منوی تعمیرگاه دوربین

مفهوم دما وکنتراست در عکاسی


مفهوم دما وکنتراست در عکاسی

 

نمایندگی کانن - برای مدت زمانی نسبتا طولانی ؛ عکاسی در سبک سیاه و سفید حالت پایه و استاندارد برای ثبت عکس به شمار می آمده است .

اما از زمانی که مفهوم قرار گرفتن رنگ ها در عکس به وجود آمد ؛ هنرمندان عکاس مجبور شدند تا با اصول پایه و برخی از مفاهیم در رابطه با رنگ ها بیشتر آشنا شوند .

کنتراست

در عکاسی سیاه و سفید ، کنتراست به معنای تفاوت میان روشنترین و تاریک ترین بخش های صحنه در عکس می باشد .

اما در واقع کنتراست به معنای آن است که در درون کادر تصویر ؛ رنگ سفید به چه میزان سفید دیده می شود ؟

در عکاسی سیاه و سفید تنها سه تنالیته رنگ دیده می شوند که این سه تنالیته عبارتند از کم کنتراست ؛ کنتراست متوسط و کنتراست بالا

اما در عکاسی با استفاده از رنگ ها کمی مفاهیم پیچیده تری وجود خواهند داشت . در عکسهای رنگی مفهوم کنتراست های رنگی نیز پدیده ای نو ظهور به شمار می آیند .

کنتراست های رنگی در اثر نحوه تعامل رنگ ها با یکدیگر به وجود می آیند .

در اینجا ؛ همزمان با آنکه نسبت تاریکی به روشنایی برای ایجاد کنتراست مورد استفاده قرار می گیرد ؛ اما رنگ ها نیز با توجه به محیط پیرامونی خود به وجود آورنده حالت هایی از کنتراست خواهند بود .

نمایندگی کانن - نمایندگی نیکون - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین کانن

به عنوان مثال در تصویر فوق توپ سفید از یک حالت کنتراست رنگی در برابر چمن سبز برخوردار است و از این روی این کنتراست به جلب توجه به سمت سوژه اصلی کمک می نماید .

نمایندگی کانن - نمایندگی نیکون - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین کانن

دمای رنگ

هر زمان که به مفهوم رنگ در درون عکس توجه می شود ؛ دمای رنگ ها نیز باید مورد توجه قرار بگیرند .

رنگ های مختلف دارای دمای رنگ متفاوتی هستند و از این روی می توان توجه نمود که رنگ نور آفتاب در ساعت های مختلف روز ؛ دارای ویژگی های متفاوتی می باشد .

اگر چه برای تعیین دمای رنگ نور از سنجش های تکنیکی متفاوتی می توان استفاده نمود ؛ اما ساده ترین راه برای پی بردن به تفاوت ها توجه به مفهوم رنگ ( Tint ) – در فارسی به معنای ته رنگ یا سایه رنگ – می باشد .

Tint  و دمای رنگ به همراه هم مفهوم وایت بالانس را به وجود می آورند . این دو عامل بر ادراک و تلقی سنسور دوربین از مفهوم رنگ ها تاثیر گذار می باشند و ازاین روی به عنوان مثال هر زمان که شما تحت شرایط تابش نور فلورسنت عکاسی می کنید ِ شاهد به وجود آمدن ته رنگ ( Tint ) رنگ سبز بر روی تصویر خود خواهید بود .

نمایندگی کانن - نمایندگی نیکون - تعمیر دوربین نیکون - تعمیر دوربین کانن

استفاده از دمای رنگ

در زمان ثبت هر عکس به حالت tint یا ته رنگ غالب در کل تصویر باید توجه داشته باشیم .

ته رنگ متمایل به قرمز مثل حالت هایی که در زمان غروب آفتاب مشاهده می شود باعث تخت و یکنواخت شدن تنالیته پوست انسان می شود

و این در حالی است که ته رنگ آبی برای عکاسی از محصولات در زمانی مناسب است که به یک حالت رنگ خنثی نیازمندیم .

وایت بالانس دوربین از راه های مختلفی قابل تنظیم است . با استفاده از فیلتر های دوربین و یا با استفاده از نرم افزار های ویرایش عکس , وایت بالانس دوربین را می توان تغییر داد .

دیافراگم و سرعت شاتر نیز بر این عامل تاثیر گذار خواهند بود و یک ایده بسیار مطلوب آن است که از یک صحنه واحد در حالت های مختلف وایت بالانس عکاسی کنید تا در زمان تصمیم گیری ؛ از قدرت عمل بالاتری برخوردار باشید .

 

نظرات
 

021-66720048 دفترجمهوری
021-88840065 دفتر هفت تیر
خیابان جمهوری،بعد از تقاطع شیخ هادی ساختمان آلومینیوم،طبقه11 واحد1117 تعمیرگاه مرکزی دوربین
میدان هفت تیر ابتدای خیابان بهارشیراز پلاک 189 طبقه3 واحد 6و7 شرکت ایده آل دوربین
مشاهده کلیه اخبار
نمایندگان فروش
CANON NIKON
=