مزیت های استفاده از ایزو خودکار در دوربین های کانن

مزیت های استفاده از ایزو خودکار در دوربین های کانن

دوربین های عکاسی کانن EOS-1D X, EOS 5D Mark III و همچنین دوربین EOS 6D دارای یک ویژگی جدید و بسیار مهم هستند و این ویژگی مهم استفاده از ایزو در حالت خودکار می باشد که یک گزینه حرفه ای برای کسانی است حفظ تعادل نوردهی در عکس ، را بسیار مهم می دانند .

نمایندگی کانن - تعمیر دوربین مانن - تعمیر لنز کانن

این دوربین ها به جز دامنه گسترده استفاده از ایزو ؛ و همچنین در عین حفظ کیفیت عکس در شرایط استفاده از ایزو بالا ؛ از ویژگی های بسیار مهم دیگری نیز برخوردارند که در ادامه به آن اشاره می شود :

کاربر می تواند به صورت دستی حداقل یا جداکثر محدوده ایزو را تعیین کند

برای استفاده از ایزو در حالت خودکار ؛ حداکثر یا حداقل دامنه ایزو قابل استفاده را می توان تعیین نمود .

با قرار دادن ایزو در حالت خودکار ؛ می توان سرعت شاتر را به صورت دلخواه تنظیم نمود.

نمایندگی کانن - تعمیر دوربین مانن - تعمیر لنز کانن

گزینه Auto ISO یکی از گزینه هایی است که عکاسان حرفه ای و با تجربه در شرایط خاص از آن استفاده می کنند .

در ادامه به برخی از این شرایط اشاره می کنیم .

دوربین های EOS-1D X, EOS 5D Mark III و همچنین دوربین EOS 6D  از دوربین های ساخت کمپانی کانن دارای ویژگی استفاده از ایزو در حالت خودکار هستند ؛ اما این سئوال ممکن است به وجود آید که در مود عکاسی با تنظیمات دستی ، چرا باید ایزو را در حالت خودکار تنظیم نمود ؟

یکی از موقعیت های استفاده از ایزو در حالت خودکار ، شرایطی است که وضعیت نور به سرعت در حال تغییر می باشد .

در سالن های نمایش و یا در کنسرت ها ؛ در شرایطی که نور موجود بر روی صحنه به صورت مداوم در حال تغییر می باشد ؛ ایزو اتوماتیک ؛ یکی از گزینه هایی است که امکان مانور بیشتری را برای عکاسان با تجربه تر فراهم می آورد .

مراسم های عروسی ؛ جشنها و مهمانی هایی که در فضای سرپوشیده برگزار می شوند نیز ؛ از جمله موقعیت های استفاده از ایزو در حالت اتوماتیک می باشند .

عکاسی از صحنه های ورزشی , به طور خاص در زمین های ورزشی که نیمه تاریک یا نیمه روشن هستند و در موقعیت های متفاوتی وضعیت سایه و روشنی در فضای مورد عکاسی وجود دارد ؛ از جمله موقعیت های بسیار چالش برانگیز برای عکاسی به شمار می آید .

بسیاری از عکاسان ترجیح می دهند تا تنها از یک بخش از این صحنه ها عکاسی کنند و در اغلب موارد نیمی از فضای دید خود را از دست می دهند .

گاهی نیز عکاسان از دو دوربین با تنظیمات متفاوت برای عکاسی از هر یک از بخش های روشن و تاریک صحنه استفاده می کنند ؛ اما با استفاده از ایزو اتوماتیک ؛ این چالش به آسانی قابل برطرف شدن می باشد .

نمایندگی کانن - تعمیر دوربین مانن - تعمیر لنز کانن

عکاسی از حیات وحش نیز یکی از موقعیت های چالش برانگیز برای دوربین و نوردهی به آن به شمار می آید .

عکاسی از یک حیوان که به سرعت در حال دویدن می باشد به معنای آن است که در این شرایط عدد دیافراگم و سرعت شاتر به اسانی قابل تغییر نمی باشند .

فرار حیوان به سمت نقاط دارای سایه و یا بسیار روشن نیز چالش های بیشمار دیگری را پیش روی شما قرار می دهد . ایزو اتوماتیک , این موقعیت ها را نیز به آسانی قابل عکاسی می کند .

در مود تنظیمات دستی دوربین ؛ سرعت شاتر و عدد دیافراگم را به صورت مداوم می توان حفظ نمود  .

با قرار دادن ایزو در حالت خودکار ؛ حتی در شرایط تغییر وضعیت نور نیز این امکان برای عکاس به وجود می آید که کنترلی بسیار کامل بر حرکت های سوژه و عمق میدان دید در عکس ؛ در هر یک از شرایط نوری داشته باشد .

سرعت شاتر

یکی از مشکلاتی که مانع از استفاده از ایزو در حالت خودکار می شود ، عدم وجود یک حالت کنترل معنی دار بر حداقل سرعت شاتر به خصوص در محیط های کم نور می باشد .

اما در دوربین های جدید ساخت شرکت کانن این نگرانی بر طرف شده است و در یک منو مجزا ؛ حداقل سرعت شاتر را می توان تعیین نمود .

Auto : در این حالت دوربین حداقل سرعت شاتر را به صورت فرمول 1 تقسیم بر فاصله کانونی لنز ؛ حفظ می کند .

در این حالت ؛ دوربین از پایین ترین مقدار ایزو و پایین ترین سرعت شاتر ممکن در حالت استفاده از لنز های واید انگل یا لنز های استاندارد ؛ استفاده می کند .

سرعت شاتر user Defined : در این حالت عکاس از سرعت شاتر 1 ثانیه تا 1.250 ثانیه را می تواند انتخاب کند و دوربین تنها در زمانی از سرعت شاتر کمتر از این استفاده می کند که ایزو را تا بالاترین حد ممکن ارتقا داده باشد .

فلاش و ایزو خودکار :

در زمان استفاده از فلاش باید به نکات زیر توجه داشته باشید :

Auto ISO به طور معمول ایزو را در عدد 400 نگه می دارد و این در حالی است که شما از یک فلاش اسپیدلایت بر روی دوربین خود استفاده کرده باشید .

در صورت به وجود آمدن اووراکسپوژر ؛ ایزو را می توان تا عدد 100 پایین آورد .

در صورت استفاده از اسپیدلایت های EX با سر چرخان برای استفاده از حالت بونس کردن نور ؛ ایزو را می توان از 400 تا 1600 تغییر داد .

نتیجه گیری :

همانگونه که مشاهده می شود ؛ Auto ISO یک گزینه بسیار کاربردی برای استفاده در مواقعی است که شرایط نور موجود در محیط به سرعت در حال تغییر می باشد .

در اینجا سرعت شاتر و عدد دیافراگم را به صورت دلخواه می توان تنظیم نمود و تنظیم ایزو را می توان به دوربین و عملکرد های آن واگذار کرد تا هیچ موقعیتی را به واسطه تغییر شرایط نور موجود در محیط از دست ندهیم .

نظرات