطه خاص از سوژه را می توان هدفگیری نمود اما در رابطه با سوژه های دارای حرکت , انجام این هدف گیری ممکن است دشوار باشد .

مود نورسنجی Matrix نیز وضعیت نوردهی در تمام کادر تصویر از جمله پس زمینه را به حالت تعادل نزدیک می کند و از این روی ممکن است برخی از هایلایت ها را به صورت بیش از اندازه نوردهی نموده و جزئیات آن قسمت ها را از دست بدهد .

در این شرایط ممکن است مجبور شوید تا از حالت های جبران نوردهی هم استفاده کنید . در مقابل با استفاده از  حالت نورسنجی Highlight-weighted metering ؛ این مود به صورت خودکار به جستجو و بررسی نقاط دارای هایلایت در تصویر پرداخته و آنها را به یک ئضعیت بهینه و مناسب نزدیک می کند .

نمایندگی تعمیر دوربین نیکون - نمایندگی رسمی نیکون

نورسنجی با مود Matrix

نمایندگی تعمیر دوربین نیکون - نمایندگی رسمی نیکون

نورسنجی با مود Highlight-weighted metering

 

نورهای رنگی

مود نورسنجی Highlight-weighted metering  برای جلوگیری از نوردهی بیش از اندازه ؛ رنگ منبع نور را نیز مورد محاسبه قرار می دهد .

در مود های نورسنجی Matrix و Spot سوژه های دارای رنگ تند و تیز و یا نورهای رنگی ممکن است جزئیات خود را از دست بدهند

زیرا مود Matrix برای نوردهی بهینه تمام کادر را مورد ارزیابی قرار می دهد و مود Spot تنها روشنایی تصویر را ارزیابی می کند .

در زمان استفاده از Highlight-weighted metering رنگ نور حتی در نواحی دارای هایلایت نیز مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد .

صحنه های چالش بر انگیز

در زمان تاریک بودن سوژه و روشن بودن پس زمینه در زمان استفاده از Highlight-weighted metering نوردهی بر اساس نور پس زمینه تنظیم می شود

و این امر موجب تاریک شدن سوژه می شود . از این مود برای دستیابی به تصاویر سیلوئت به خوبی می توان استفاده نمود اما برای به دست آوردن یک حالت نوردهی بهینه بر روی سوژه استفاده از مود نورسنجی Matrix گزینه بهتری است .

در زمانی که یک نقطه پر نور در کادر صحنه وجود دارد دوربین این نقطه پر نور را به عنوان یک هایلایت در نظر گرفته و سوژه اصلی را کمتر نوردهی می کند .

در این شرایط کادر بندی را به گونه ای انجام دهید که نقطه هایلایت شده از کادر خارج شده و یا از مود نورسنجی Matrix استفاده نمایید .

در صورت تمایل با استفاده از Active D lighting  به همراه مود نورسنجی Highlight-weighted metering می توان کمی سایه ها را روشن تر نموده و از کنتراست ها کم کرد .

 

نظرات
 

021-66720048 دفترجمهوری
021-88840065 دفتر هفت تیر
خیابان جمهوری،بعد از تقاطع شیخ هادی ساختمان آلومینیوم،طبقه11 واحد1117 تعمیرگاه مرکزی دوربین
میدان هفت تیر ابتدای خیابان بهارشیراز پلاک 189 طبقه3 واحد 6و7 شرکت ایده آل دوربین
مشاهده کلیه اخبار
نمایندگان فروش
CANON NIKON
=