منوی تعمیرگاه دوربین

پیکسل سوخته چیست و چگونه باید آن را برطرف نمود ؟


پیکسل سوخته چیست و چگونه باید آن را برطرف نمود ؟

یکی از اشکالاتی که به طور رایج برای دوربین های عکاسی به وجود می آید ؛ مسئله پیکسل سوخته یا پیکسل داغ شده می باشد . در این مطلب ؛ علت های به وجود آمدن پیکسل سوخته در دوربین و روشهای برطرف نمودن آن را مورد اشاره قرار می دهیم .

پیکسل سوخته چیست ؟

یک پیکسل سوخته یا پیکسل مرده ، نوعی آسیب در پیکسل های موجود بر سطح سنسور دوربین می باشد که موجب می شود تا پیکسل های روی سنسور ؛ هیچ نیرویی را به دست نیاورده و در تصاویر به دست آمده ؛ به شکل نقطه های سیاه رنگ دیده می شوند . از آنجا که ممکن است بر روی سطح سنسور دوربین از نوعی فیلتر استفاده شده باشد ؛ بنابراین این احتمال وجود دارد که پیکسل های سوخته شده به شکل نقاط سیاه رنگ نبوده و در عوض با رنگی متفاوت از پیکسل های مجاور خود دیده شوند .

باید به این نکته توجه داشته باشیم که سوخته شدن پیکسل ها ؛ یک ایراد دایمی بوده و به مرور زمان برطرف نمی شود .

تعمیر دوربین - تعمیر کانن - تعمیر نیکون - تعمیر لنز

کمپانی های تولید کننده دوربین ؛ در زمان تولید سنسور دوربین تلاش بسیار زیادی می کنند که آسیبی بر پیکسل های موجود در سطح سنسور به وجود نیاید . در تست های کنترل کیفیت این مسئله به مقدار زیادی مورد توجه قرار گرفته و از این روی تقریبا باید اطمینان داشته باشیم که دوربین هایی که به تازگی از خط تولید خارج شده اند ؛ تقریبا فاقد پیکسل سوخته شده هستند .

همچنین به وجود آمدن پیکسل سوخته در سطح سنسور به مرور زمان یک امر طبیعی است و وقوع آن برای انواع مختلف دوربین های حرفه ای و نیمه حرفه ای ؛ محتمل به نظر می رسد .

روش تشخیص پیکسل سوخته :

پیدا کردن پیکسل های سوخته شده در دوربین ؛ کار نسبتا آسانی است .

 • برای تشخیص پیکسل های سوخته شده ؛ دوربین را در وضعیت نمای زنده ( لایو ویو ) قرار دهید .
 • دوربین را به سمت آسمان یا هر ناحیه روشن دیگری بگیرید .
 • تصویر خود را به دقت بررسی کنید . پیکسل های سوخته شده به رنگ متفاوت نسبت به  بقیه تصویر ؛ مشخص خواهند بود .
 • در تصاویر مختلف ؛ پیکسل های سوخته شده در یک محل به طور ثابت دیده می شوند و معمولا به صورت تیره تر از سایر پیکسل ها مشخص می باشند.
 • تعمیر دوربین - تعمیر کانن - تعمیر نیکون - تعمیر لنز

پیکسل های داغ شده :

بر خلاف پیکسل سوخته ؛ مسئله داغ شدن پیکسل های موجود بر روی سطح سنسور ؛ در طول زمان های نوردهی طولانی و یا در زمان استفاده از ایزو نسبتا بالا اتفاق می افتد . داغ شدن پیکسل ها نیز یک مسئله رایج بوده و در تمامی دوربین ها ؛ احتمال وقوع آن وجود دارد. 

پیکسل های داغ شده به مرور زمان و به خودی خود بر طرف می شوند و در صورت وقوع این اتفاق در سنسور دوربین ؛ نگرانی چندانی را ایجاد نمی کنند .

تعمیر دوربین - تعمیر کانن - تعمیر نیکون - تعمیر لنز

روش تشخیص پیکسل های داغ شده :

 • دوربین را در وضعیت تنظیمات دستی قرار دهید .
 • ایزو دوربین را از وضعیت خودکار خارج نموده و پایین ترین مقدار ایزو استفاده نمایید.
 • سرعت شاتر دوربین را در وضعیت 5 تا 10 ثانیه تنظیم کنید.
 • دیافراگم را در f/16 قرار دهید .
 • یک عکس بگیرید.
 • در مرحله بعد ایزو دوربین را در عدد 800 قرار داده و از سرعت شاتر 1000/1 ثانیه استفاده کنید . دیافراگم را در f/16 حفظ کنید .
 • مجددا عکس بگیرید .
 • روی عکس ها زوم کنید. در صورت وجود پیکسل های داغ شده ؛ در ایزو بالاتر ؛ تعدادی پیکسل با رنگ متفاوت از سایر پیکسل ها را مشاهده خواهید نمود .

روش بر طرف نمودن پیکسل سوخته یا پیکسل های داغ شده :

متاسفانه در بسیاری از موارد پیکسل های سوخته یا داغ شده را با امکانات معمولی نمی توان بر طرف نموده و برای رفع آنها باید به نمایندگی تعمیرات دوربین خود مراجعه نمایید.

در مرکز تعمیرات دوربین ؛ نرم افزار های بسیار پر قدرتی وجود دارند ؛ پیکسل های سوخته یا داغ شده را تشخیص داده و نسبت به ترمیم آنها به صورت نرم افزاری اقدام می کنند .

در صورتی که روی تصویر خود یک یا دو پیکسل سوخته شده مشاهده می کنید ؛ نگرانی چندانی به خود راه ندهید . به طور معمول روی صفحه ال سی دی دوربین شما در حالت عادی 920 هزار پیکسل در کنار هم قابل مشاهده هستند و سوخته شدن یک یا دو پیکسل از این تعداد , اهمیت چندان زیادی نخواهد داشت .

اما اگر تعداد پیکسل های سوخته شده یا داغ شده بیش از اندازه زیاد شده است و در تمامی تصاویر خود نقطه یا نقاطی را به طور ثابت با رنگ های متفاوت مشاهده می نمایید ؛ برای بر طرف نمودن آنها به مرکز تعمیرات دوربین در نمایندگی مرتبط با برند دوربین خود مراجعه نمایید .

نظرات
=