بررسی جامع دوربین Canon EOS 80D

بررسی جامع دوربین  Canon EOS 80D

 

دوربین Canon EOS 80D یک دوربین DSLR نیمه حرفه ای و مدل جایگزین دوربین EOS 70 D است و همانند این مدل دارای یک سنسور 24 مگاپیکسلی APS-C CMOS  به همراه  سیستم اتوفوکوس مرحله یاب Dual pixel  می باشد  . دوربین 80D دارای یک سیستم اتوفوکوس 45 نقطه ای دوگانه نیز است که در مقایسه با اتوفوکوس 19 نقطه ای مدل 70D یک پیشرفت بزرگ به شمار می آید اما در  مقایسه با پوشش 65 نقطه ای دوربین حرفه ای 7D Mark II هنوز به درجه کمال نرسیده است .

بدنه خارجی آن با پوشش خارجی پالی کربنات و آلیاژ منیزیوم در برابر نفوذ رطوبت و گرد و غبار مقاوم است . طراحی بدنه آن تقریبا مشابه مدل 70D بوده  و بیشتر کلید های کنترل و تنظیمات دوربین با استفاده  از صفحه نمایش لمسی کاربردی به همراه دکمه های فیزیکی پشت دوربین ، در دسترس کاربر قرار دارند . تصویر برداری ویدیو ، یکی از ارکان اصلی و اساسی کارکرد 80D است در حالیکه قادر به ارایه کیفیت 4K نمی باشد بالاترین سطح کیفی تصویر برداری آن 1080/60p با اتوفوکوس مداوم در طول زمان فیلمبرداری میباشد .

سوکت هدفون در کنار ورودی میکروفون از جمله امکانات این دوربین به شمار می آید .

ویژگی های اصلی Canon EOS 80D 

سنسور 24 مگاپیکسلی APS-C CMOS به همراه Dual Pixel AF

اتوفوکوس 45 نقطه ای به همراه نقاط متقاطع

صفحه نمایش 3 اینچی گردان 3 اینچی با کیفیت 1.04 مگا پیکسل

فیلمبرداری  1080/60p

سرعت عکاسی مداوم 7 فریم بر ثانیه با اتوفوکوس

بدنه مقاوم در برابر شرایط محیطی

سنسور سنجش 7560-pixel RGB+IR

Wifi + nfc

از دیگر پیشرفت های این دوربین به سیستم کنترل لرزش آینه ( همانند 5DS  و 7D mark II ) می توان اشاره نمود که حالت بلور شدن تصویر در اثر حرکت شاتر را کاهش می دهد . 80D   یک سنسور سنجش 7560 pixel RGB+IR همانند rebel T6s  دارد  که در مقایسه با سنسور دو لایه 63 ناحیه ای موجود در 70D یک پیشرفت بزرگ به شمار می آید . بر خلاف 7D MarkII دوربین 80D فاقد سیستم iTR  است .

سنسور جدید 

مدل 80D در مقایسه با بسیاری از دیگر محصولات کانن دارای یک سنسور پیشرفته تر است و سنسور جدید به کار رفته در این دوربین به لحاظ دامنه دینامیکی ، در مقایسه با مدل های 70D و 7D mark II پیشرفته تر می باشد . سیستم اتوفوکوس دو پیکسلی آن نه تنها در طول زمان فیلمبرداری بلکه در زمان عکاسی با حالت نمای زنده نیز دارای عملکرد مطلوب است .

به جز 70D که نزدیکترین خویشاوند آن به شمار می آید ، از لحاظ مشخصات کلی شباهت بسیار زیادی به دوربین حرفه ای Canon EOS 7D Mark II دارد که به لحاظ رزولوشن و دامنه دینامیکی در مقایسه با 80D در سطح پایین تری قرار می گیرد . در حالیکه مشخصات فیلمبرداری در هر دو این دوربین ها مشابه است ، اما در هر حال 7D به لحاظ سرعت عملکرد و پوشش نقاط اتوفوکوس ، وضعیت بهتری وجود  دارد .

البته مدل فول فریم 6D Mark II در دامنه قیمتی مشابه با 80D و 7D markII قرار دارد اما در هر صورت به لحاظ سیستم اتوفوکوس و قابلیت های فول فریم ، در سطح بالاتری قرار میگیرد .

بدنه و طراحی

طراحی بدنه و موقعیت کلید های کنترل 80D تقریبا مشابه با طراحی بدنه 70D است و تنها تغییرات جزیی در شکل کلید Q و کلید play ایجاد شده است . برخی تفاوت های جزیی دیگر این دو مدل شامل افزوده شدن سوکت میکروفون و اضافه شدن برخی حالت ها بر روی کلید چرخان است .

عملکرد و کنترل ها 

80D دارای آخرین سیستم طراحی منو از شرکت کانن است و با توجه به نوع و حالتی که برای عکاسی انتخاب می شود ، دارای یک منو 5 یا 3 بخشی خواهید بود . این پنج بخش برای منو های عکاسی ، پخش تصویر ، تنظیمات ، تنظیمات دلخواه ، و منو شخصی ، قرار دارند .

صفحه نمایش لمسی 

Canon EOS 80D از آخرین فناوری اینترفیس صفحه نمایش لمسی شرکت کانن بهره مند است . تمامی تنظیمات و عملکرد  ها با کلید های کنترل قابل تنظیم هستند و بااستفاده از منو Q و صفحه نمایش لمسی نیز می توان تنظیمات دوربین را تغییر داد . از صحفه نمایش لمسی ، برای تعقیب سوژه و تغییر نقطه فوکوس نیز می توان استفاده نمود . همچنین تعیین نقطه فوکوس و فعال کردن شاتر ، با استفاده از صفحه نمایش امکان پذیر است . با تغییر دادن میزان حساسیت لمسی صفحه نمایش ، امکان استفاده از امکانات لمسی با پوشیدن دستکش نیز وجود دارد .با استفاده از صفحه نمایش لمسی ،امکان کنترل در حالت پخش و انجام زوم لمسی بر روی تصویر وجود دارد .

منو Q 

در زمان عکاسی با ویزور ، فشردن دکمه Q باعث فعال شدن این منو بر روی صفحه نمایش لمسی می شود . این منو همانند تمامی منو های Dslr های کانن است و قابل شخصی سازی نمی باشد . تمامی فعالیت ها و عملکرد های منو Q با حالت لمسی قابل تنظیم هستند .

ایزو خودکار 

80D از آخرین فناوری ایزو خودکار شرکت کانن بهره مند است و کاملا قابل تنظیم و برنامه ریزی می باشد . با این دوربین ، شما دو امکان برای تغییر سزعت شاتر دارید 1 – با استفاده از حالت فیزیکی تغییر سرعت شاتر 2 – استفاده از لغزانک تعیین سرعت شاتر در حالتهای کند تر یا سریعتر . سرعت شاتر در حالت پیش فرض نزدیک یا یک استاپ بالاتر از فاصله کانونی است که در شرایط واقعی و در زمان عکاسی ، یک سرعت کند به شمار می آید . اگر قصد دارید از ایزو در حالت اتوماتیک استفاده کنید ، پیشنهاد می شود تا از شاتر در سرعتهای بالاتر بکار ببرید .

دامنه دینامیکی 

دوربین های سنسور بزرگ کانن ، به لحاظ دامنه دینامیکی از شهرت چندانی برخوردار نیستند و تغییر حالت نوردهی در فایل های Raw باعث تغییر در سایه ها و هایلایت ها به صورت شدید می شود . اما دوربین 80D از نوعی سنسور جدید استفاده می کند که دامنه دینامیکی آن از بسیاری از محصولات دیگر شرکت کانن بالاتر است . فناوری به کار رفته در این سنسور شبیه به فناوری سنسور نیکون D7200 است و پیشرفتهایی مشابه با تمامی محصولات استفاده کننده از سنسور های APS-Cساخت sony را در درون خود جای داده است .

فیلمبرداری 

انجام فیلمبرداری با 80D بسیار آسان و لذتبخش است . صفحه نمایش لمسی ؛ امکان فوق العاده تعیین نقطه اتوفوکوس را فراهم می آورد و در طول مدت فیلمبرداری سیستم دو پیکسلی فوکوس اتوماتیک ، به صورت مداوم فعال است . در زمان استفاده از حالت بازترین ناحیه انتخاب اتوفوکوس ، دوربین به صورت خودکار به تشخیص چهره ها در کادر خود می گردد و با پیدا کردن صورت ها بر روی آنها فوکوس می کند و اگر موفق به پیدا کردن چهره ای در درون کادر خود نشود ، بر روی نزدیک ترین جسم به دوربین ، فوکوس خواهد کرد .

نتیجه گیری :

دوربین Canon EOS 80D یک دوربین DSLR نیمه حرفه ای و مدل جایگزین دوربین EOS 70 D است و همانند این مدل دارای یک سنسور 24 مگاپیکسلی APS-C CMOS  به همراه  سیستم اتوفوکوس مرحله یاب Dual pixel  است . طراحی بدنه آن تقریبا مشابه مدل 70D است و بیشتر کلید های کنترل و تنظیمات دوربین با استفاده  از صفحه نمایش لمسی کاربردی به همراه دکمه های فیزیکی پشت دوربین ، در دسترس کاربر قرار دارند . دارای سنسور سنجش 7560 pixel RGB+IR همانند rebel T6s می باشد که در مقایسه با سنسور دو لایه 63 ناحیه ای موجود در 70D یک پیشرفت بزرگ به شمار می آید . 

نظرات