منوی تعمیرگاه دوربین

چگونه برای عکس برداری منظره ، مکان مناسبی را انتخاب کنیم؟ (قسمت دوم از دو قسمت)


چگونه برای عکس برداری منظره ، مکان مناسبی را انتخاب کنیم؟ (قسمت دوم از دو قسمت)

تکنیک های انتخاب مکان مناسب

حال که انواع مختلف انتخاب فضای مناسب برای عکس برداری منظره را بررسی کرده ایم، به این سوالات پاسخ می دهیم: یک نفر چگونه باید این کار را انجام دهد؟ اگر شما چند ساعت زودتر به مقصد رسیدید باید چه کار کنید؟

برای رسیدن به ترکیب مورد نظر من سه المان اصلی وجود دارد که باید آن ها را با یکدیگر ترکیب کنیم: پس زمینه، پیش زمینه و حد واسط این دو. هدف و دلیل انتخاب مکان مناسب،  این است که نهایتاً هر کدام از این سه المان پس زمینه ، پیش زمینه و حدواسط را پیدا کرده تا برای دستیابی به ترکیب نهایی آن ها را در هم درآمیزیم. این سه المان را از به بعد foreground  (برای پیش زمینه)،  background (برای پس زمینه)  و  mid-ground (برای حدواسط این دو)  می‌نامیم.

 

اگر میزان تابش نور در فضای مد نظر شما مطلوب است، بسیار خوش شانس بوده و می توانید به واسطه  آن تصویر ایده آلی که مد نظرتان هست را تحقق ببخشید. اما در بسیاری از مواقع این اتفاق رخ نمی دهد و جهت نور یا میزان تابش آن موافق خواسته شما نیست در این صورت به این بیندیشید که این مکان در فصول دیگر و یا زمان ‌های دیگر چگونه به نظر می رسد.

  1. پس زمینه (background)  مناسبی را مخصوص سوژه عکس خود بیابید

انتخاب پس زمینه عموماً ساده است. background  بخش های بزرگ و قالب منظره هستند، که در ابتدا این منظره ها ی جالب هستند که باعث می شوند شما برای تصویر برداری به آن جا بروید.

در ترکیبی که معمولا من از آن استفاده می کنم، پس زمینه یک کوه، اقیانوس و یا آبشار می باشد. در عکس بالا من در دریاچه هزار جزیره در Sierra Nevada حضور داشتم. قله Banner یکی از اجزای اصلی طبیعت این منطقه می باشد که نمی توان آن را نادیده گرفت. قبل از این که این سفر را آغاز کنم می دانستم که حتما باید از این قله و منظره عکس بگیرم. پس تا این جا یکی از المان ها را انتخاب کردیم.

  1. حد واسط پیش زمینه و پس زمینه (  mid-ground) را بیابید

  mid-ground معمولا پیش زمینه و پس زمینه شما را به یکدیگر پیوند می دهد. هر منظره ای نیاز به این حد واسط ندارد اما من همیشه در مناظر به دنبال المانی هستم که چشمان بیننده را به خودش جذب کرده و به سمت پس زمینه هدایت کند.  

در این مورد خود دریاچه هزار جزیره این نقش را بازی کرده است و اثر کوه در پس زمینه عکس را دو برابر کرده است. حال تنها باید المانی را پیدا کنیم که برای پیش زمینه مناسب باشد و تاثیر وجود قله در عکس را به تعادل بکشد.

  1. برقرار کردن تعادل در ساختار عکس به وسیله یافتن پیش زمینه (foreground) مناسب

برای یافتن foreground مناسب معمولا باید بیشتر جست و جو کرد، اگر عکاسی را دید که حیران به این سو و آن سو می رود و پاهای خود را نگاه می کند حتما در حال انتخاب پیش زمینه برای عکس خود می‌باشد.

اگر زاویه لنز خیلی Wide باشد، foreground می توانند بسیار کوچک انتخاب شود. اغلب می توانید گزینه های مناسبی را با استفاده از المان های background و   mid-ground  بیابید.  

 در مورد عکس بالا قدم زدن در خط ساحلی دریاچه باعث شد تا ردیفی از سنگ ها در آب دریاچه را بیابم که بازتاب آسمان آب در آب را بر هم می زد. بهترین المان برای این که چشمان بیننده را ابتدا به سمت آب و سپس به سوی کوه جذب کند.

سخن پایانی – انتخاب مکان مناسب به صورت مجازی

تبادل اطلاعاتی که در زندگی امروزه ما وجود دارد به ما برتری هایی داده است تا در مورد مکان های بسیار دور نیز اطلاعات کافی و جامع کسب کنیم. البته من به شخصه معتقدم که هیچ عکس یا فیلمی نمی‌تواند جای حضور عکاس را برای  انتخاب یک مکان برای عکسبرداری بگیرد، البته برای خود من هم گاهی پیش آمده که در خصوص یک منطقه ابتدا در اینترنت تحقیق کنم و پس از تحقیق به محل عکسبرداری بروم.

این بررسی اولیه به من کمک می کند تا قبل از عزیمت به محل مورد نظر، بتوانم در مورد روش و نوع عکاسی  که می خواهم در آن جا انجام دهم بیشتر فکر کنم.امروزه سایت های زیادی وجود دارند که نقشه و تصاویر خوبی را از مکان های مورد نظر برای عکسبرداریتان ، در اختیارتان می‌گذارند.

هر بار که به یک محل جدید برای عکسبرداری می رسم به سرعت وسایلم را در گوشه ای گذاشته و بی‌درنگ شروع به جست و جو برای مکان مناسب عکاسی می کنم و بیش از همه به غروب آفتاب آن روز و طلوع آفتاب روز بعد آن فکر می کنم.

با این که تا به حال هیچوقت در کنار دریاچه Davis نبوده ام، اما با استفاده از موضوعاتی که پیش تر مطرح کردم شروع به جست و جو در منقطه کردم. بر اساس تاریخ روزی که در آن بودیم و از میزان زاویه طلوع خورشید اطلاع داشتم و همچنین میدانستم که انعکاس نورآفتاب که از قله Mt.Davis بازتاب کرده و بر آب این دریاچه بی نظیر می‌تابد چگونه خواهد بود. به محض اینکه به محل از پیش تعیین شده رسیدم به دنبال ترکیبی گشتم که چشم بیننده را به سمت آن بازتاب نور در عکس جذب کند. برای پیدا کردن این ترکیب باید تصور می کردم که این منظره در صبح چگونه به نظر خواهد رسید. صبح روز بعد از چادر بیرون آمدم و در مکانی که عصر روز قبل تعیین کرده بودم، قرار گرفتم. حال تنها کاری که باید انجام می‌دادم این بود که برای طلوع خورشید و رسیدن نور به نقطه مورد نظر صبر می کردم تا به وضعیتی برسد که از نظر من ایده آل بود.

اگر به منطقه جدید برای عکس برداری فکر می کنید زمانی را نیز برای کسب اطلاعاتی در مورد ویژگی‌های آن منطقه اختصاص دهید. برای خود زمان زیادی را لحاظ کنید تا بتوانید تمام منطقه را با پای پیاده مورد جست و جو قرار دهید  و طی این جست و جو بتوانید چند مکان مطلوب را برای  عکسبرداری یافته و انتخاب کنید.

نظرات
 

021-66720048 دفترجمهوری
021-88840065 دفتر هفت تیر
خیابان جمهوری،بعد از تقاطع شیخ هادی ساختمان آلومینیوم،طبقه11 واحد1117 تعمیرگاه مرکزی دوربین
میدان هفت تیر ابتدای خیابان بهارشیراز پلاک 189 طبقه3 واحد 6و7 شرکت ایده آل دوربین
مشاهده کلیه اخبار
نمایندگان فروش
CANON NIKON
=