نقد و بررسی اولیه دوربین فوجی فیلم Fujifilm GFX 100S

نقد و بررسی اولیه دوربین فوجی فیلم Fujifilm GFX 100S

 

آخرین و جدید ترین محصول مدیوم فرمت فوجی فیلم با نام Fujifilm GFX 100S با قیمتی در حدود 6000 دلار به زودی در بازار های جهانی عرضه می شود .این دوربین با رزولوشن 100 مگاپیکسل یک دوربین منحصر به فرد در بازار امروزی به شمار نمی آید اما در هر صورت برای آن دسته از افرادی که شیفته دستیابی به رزولوشن فوق العاده بالا در تصاویر خود هستند ؛ این یک محصول بسیار جذاب و شگفت انگیز خواهد بود ..

تعمیر دوربین - دوربین فوجی فیلم

سنسور مدیوم فرمت 102 مگاپیکسلی

در درون بدنه دوربین Fujifilm GFX 100S از یک سنسور 102 مگاپیکسلی استفاده شده است که عینا مشابه با سنسور موجود در مدل اصلی GFX 100 است . این دوربین علاوه بر رزولوشن فوق العاده بالا ؛ دارای سیستم تشخیص فاز مبتنی بر سنسورنیز است که این امکان موجب می شود تا بهبود های قابل ملاحظه ای در زمینه تشکیل نویز و دامنه دینامیکی دوربین درمقایسه با مدل های GFX 50S و 50R به وجود آید . در مقایسه با سایر دوربین های مدیوم فرمت ؛ سرعت اتوفوکوس GFX 100S کاملا شگفت انگیز است و از این لحاظ تفاوتی با دوربین های پرچمدار فول فریم ؛ دیده نمی شود .

استفاده از این سنسور در یک دوربین 6000 دلاری یک خبر بسیار خوب برای کسانی است که در هر صورت تمایل به استفاده از سیستم های GFX دارند اما کمپانی فوجی فیلم برای کاهش حجم و وزن بدنه ؛ طراحی واحد شاتر این دوربین را به طور کلی مورد بازنگری قرار داده است . شاتر این دوربین 22 درصد سبکتر و 16 درصد کوچکتر از شاتر موجود در مدل GFX 100 است و فناوری آن به گونه ای است که از عملکرد کاملا کم صدایی در طول زمان عکاسی برخوردار می باشد .

تعمیر دوربین - دوربین فوجی فیلم

شکل ظاهر مشابه با دوربین های DSLR

اگر چه مدل قبلی فوجی فیلم یعنی GFX 100 یک دوربین کاملا حجیم و سنگین بود اما X100S ظاهری شبیه به دوربین های DSLR را تداعی می نماید و قرار گرفتن دایل مود در شانه سمت چپ بدنه آن ؛ کاملا در به وجود آمدن این حالت موثر است .صفحه نمایش بزرگ 1.8 اینچی موجود در قسمت بالای سمت راست بدنه نیز در افزایش جذابیت این دوربین تاثیر زیادی دارد .

 

تعمیر دوربین - دوربین فوجی فیلم

ویزور الکترونیکی OLED

یکی از نقاط ضعف این دوربین در مقایسه با مدل قدیمی تر GFX 100 ویزور الکترونیکی آن است و واضح ترین تفاوت در این میان ثابت بودن ویزور در مقایسه با ویزور متحرک مدل قدیمی تر فوجی فیلم است . کارشناسان تعمیر دوربین بر این باورند که ثابت بودن این ویزور اهمیت زیادی ندارد اما در هر صورت کاهش کیفیت و رزولوشن آن از 5.67M-dots به 3.69M ، یک نقطه ضعف بسیار محسوس خواهد بود .

همچنین وجود جوی استیک تنظیم فوکوس در سمت راست LCD ؛ یک نکته قابل ملاحظه است . این جوی استیک 8 جهته ؛ به خوبی امکان کنترل فوکوس دوربین در طول زمان عکاسی را فراهم می آورد .

تعمیر دوربین - دوربین فوجی فیلم

صفحه ال سی دی بازشونده

صفحه ال سی دی دوربین فوجی فیلم GFX 100S باز شونده است و در دومحور دارای چرخش می باشد . شبیه این حالت در مدل های قدیمی تر GFX 50S و GFX 100 نیز دیده می شود . این صفحه دارای قابلیت حرکت به سمت بالا بوده و بازکردن آن به طرف سمت راست دوربین ؛ عکاسی با دوربین در وضعیت عمودی را نیز امکان پذیر می نماید .

تعمیر دوربین - دوربین فوجی فیلم

باتری

یکی دیگر از پیامد های کاهش سایز و حجم در این دوربین ؛ کاهش اندازه باتری آن است . و کاهش حجم باتری موجب شده است تا برای این دوربین از باتری مدل NP-W235 استفاده شود که همان باتری موجود در X-T4 است اما در هر صورت این باتری به رغم حجم و سایز کوچکتر ؛ از طول عمر کافی و مناسبی برخوردار است و بر اساس اعلام کمپانی فوجی فیلم این باتری در هر مرتبه شارژ کامل قادر به ارایه 460 عکس می باشد .

تعمیر دوربین - دوربین فوجی فیلم

دو درگاه کارت حافظه

برای دوربین فوجی فیلم Fujifilm GFX 100S از دو درگاه کارت حافظه SD با قابلیت پشتیبانی از UHS-II و عکاسی متوالی با سرعت 5 فریم بر ثانیه به همراه اتوفوکوس استفاده شده است . در صورتی که عکاس تمایل داشنته باشد تا از فرمت های بسیار سنگین Raw یا TIFF استفاده کند ؛ به کارگیری کارت حافظه های بسیار پر سرعت UHS-II ؛ یک نکته ارزشمند به شمار می آید .

 

فیلمبرداری 4k/30p

دوربین جدید فوجی فیلم GFX 100S قادر به انجام فیلمبرداری با کیفیت 4K/30 بدون کراپ است . این کیفیت در دوربین قدیمیتر GFX 100 نیز مشاهده می شود و در اینجا نیز همانند مدل قدیمیتر طیف کاملی از درگاه ها و اتصالات HDMI و USB C و رابط هدفون ؛ میکروفون و سینک فلاش نیز مشاهده می شوند .

تمامی درگاه های ورودی و خروجی دوربین دارای درپوش لاستیکی بوده و بنا بر اعلام فوجی فیلم  ، دوربین جدید GFX 100S از مقاومت کافی در برابر نفوذ رطوبت برخوردار است .

 

رونمایی از لنز XF50mmF1.0 R WR در کمپانی فوجی فیلم

 

نقد و بررسی اولیه دوربین فوجی فیلم Fujifilm X-S10

 

جدید ترین محصول فوجی فیلم با نام Fujifilm X100V معرفی شد

 

چرا فوجی فیلم GFX 100 یک دوربین سطح بالا است ؟
 

نظرات