منوی تعمیرگاه دوربین

مزیت های استفاده از ایزو خودکار در دوربین های کانن


مزیت های استفاده از ایزو خودکار در دوربین های کانن

دوربین های عکاسی کانن EOS-1D X, EOS 5D Mark III و همچنین دوربین EOS 6D دارای یک ویژگی جدید و بسیار مهم هستند و این ویژگی مهم استفاده از ایزو در حالت خودکار می باشد که یک گزینه حرفه ای برای کسانی است حفظ تعادل نوردهی در عکس ، را بسیار مهم می دانند .

نمایندگی کانن - تعمیر دوربین مانن - تعمیر لنز کانن

این دوربین ها به جز دامنه گسترده استفاده از ایزو ؛ و همچنین در عین حفظ کیفیت عکس در شرایط استفاده از ایزو بالا ؛ از ویژگی های بسیار مهم دیگری نیز برخوردارند که در ادامه به آن اشاره می شود :

کاربر می تواند به صورت دستی حداقل یا جداکثر محدوده ایزو را تعیین کند

برای استفاده از ایزو در حالت خودکار ؛ حداکثر یا حداقل دامنه ایزو قابل استفاده را می توان تعیین نمود .

با قرار دادن ایزو در حالت خودکار ؛ می توان سرعت شاتر را به صورت دلخواه تنظیم نمود.

نمایندگی کانن - تعمیر دوربین مانن - تعمیر لنز کانن

گزینه Auto ISO یکی از گزینه هایی است که عکاسان حرفه ای و با تجربه در شرایط خاص از آن استفاده می کنند .

در ادامه به برخی از این شرایط اشاره می کنیم .

دوربین های EOS-1D X, EOS 5D Mark III و همچنین دوربین EOS 6D  از دوربین های ساخت کمپانی کانن دارای ویژگی استفاده از ایزو در حالت خودکار هستند ؛ اما این سئوال ممکن است به وجود آید که در مود عکاسی با تنظیمات دستی ، چرا باید ایزو را در حالت خودکار تنظیم نمود ؟

یکی از موقعیت های استفاده از ایزو در حالت خودکار ، شرایطی است که وضعیت نور به سرعت در حال تغییر می باشد .

در سالن های نمایش و یا در کنسرت ها ؛ در شرایطی که نور موجود بر روی صحنه به صورت مداوم در حال تغییر می باشد ؛ ایزو اتوماتیک ؛ یکی از گزینه هایی است که امکان مانور بیشتری را برای عکاسان با تجربه تر فراهم می آورد .

مراسم های عروسی ؛ جشنها و مهمانی هایی که در فضای سرپوشیده برگزار می شوند نیز ؛ از جمله موقعیت های استفاده از ایزو در حالت اتوماتیک می باشند .

عکاسی از صحنه های ورزشی , به طور خاص در زمین های ورزشی که نیمه تاریک یا نیمه روشن هستند و در موقعیت های متفاوتی وضعیت سایه و روشنی در فضای مورد عکاسی وجود دارد ؛ از جمله موقعیت های بسیار چالش برانگیز برای عکاسی به شمار می آید .

بسیاری از عکاسان ترجیح می دهند تا تنها از یک بخش از این صحنه ها عکاسی کنند و در اغلب موارد نیمی از فضای دید خود را از دست می دهند .

گاهی نیز عکاسان از دو دوربین با تنظیمات متفاوت برای عکاسی از هر یک از بخش های روشن و تاریک صحنه استفاده می کنند ؛ اما با استفاده از ایزو اتوماتیک ؛ این چالش به آسانی قابل برطرف شدن می باشد .

نمایندگی کانن - تعمیر دوربین مانن - تعمیر لنز کانن

عکاسی از حیات وحش نیز یکی از موقعیت های چالش برانگیز برای دوربین و نوردهی به آن به شمار می آید .

عکاسی از یک حیوان که به سرعت در حال دویدن می باشد به معنای آن است که در این شرایط عدد دیافراگم و سرعت شاتر به اسانی قابل تغییر نمی باشند .

فرار حیوان به سمت نقاط دارای سایه و یا بسیار روشن نیز چالش های بیشمار دیگری را پیش روی شما قرار می دهد . ایزو اتوماتیک , این موقعیت ها را نیز به آسانی قابل عکاسی می کند .

در مود تنظیمات دستی دوربین ؛ سرعت شاتر و عدد دیافراگم را به صورت مداوم می توان حفظ نمود  .

با قرار دادن ایزو در حالت خودکار ؛ حتی در شرایط تغییر وضعیت نور نیز این امکان برای عکاس به وجود می آید که کنترلی بسیار کامل بر حرکت های سوژه و عمق میدان دید در عکس ؛ در هر یک از شرایط نوری داشته باشد .

سرعت شاتر

یکی از مشکلاتی که مانع از استفاده از ایزو در حالت خودکار می شود ، عدم وجود یک حالت کنترل معنی دار بر حداقل سرعت شاتر به خصوص در محیط های کم نور می باشد .

اما در دوربین های جدید ساخت شرکت کانن این نگرانی بر طرف شده است و در یک منو مجزا ؛ حداقل سرعت شاتر را می توان تعیین نمود .

Auto : در این حالت دوربین حداقل سرعت شاتر را به صورت فرمول 1 تقسیم بر فاصله کانونی لنز ؛ حفظ می کند .

در این حالت ؛ دوربین از پایین ترین مقدار ایزو و پایین ترین سرعت شاتر ممکن در حالت استفاده از لنز های واید انگل یا لنز های استاندارد ؛ استفاده می کند .

سرعت شاتر user Defined : در این حالت عکاس از سرعت شاتر 1 ثانیه تا 1.250 ثانیه را می تواند انتخاب کند و دوربین تنها در زمانی از سرعت شاتر کمتر از این استفاده می کند که ایزو را تا بالاترین حد ممکن ارتقا داده باشد .

فلاش و ایزو خودکار :

در زمان استفاده از فلاش باید به نکات زیر توجه داشته باشید :

Auto ISO به طور معمول ایزو را در عدد 400 نگه می دارد و این در حالی است که شما از یک فلاش اسپیدلایت بر روی دوربین خود استفاده کرده باشید .

در صورت به وجود آمدن اووراکسپوژر ؛ ایزو را می توان تا عدد 100 پایین آورد .

در صورت استفاده از اسپیدلایت های EX با سر چرخان برای استفاده از حالت بونس کردن نور ؛ ایزو را می توان از 400 تا 1600 تغییر داد .

نتیجه گیری :

همانگونه که مشاهده می شود ؛ Auto ISO یک گزینه بسیار کاربردی برای استفاده در مواقعی است که شرایط نور موجود در محیط به سرعت در حال تغییر می باشد .

در اینجا سرعت شاتر و عدد دیافراگم را به صورت دلخواه می توان تنظیم نمود و تنظیم ایزو را می توان به دوربین و عملکرد های آن واگذار کرد تا هیچ موقعیتی را به واسطه تغییر شرایط نور موجود در محیط از دست ندهیم .

نظرات
 

021-66720048 دفترجمهوری
021-88840065 دفتر هفت تیر
خیابان جمهوری،بعد از تقاطع شیخ هادی ساختمان آلومینیوم،طبقه11 واحد1117 تعمیرگاه مرکزی دوربین
میدان هفت تیر ابتدای خیابان بهارشیراز پلاک 189 طبقه3 واحد 6و7 شرکت ایده آل دوربین
مشاهده کلیه اخبار
نمایندگان فروش
CANON NIKON
=