نقد و بررسی دوربین کانن Canon EOS R6

نقد و بررسی دوربین کانن  Canon EOS R6

 

دوربین کانن Canon EOS R6 یک دوربین فول فریم میرورلس است که برای عکاسی و تصویر برداری در سطح حرفه ای طراحی شده است . این دوربین در رده پایین تر از محصول پیشرفته تر Canon EOS R5 قرار می گیرد اما درهر صورت بسیاری از ویژگی های محصولات پیشرفته تر را در درون آن نیز میتوان مشاهده نمود .

 

همچنین این دوربین یکی از اولین محصولات سطح حرفه ای است که از لحاظ قابلیت های عکاسی و فیلمبرداری از آخرین فناوری های مرتبط با دامنه دینامیکی گسترده دوربین های جدید استفاده می نماید.

تعمیر دوربین کانن - نمایندگی تعمیر دوربین کانن

ویژگی های اصلی این دوربین به صورت مختصر عبارتند از :

سنسور 20MP Dual Pixel CMOS

استابیلایزر داخل بدنه با قدرت اصلاح 8EV

سیستم اتوفوکوس Dual Pixel AF II با قدرت تعقیب سوژه مبتنی بر هوش مصنوعی و سطح پوشش 100 درصد

سرعت عکاسی 20 فریم بر ثانیه با شاتر الکترونیک و 12 فریم بر ثانیه با شاتر مکانیکی

فیلمبرداری با کیفیت UHD 4K تا 60 فریم بر ثانیه و 1080 تا 120 فریم بر ثانیه

ثبت تصاویر داخلی با 10-bit 4:2:2 در هر دو لاگ C-Log و HDR PQ

عکاسی 10-bit HDR با فرمت HEIF

ویزور الکترونیکی با کیفیت 3.68M نقطه

صفحه ال سی دی لمسی کاملا چرخان با کیفیت 1.62M

طول عمر باتری برای ثبت 360 عکس

تعمیر دوربین کانن - نمایندگی تعمیر دوربین کانن

دوربین کانن Canon EOS R6 از اواسط تابستان با قیمت 2499 دلار برای بدنه و با قیمت 3599 دلار به همراه یک لنز 24-105mm F4L در بازار های جهانی ارایه می شود .

 

سنسور 20 مگاپیکسلی موجود در درون بدنه Canon EOS R6 را پیش از این در بدنه دوربین کانن EOS-1D X III مشاهده نموده  ایم . کانن تفاوت های موجود در سنسور این دو دوربین را چندان مورد اشاره قرار نمی دهد اما به هر روی ما می دانیم که سنسور R6 دارای یک فیلتر ضد اعوجاج است که مشابه آن در دوربین 1D X III مشاهده نمی شود . همچنین به همراه این سنسور یک پردازنده پر قدرت 'Digic X' قرار دارد که بر اساس نظر کارشناسان عملکرد بسیار فوق العاده ای را در زمینه اتوفوکوس تعقیب سوژه ارایه می دهد .

تعمیر دوربین کانن - نمایندگی تعمیر دوربین کانن

ترکیب سرعت و قدرت بسیار بالا برای این دوربین نوید بخش آن خواهد بود که Canon EOS R6 یک دوربین بسیار پر قدرت برای عکاسی از سوژه های پر تحرک است . شاتر مکانیکی R6 قادر به ثبت 12 فریم بر ثانیه به همراه اتوفوکوس کامل است و در حالت شاتر الکترونیک ؛ سرعت آن به 20 فریم بر ثانیه می رسد که برابر با بالاترین سرعت موجود در 1D X III در حالت نمای زنده می باشد .

تعمیر دوربین کانن - نمایندگی تعمیر دوربین کانن

به صورت پیش فرض این دوربین بر پایه استفاده  از شاتر الکترونیک قرار گرفته است اما کاربر این اختیار را دارد که بنا به دلخواه خود در هر زمان از شاتر مکانیکی یا الکترونیکی دوربین خود استفاده نماید .

تعمیر دوربین کانن - نمایندگی تعمیر دوربین کانن

استابیلایزر

تا به امروز تردید هایی در رابطه با استفاده از استابیلایزر داخل بدنه یا استابیلایزر مبتنی بر لنز وجود داشته است . همچنین تردید هایی در رابطه با صحت عملکرد استفاده از این دو سیستم به همراه هم وجود داشته است .

اکنون کانن یک گام فراتر نهاده است و ارتباط موثر و پایداری را میان این دو سیستم ایجاد نموده است . این امر بدان معناست که لنز  های IS اطلاعات لازم از حرکت سنسور ها و ژیروسکوپ های داخلی بدنه را به دست آورده و سیستم استابیلایزر داخلی بدنه نیز اطلاعات مربوطه را از سنسور های موجود در دوربین به دست می آورند . با انجام این همکاری کانن نوعی از سیستم تثبیت تصویر را به وجود آورده که قادر به انجام 8 استاپ کاهش لرزش تصویر می باشد.

تعمیر دوربین کانن - نمایندگی تعمیر دوربین کانن

اتوفوکوس

سیستم اتوفوکوس دوربین کانن Canon EOS R6 از نوع Dual Pixel AF II می باشد و در این سیستم هر پیکسل از دو پیکسل فرعی در سمت چپ و راست تصویر تکشیل شده است . از اختلاف میان آن چیزی که توسط این دو پیکسل مشاهده می کنند به  دوربین امکان می دهد تا اتوفوکوس تشخیص فاز را با دقت بسیار بالا انجام دهد . در این سیستم از تمام سطح سنسور برای اتوفوکوس استفاده شده و سطح پوشش اتوفوکوس به صورت 100 درصد خواهد بود .

تعمیر دوربین کانن - نمایندگی تعمیر دوربین کانن

دوربین کانن EOS R6 از همان پردازش و الگوریتم های دوربین فوق حرفه ای 1D X Mark III استفاده می کند اما کانن چنین اعلام نموده است که قدرت تعقیب سوژه در این دوربین ؛ حتی در سطح بالاتری نیز قرار خواهد داشت .

 

فیلمبرداری

در مقایسه با R5 مشخصات فیلمبرداری دوربین کانن Canon EOS R6 چندان چشمگیر نیست اما در  هر صورت بیشتر از حد کافی می باشند .

قابلیت فیلمبرداری با کیفیت UHD 4K کاملا در تمام سطح سنسور انجام نمی شود اما تفاوت بسیار ناچیزی را نسبت به 1D X III ارایه می دهد . همچنین باید اشاره نموده که دوربین R6 اولین دوربین در کلاس خود است که قادر به انجام 4K/60p در تمام سطح سنسور بوده و در این حالت از Dual Pixel AF نیز استفاده می نماید . در تمامی مود های فیلمبرداری با این دوربین همچنان محدودیت زمان تصویر برداری در 29 دقیقه و 59 ثانیه وجود دارد .

تعمیر دوربین کانن - نمایندگی تعمیر دوربین کانن

فوتیج های ویدیویی به صورت پیش فرض در 8-bit H.264 ثبت می شوند دارای دو مود 10-bit H.265 نیز می باشد . اولین مود از این موارد لاگ متعارف C-Log gamma است که در آن از اطلاعات موجود در بین استاپ های نور ثبت شده برای کالر گریدینگ و انتخاب واکنش به تنالیته رنگ ها استفاده می شود و در حالت دوم گزینه ثبت با 'HDR PQ' وجود دارد که در آن از دامنه  گسترده تر مقدار های روشنایی تصویر برای ثبت تصاویر قابل نمایش در تلویزیون های HDR استفاده می شود.

 

تعمیر دوربین کانن

 

 

نظرات