منوی تعمیرگاه دوربین

۶ روش برای بیشترین بهره وری از لنز های کیت


۶ روش برای بیشترین بهره وری از لنز های کیت

لنز های کیت به طور معمول لنز های ارزان قیمت با فاصله کانونی متوسط و دیافراگم بسته هستند که به همراه دوربین ها ارایه می شوند . این لنز ها معمولا سبک وزن ، کوچک و کم حجم بوده و فاصله کانونی آنها به گونه ای است که برای طیف گسترده ای از نیاز های عکاسی روزانه مناسب می باشند . علاوه بر این با آگاهی از نقاط قوت و ضعف این لنز ها می توان بیشترین کارایی و بهره وری را از آنها به دست آورد .

در اینجا روشهایی را مورد اشاره قرار می دهیم تا بتوان بهترین عملکرد را از این لنز  ها به دست آورد .

1 – در هر مکان ممکن از دیافراگم های میانه استفاده نمایید .

معمولا این انتقاد به لنز های کیت وارد است که آنها از کیفیت پایینی در حالت شارپ تصاویر برخوردارند اما بیشتر این لنز ها در یک دیافراگم خاص ؛ نرمی بیشتری را در تصویر ایجاد می کنند . به طور معمول نرمی تصویر ؛ در کمترین یا بیشترین عدد دیافراگم لنز های کیت اتفاق می افتد و در دیافراگم های میانه مثل f/5.6-f/11 حالت شارپ بیشتری در تصویر به دست می آید . بنابراین در شرایطی که تصاویر را برای کاربرد های بعدی کراپ یا برش می زنید ؛ برای به دست آوردن بیشترین شارپ ممکن از دیافراگم های میانی استفاده نمایید .

به طور طبیعی در برخی شرایط برای جبران حالت های نوردهی از دیافراگم های باز استفاده می شود و در این حالت نرم شدن مقداری از تصویر برای کاهش عمق میدان اجتناب ناپذیر خواهد بود . در غیر اینصورت برای به دست آوردن بیشترین حالت شارپ تصویر از دیافراگم های متوسط و میانی استفاده نمایید .

2 – برای کم کردن عمق میدان به سوژه نزدیک تر شوید .

یکی از عمده ترین دلایل تعویض لنز های کیت و خرید لنز های جدید محدودیت توانایی این لنز ها در استفاده از دیافراگم های نسبتا باز برای کاهش مطلوب عمق میدان دید می باشد . اما در هر صورت باید به این نکته توجه داشته باشیم که با استفاده از یک لنز کیت نیز می توان عمق میدان دید را به حد مطلوب کاهش داد و می توان سوژه را در وضوح دید کامل قرار داد و جزییات پس زمینه را تا حد ممکن محو نمود .

برای انجام اینکار عکاس می بایست به سوژه نزدیک شده و تا حد امکان فاصله سوژه تا پس زمینه را افزایش دهد . در این شرایط پس زمینه به میزان بیشتری محو خواهد شد . برای انجام اینکار ؛ دیافراگم را در بازترین حالت ممکن قرار داده و سعی کنید تا کمترین فاصله نسبت به سوژه را به دست آورید . این روش را با هر دو گروه از لنز های واید انگل و تله فتو می توان انجام داد .

3 – منطقه ایمن تثبیت تصویر را شناسایی نمایید .

حالت تثبیت تصویر با استفاده از لنز و یا بدنه دوربین قابل دستیابی می باشد و یک ابزار مفید و کاربردی برای به دست آوردن تصاویر شارپ در سرعت های شاتر پایین می باشد . اما گستره کارایی این حالت بخشی به دوربین و بخشی به فاصله کانونی لنز شما بستگی خواهد داشت و از این روی محاسبه سرعت شاتر با توجه به فاصله کانونی لنز از اهمیت زیادی برخوردار خواهد بود .

یک لنز 60 میلیمتری بر روی یک بدنه دوربین فول فریم به شما این امکان را می دهد تا به طور مطمئن از سرعت شاتر 1.60 ثانیه استفاده نمایید اما در حالت تثبیت تصویر محدوده امن سرعت شاتر تا 1.8 یا 1.4 ثانیه افزایش می یابد .

با استفاده از تثبیت کننده تصویر در یک لنز کیت 55-18 بر روی یک بدنه با سنسور APS-C امکان استفاده از سرعت شاتر 1.4 یا 1.2 ثانیه در حالت واید و 1.10 یا 1.5 ثانیه در حالته تله فتو فراهم می آید .

4 – به دوربین اجازه دهید تا اشکالات لنز را بر طرف نماید .

به جز حالت نرمی تصویر ؛ یکی از ایرادات عمده لنز های کیت ، وجود حالت های مختلف اعوجاج در تصاویر به دست آمده از این لنز ها می باشد . سیاه شده گوشه های تصویر ؛ اعوجاج خمره ای مرکز تصویر ؛  و یا اعوجاج کروماتیک ، از جمله مشکلات رایج در لنز های کیت به شمار می ایند . دوربین های مدرن جدید در تنظیمات خود از امکاناتی برای اصلاح این حالت ها برخوردار می باشند . با بررسی منو ها و تنظیمات داخلی دوربین ؛ هر یک از حالت های اصلاح کننده اعوجاجات لنز را فعال کنید و اجازه دهید تا دوربین هر یک از این ایراد ها را بعد از ثبت یک تصویر برطرف نماید .

فعال کردن حالت های اصلاح اعوجاج زمان پردازش نرم افزاری تصاویر را تا حد زیادی کاهش می دهد اما به این نکته توجه داشته باشید که با فعال شدن این گزینه ها سرعت پردازش عکس ها در دوربین افزایش می یابد و در حالت های عکاسی مداوم ؛ فعال شدن این گزینه ها موجب پایین آمدن سرعت دوربین در شرایط عکاسی مداوم خواهد شد .

5 – با استفاده از ابزار های جانبی قدرت فوکوس در فواصل نزدیک را افزایش دهید

لنز های کیت نیز همانند تمام ابزار های اپتیکال ؛ دارای یک حداقل فاصله برای نزدیک شدن به سوژه و فوکوس دهی می باشند . برای عکاسی از سوژه های کوچک از فواصل نزدیک ( عکاسی ماکرو ) در بیشتر موارد نیازی به تهیه لنز مخصوص ماکرو گرافی نخواهد بود و با استفاده از فیلتر های مخصوص ماکرو می توانید عملکرد مشابه لنز های ماکرو برای عکاسی از سوژه های کوچک در فواصل بسیار نزدیک را به دست آورید .

6 – نسبت به بازترین فاصله کانونی مورد استفاده هشیار باشید .

لنز های کیت در بازترین زاویه دید خود به طور کامل مستعد بروز بدترین حالت اعوجاج می باشند به این شکل که خطوط صاف در این تصاویر به شکل خمیده دیده خواهند شد .

با کمی فاصله گرفتن از سوژه و مقداری زوم کردن برای ترکیب بندی یک عکس ؛ به اسانی می توانید این اعوجاج را کنترل نموده و یا از بین ببرید . در عین حال ؛ حالت اصلاح اعوجاج به وسیله دوربین را نیز فعال نماید .

نظرات
 

021-66720048 دفترجمهوری
021-88840065 دفتر هفت تیر
خیابان جمهوری،بعد از تقاطع شیخ هادی ساختمان آلومینیوم،طبقه11 واحد1117 تعمیرگاه مرکزی دوربین
میدان هفت تیر ابتدای خیابان بهارشیراز پلاک 189 طبقه3 واحد 6و7 شرکت ایده آل دوربین
مشاهده کلیه اخبار
نمایندگان فروش
CANON NIKON
=