منوی تعمیرگاه دوربین

7 نکته عالی برای ارتقاء توانایی ها در عکاسی سیاه و سفید


7 نکته عالی برای ارتقاء توانایی ها در عکاسی سیاه و سفید

خلق تصاویر سیاه و سفید کار آسانی نیست و برای موفقیت در ثبت این آثار به خلاقیت زیادی نیاز است . گاهی دست یافتن به نتیجه قابل قبول در ثبت یک تصویر سیاه و سفید ، ممکن است ساعت ها به طول  انجامد . با وجود سختی کار و نیاز به دقت زیاد در انجام این کار ، اما راه کار  هایی وجود دارند که با استفاده از آنها ، هنرمندان می توانند توانایی های خود در سطح حرفه ای ثبت آثار سیاه و سفید را ارتقا دهند .

همانگونه که پیش از این نیز بیان نموده ایم ، ممکن است تمایل داشته باشید تا در آثار خود یک داستان یا پیام خاص را به مخاطبان خود انتنقال دهید علاوه بر این ، باید توجه داشته باشید که عکس های سیاه وسفید تاثیر قوی تری بر ذهن مخاطبان وارد می آورند و تا مدت ها در ذهن مخاطبان باقی می مانند . و نهایتا اینکه ارتقا سطح توانایی ها در خلق تصاویر سیاه و سفید برای شما فرصتی را جهت کنترل نتایج و هدف عکاسی به گونه ای فراهم می آورد که بتوانید تفسیر بهتری را از واقعیت ها ارایه نمایید .

برخی از مهمترین نکات در ژانر عکاسی سیاه و سفید به شرح زیر هستند :

1 – بهترین سوژه ها جهت انجام عکاسی سیاه و سفید را تشخیص دهید

برخی تصاویر وجود دارند که در صورت ثبت آنها به صورت سیاه و سفید ، تاثیر بیشتر و قوی تری را در مقایسه با تصاویر رنگی ، ایجاد می کنند . برای کسب مهارت در این زمینه و شناسایی سوژه های مناسب حهت گرفتن عکس های سیاه و سفید ، به تمرین و تجربه بسیار زیادی نیاز خواهد بود .

در زمان تمرین ، عکس هایی را که به صورت سیاه و سفید ثبت می کنید را از چشم یک بیننده دوباره به مشاهده بنشینید . علاوه بر این زمانی که با یک دوربین DSLR عکاسی می نمایید ؛ عکس های خود را یکبار به صورت سیاه و سفید ، و یکبار هم به صورت Raw ثبت کنید . LCD دوربین شما تصاویر ثبت شده به صورت سیاه و سفید را به خوبی نمایش می دهد اما تمامی کیفیت رنگی فایل های Raw از این طریق قابل نمایش نیست . در صورتی که عکس ثبت شده به صورت رنگی ، تاثیر گذاری بهتری دارد شما می توانید نسبت به ثبت عکس های رنگی در شرایط موجود ، ادامه دهید .

2 – وجود یک طیف گسترده از تنالیته ، ضروری می باشد 

وجود سایه ها و هایلایت ها در درون عکس های سیاه و سفید باعث می شود تا این عکس ها غنی تر ، زنده تر و خلاقانه تر دیده شوند . حتی بدون وجود رنگ ها نیز کنتراست تنالیته ها باعث عمق و بعد بخشیدن به تصویر می شود  و در نتیجه بینندگان عکس چیزی بیش از یک سایه را در غالب تن ها مختلف می توانند ببینند . تن های روشن و تن های تاریک ، تنالیته های غالب در عکس های سیاه و سفید هستند .

3- بافت ها و الگو های هایلایت 

اگر در درون تصویر خود طیف گسترده از بافت ها را به نمایش بگذارید ، خلاقیت بیشتری در عکسهای شما دیده می شود . به عبارت دیگر ، به دنبال ثبت صحنه هایی باشید که بافت ها و الگو های متفاوت و مختلفی در درون آنها قابل مشاهده است . به جای صحنه های صاف و یک دست و سفید، در پی صحنه هایی باشید که انواع الگو های مدور ، مربع ، یا منشوری در آنها به چشم می خورد . یک تکه چوب قدیمی . کهنه ؛ یک راه پله زنگ زده ، دیوار های خراب و فرو ریخته و مواردی از این دست ، ترکیب بندی بهتری را در عکس های سیاه و سفید به وجود می آورند . به خاطر داشته باشید که عکاسی از این اشیاه در آفتاب میانه روز باعث می شود که نور تند و تیزی روی آنها قرار بگیرد و عکس ها را بی روح و بی حالت نماید .

4- به شکل و فرم سوژه خود دقت نمایید 

برای اینکار شما نیاز خواهید داشت تا با سبک های نورپردازی و نحوه تابش نور بر سوژه جهت نمایش سه بعدی آن در تصویر ، آشنایی و مهارت داشته باشید .

از این روی ، انواع سبک ها ، نور ها ، جنس نور ، نحوه تعامل نور با سایه ها ، کنتراست ها و ... را مورد مطالعه قرار دهید .

5- فیلتر ها 

در هوای آفتابی و در مکان هایی که حالت  های شدید بازتاب نور وجود دارد ، استفاده از فیلتر پلاریزه ، یک ضرورت اجتناب ناپذیر است . در صورتی که از فیلتر استفاده می کنید حتما دقت کنید تا سوژه به صورت کامل در فوکوس شما قرار داشته باشد و از در فوکوس قرار دادن محل تابش یا بازتاب نور خودداری نمایید .

علاوه بر این ، از فیلتر پلاریزه برای تقویت برخی از خصوصیات عکس مثل تقویت سایه ها ، یا هایلایت ها برای ارایه جوانب دراماتیک به عکس ؛ می توان استفاده نمود .

6- عکسهایی با مد رنگی بگیرید 

داشتن عکسهای رنگی به شما کمک می کند تا تمامی اطلاعات مورد نیاز از صحنه مورد عکاسی را به ثبت برسانید . با در دست داشتن این اطلاعات ، در مد سیاه و سفید نیز شما می توانید کنترل بیشتری بر روی حالت ها و ویژگی های تصویر سیاه و سفید داشته باشید .

7- برای تقویت عکس های سیاه و سفید ، از نرم افزار لایت روم استفاده کنید

در صورت انجام عکاسی در مد رنگی ، می بایست وایت بالانس دوربین خود را به صورت دقیق کنترل نمایید و اطمینان حاصل نمایید که وایت بالانس در حالت خنثی ( neutral ) قرار داشته باشد . با استفاده از White Balance eyedropper tool بر روی ناحیه خاکستری عکس کار کنید . استفاده از اکشن ها و پریست های آماده لایت روم به شما کمک می کند تا در مرحله پردازش نرم افزاری عکس سرعت بیشتری داشته باشید و کنترل جوانب بصری عکس برای شما آسانتر خواهد بود .

 

مترجم : فرهاد مولایی

 

نظرات
 

021-66720048 دفترجمهوری
021-88840065 دفتر هفت تیر
خیابان جمهوری،بعد از تقاطع شیخ هادی ساختمان آلومینیوم،طبقه11 واحد1117 تعمیرگاه مرکزی دوربین
میدان هفت تیر ابتدای خیابان بهارشیراز پلاک 189 طبقه3 واحد 6و7 شرکت ایده آل دوربین
مشاهده کلیه اخبار
نمایندگان فروش
CANON NIKON
=